Yerba Mate na pobudzenie

Ostrokrzew Paragwajski parzony jest w Ameryce Południowej od dawna. Picie naparu z liści i patyków tego drzewa ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia: reguluje pracę żołądka oraz jelit, dostarcza witaminy i minerały oraz pobudza, za co szczególnie ceniony jest w Europie. Mimo iż Yerba Mate samo w sobie dostarcza dużo energii, to są pewne jego odmiany, które zapewniają mocniejszy efekt.

Yerba Mate z guaraną

W sklepach znaleźć można wiele mieszanek suszu z różnymi dodatkami, takimi jak owoce, zioła czy nawet kora niektórych drzew. Jednak do najpopularniejszych mieszanek należą te z guaraną, czyli nasionami ciernioplątu. Jest to dodatek znany z wielu napojów energetycznych, jednak Yerba Mate pozwala uniknąć cukru i wielu niezdrowych zapychaczy. Yerba z guaraną oferuje bardzo mocno pobudzenie, które w przeciwieństwie do kawy nie daje jednorazowego „zastrzyku” energii, który znika po kilkunastu minutach, lecz uwalnia je stopniowo. Dzięki temu, efekt pobudzenia może trwać kilka godzin, jednocześnie nie otępia i nie doprowadza do zwiększonego ciśnienia czy nierównej pracy serca. Susz zmieszany z guarną ma jednak specyficzny, lekko słodki i owocowo-orzechowy smak. Wiele osób ceni ten aromat za jego unikatowość.

Pobudzająca mate bez dodatków

Okazuje się, że niektóre odmiany Yerba Mate mocniej pobudzają niż konkurencja kawa, mimo iż nie mają w składzie żadnych dodatków. Zależy od kilku czynników, takich jak odmiana ostrokrzewu, sposób suszenia, wysokość na której liście były zrywane, ale przede wszystkim od ilości pyłu w suszu. Powstaje on podczas suszenia i rozdrabiania liści. Im więcej znajdziemy go w suszu, tym mocniej pobudzać będzie napar. Trzeba jednak pamiętać, że mocno pylasta yerba będzie mieć bardziej gorzki, mocny smak. Dodatkowo, pył częściej przedostaje się do ust, gdyż potrafi być on mniejszy niż otwory w bombilli. Do najmocniej pobudzających, naturalnych odmian Yerba Mate należą te pochodzące z Paragwaju. Mają one również bardzo charakterystyczny, głęboki, mocny, dymny smak. Te i inne odmiany można zakupić online. Wystarczy dokonać zakup przez dobrze wyposażony sklep z yerba mate.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here