Tych 3 klasycznych planszówek po prostu nie może zabraknąć w twojej kolekcji

0
640

Wolny czas najchętniej spędzasz na graniu w planszówki? W takim razie na pewno możesz pochwalić się niemałą kolekcją mniej i bardziej znanych tytułów, a także lubisz poznawać nowe gry. W świecie planszówek istnieje jednak kilka klasyków, które powinien mieć w domu każdy fan tej formy rozrywki. Sprawdź, jakie gry planszowe to absolutny must-have.

Chińczyk

W tę klasyczną grę można zagrać już w dwie osoby, choć znacznie więcej emocji oferują rozgrywki w większym towarzystwie. Co ciekawe, oprócz popularnych plansz dla maksymalnie czterech osób można spotkać się również z wersjami dla pięciu lub nawet sześciu graczy. Stare gry planszowe to rozrywka, która może łączyć pokolenia. Chińczyka znają wszyscy, dlatego można bez problemu stoczyć bój między np. dziadkami i wnuczętami.

Zasady są naprawdę proste i mogą je szybko opanować nawet już kilkuletnie dzieci. Ponadto w chińczyka można zagrać także z zagranicznymi znajomymi, ponieważ gra nie wymaga umiejętności językowych i jest znana na całym świecie. Współczesną wersję na początku XX wieku wymyślił pochodzący z Niemiec Josef Friedrich Schmidt, który wzorował się na starej hinduskiej grze planszowej pachisi.

Warcaby

Popularne warcaby mogą pochwalić się historią sięgającą aż XII-wiecznej Francji, choć gry o podobnych zasadach były znane nawet już w starożytności. Obecnie organizuje się nawet wydarzenia sportowe, podczas których profesjonalni warcabiści walczą o tytuł najlepszego gracza. Planszówka ma jednak na tyle proste zasady, że może być świetną formą rozrywki także dla amatorów grających po prostu dla przyjemności.

Co ciekawe, poszczególne zestawy do gry mogą się od siebie znacząco różnić. Najczęściej dotyczy to liczby pól na planszy, których zazwyczaj jest 64 lub 100, choć można spotkać się np. z innymi zasadami bicia lub poruszania się damki. W warcaby mogą grać nawet dzieci, jednak bardziej profesjonalne pojedynki wymagają dobrej strategii i umiejętności skupienia się na grze. Taka rozrywka nie tylko dostarcza sporo emocji, ale także może pomóc w rozwoju osobistym.

Szachy

Nie trzeba od razu być mistrzem, ale zdecydowanie warto poznać zasady gry w szachy. W dobie Internetu przeciwników można znaleźć nawet na drugim końcu świata. Wirtualne rozgrywki nie są jednak w stanie zastąpić atmosfery towarzyszącej grze na prawdziwej planszy ze sklepu online Zagrajmy w Planszówkę. Reguły gry nie są bardzo trudne, a podstawowe zasady można opanować w stosunkowo krótkim czasie.

Szachy ćwiczą myślenie taktyczne i strategiczne, czyli umiejętności przydatne także w innych dziedzinach życia. Ponadto gra może poprawić pamięć, zwiększyć IQ czy też pobudzić kreatywność. Co ciekawe, regularne treningi mogą nawet zapobiegać chorobie Alzheimera, a także pomóc w powrocie do sprawności np. po udarze. Szachy mogą również być wyjątkową pasją, dzięki której można nawiązać wiele ciekawych znajomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here