mata do jogi

Wśród akcesoriów niezbędnych do oprawiania jogi, jednym z najważniejszych, z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz komfortu ćwiczeń, jest mata do jogi. Jej znaczenie nie oscyluje wyłącznie wokół cech fizycznych tego kawałka tekstyliów, mata bowiem tworzy punkt na ziemi, ogranicza a jednocześnie wytycza przestrzeń do ćwiczeń. Tak naprawdę doświadczonemu adeptowi szkoły jogi wystarcza skrawek powierzchni wskazanej przez matę, by zawsze i wszędzie mógł on zrealizować swoją kolejną sesję asan.

Jaką wybrać matę do jogi?

To pytanie dotyczy przede wszystkim początkujących miłośników tej dyscypliny. Największą trudność, na jaką natyka się osoba rozpoczynająca swoją przygodę z jogą, jest zapanowanie nad matą do ćwiczeń. Ciało, które dopiero poznaje tajniki techniki ich wykonywania, zmaga się ze ślizganiem maty po podłożu, cierpi z powodu zbyt mięsistej maty lub odwrotnie kolana przewiercają zbyt cienką warstwę i narażone są na ból. Gdy dyskomfort ćwiczeń jest mocno odczuwalny u ćwiczącego, następuje selekcja ćwiczeń i skupianie się wyłącznie na tych, które przebiegają bez dodatkowych efektów. Jednak ślizgająca się mata jest największą przeszkodą w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń a czasem stanowi nawet źródło potencjalnego niebezpieczeństwa dla ćwiczącego.

Jak zapanować nad śliską matą do jogi?

Opanowanie maty do jogi wymaga czasu, a przede wszystkim techniki. W miarę coraz bardziej kompletnego panowania nad ciałem, wrażenie uciekającej spod nóg maty będzie odczuwalne coraz rzadziej. Proces ten można przyspieszyć poprzez wybór takiej maty, która posiada właściwości antypoślizgowe. Najlepszy wyborem będzie tu mata z naturalnego kauczuku lub mata TPE. Ich właściwościom antypoślizgowym towarzyszy dobra amortyzacja i trwałość produktu. Tego rodzaju mata, rozłożona na podłożu i obciążona wagą ciała, nie przesuwa się, nie marszczy i nie roluje, a przynajmniej nie w takim stopniu jak maty wykonane z PCV.

Każdy miłośnik jogi z czasem samodzielnie odkrywa optymalne dla siebie akcesoria, w tym jakość mat. Czasem dopiero przy kolejnej próbie okaże się, że właśnie ta konkretna mata jest optymalna. Ale kupując jedną z nich należy również wziąć pod uwagę miejsce ćwiczeń. Czy zawsze jest takie samo, czy matę trzeba będzie przewozić samochodem, a może rowerem? Czy po zwinięciu wygodnie ją się nosi na plecach/pod pachą? Czy miejsce ćwiczeń jest bardzo oddalone, a może najlepszym jest domowa podłoga? Wszystkie te cechy będą ważne dla początkującego, ale też istotne dla osoby dobrze obeznanej z charakterem dyscypliny.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:  https://yogabazar.pl/O-slizganiu-sie-na-macie-slow-kilka-news-pol-1460455157.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here