Jak pokonać strach przed wizytą u stomatologa

Medycyna jest dziedziną, która stale się rozwija, oferując nowoczesne, bezbolesne rozwiązania. Pomimo tego mnóstwo osób zmaga się z panicznym lękiem przed wizytą u stomatologa. Pacjenci odwlekają termin wizyty, unikając leczenia stomatologicznego, co tylko pogłębia problemy z uzębieniem. Jak pokonać strach przed wizytą u dentysty?

Problem społeczny

Obawy związane z leczeniem stomatologicznym to powszechnie występujący problem. Zjawisko otrzymało nawet swoją nazwę – dentofobia, czyli strach przed wizytą u dentysty. Zjawisko to jest zupełnie irracjonalne i w świetle dzisiejszych osiągnięć medycyny wydaje się być nieuzasadnione.

Dentofobia może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. O ile w przypadku tych młodszych, stan jamy ustnej można kontrolować, dorośli wybierają się do dentysty dopiero w momencie dotkliwego bólu zęba. Lekceważenie problemu pogarsza stan jamy ustnej, a gdyby nie bariera, którą trudno pokonać, wielu kłopotów można by uniknąć regularną kontrolą.

Przyczyny dentofobii

Źródłem większości obaw, towarzyszących wizycie u dentysty, są przykre doświadczenia z przeszłości, najczęściej z okresu dzieciństwa. Nieco rzadziej są to negatywne relacje rodziny i znajomych, którzy doświadczyli bólu na fotelu dentystycznym. Dentofobia rodzi się także w wyniku strachu przed dźwiękiem specjalistycznej aparatury w gabinecie, a nawet na sam zapach, którym wypełnione jest pomieszczenie.

Strach przed wizytą częściej dotyka osoby z natury lękliwe, o wrażliwej osobowości. Bez względu na przyczynę, skutki dentofobii mogą być trudne do pokonania. W takiej sytuacji dobry stomatolog Kraków powinien wykazać się odpowiednim podejściem w kierunku pacjenta.

Jak pokonać dentofobię?

stomatolog Kraków

Nie istnieje uniwersalny sposób na to, by skutecznie przezwyciężyć swój strach przed wizytą u dentysty. Problem może leżeć nieco głębiej i wymagać konsultacji psychologa. Warto jednak zacząć od znalezienia stomatologa, który skutecznie oswoi pacjenta przed wejściem na fotel. Miłe usposobienie oraz nowoczesny sprzęt dodadzą pewności siebie każdemu pacjentowi.

Dzielenie się obawami z dentystą to też jest dobry sposób na zmniejszenie swojego lęku. Dzięki temu specjalista będzie wiedział, jak przeprowadzić wizytę, by pacjent odczuwał jak najmniejszy dyskomfort. Do kliniki warto udać się z bliską osobą, która odciągnie uwagę i doda otuchy przed spotkaniem z dentystą. Wbrew pozorom ta opcja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych pacjentów. Myśli można zająć także w inny sposób. Wybierając się na wizytę w pojedynkę, warto zadbać o ulubioną muzykę czy książkę, dzięki której czas do wizyty przebiegnie w mniejszym stresie.

Praca nad sobą jest ważna

Strach przed wizytą u dentysty jest trudny do przezwyciężenia, lecz należy z nim walczyć. Nieleczone ubytki czy nawet niewielki ból mogą szybko przerodzić się w poważne infekcje, które będą wymagać częstych konsultacji ze stomatologiem. Regularne wizyty kontrolne pozwolą uniknąć bólu i oswoić strach, który jak się z pewnością okaże, ma jedynie wielkie oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here