L.J. Smith - książki autora dla młodych fanów fantastyki

Przełom XX i XXI wieku przyniósł czytelnikom odrodzenie fantastyki. Powstały wówczas literackie serie przeznaczone dla dorosłych odbiorców, których autorzy spotkali się z ogromnym uznaniem. Mowa tutaj przede wszystkim o cyklu pt.: “Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego i “Pieśni Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina. Równolegle zaczęły jednak pojawiać się na rynku serie dla dzieci i młodzieży. Jednym z ich twórców jest L.J. Smith – książki autora spodobały się młodym czytelnikom z całego świata.

Rozwój fantastyki młodzieżowej

Koniec XX wieku przyniósł światu wiele zmian – także w dziedzinie literatury. Coraz więcej powieści tłumaczono wówczas na różne języki, a w wielu państwach zaczęła zanikać cenzura. Powszechny dostęp do książek z całego świata spowodował, że trudno było już wyróżnić jeden dominujący gatunek literacki, tak jak miało to miejsce w poprzednich epokach. Ludzie byli ciekawi wszystkiego, a twórczość pisarzy stała się niezwykle różnorodna.

Wszystkie wymienione czynniki stworzyły idealne warunki dla rozkwitu literatury młodzieżowej, w tym fantastyki. Przyniosła ona radość zarówno jej twórcom, takim jak L.J. Smith – książki autora zaczęły ukazywać się na rynku na początku lat 90. – jak i odbiorcom. Powieści fantastyczne stały się dla dzieci sposobem na ucieczkę do innego świata. Niedługo po wydaniu pierwszych tomów serii Lisy Jane Smith, na rynku ukazały się między innymi powieści “Zmierzch” i “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Ich autorzy inspirowali się klasyką gatunku (“Władcą Pierścieni”, “Opowieściami z Narnii” czy “Draculą” i innymi powieściami o wampirach), jednocześnie stworzyli jednak oryginalne światy i bohaterów, do których przywiązali się czytelnicy z całego świata.

L.J. Smith – książki autora, które pokochała młodzież

Lisa Jane Smith opublikowała kilka literackich serii, w tym “Świat nocy” i “Tajemny krąg”. Jednak żadna nie przyniosła jej takiej popularności, jak cykl pt.: “Pamiętniki wampirów”. Pisarce udało się bezbłędnie wyczuć oczekiwania młodych odbiorców. Stało się to przyczyną sukcesu L.J. Smith – książki autora osiągnęły świetne wyniki sprzedażowe. Na ponowne zainteresowanie serią “Pamiętniki wampirów” wpłynęła produkcja serialu o tym samym tytule w 2009 roku. Miała ona miejsce wiele lat po premierze pierwszej części serii L.J. Smith – książki autora o przygodach i romansach wampirów pojawiły się na rynku już w roku 1992. Dzięki temu autorka na nowo stała się popularna i powróciła do pisania.

“Pamiętniki wampirów” liczą siedem tomów. Największym uznaniem cieszą się pierwsze cztery z nich: “Przebudzenie”, “Walka”, “Szał” i “Mrok”. Znajdziesz je w Skupszopie – internetowym sklepie z książkami nowymi i używanymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here