maska skuteczna

Są jednymi z podstawowych produktów do pielęgnacji, jednak czasem je pomijamy. Brakuje nam chęci, mamy za mało czasu, nie wiemy jak odpowiednio użyć kosmetyku. Podpowiemy Ci jak wybierać i stosować maski do włosów, aby działały szybko i skutecznie.

Po co stosować maskę?

Codziennie stosujemy różne kosmetyki. Szampon, odżywka, czasem olejek lub serum, produkty do stylizacji. Po co nam więc maska? Otóż jest to jeden z kosmetyków o najbardziej skoncentrowanej formule i często najwyższym stężeniu składników aktywnych. Można to rozpoznać już po konsystencji, ponieważ zazwyczaj jest ona dużo gęstsza w porównaniu z szamponem i odżywką z tej samej linii. Co za tym idzie jest też bardziej wydajna, czyli do jednego użycia wystarczy niewielka ilość produktu. Maski do włosów mogą intensywnie zregenerować, wygładzić i nawilżyć pasma. Działają nie tylko na powierzchni włókien, lecz wnikają także w ich wewnętrzne struktury. Ważny jest natomiast sposób ich nakładania, który opiszemy w dalszej części artykułu.

Jak wybierać maski do włosów?

Dobór odpowiedniego produktu jest kluczową kwestią. Niewłaściwie dobrany kosmetyk może sprawić, że nasza pielęgnacja okaże się stratą czasu, bo pasma będą przyklapnięte, obciążone, spuszone zamiast gładkich. Dlatego warto kierować się rekomendacjami producenta, ale także swoją intuicją i zdrowym rozsądkiem.

Na podstawie rodzaju włosów

Na początek należy samodzielnie lub z pomocą kogoś doświadczonego (np. fryzjera) zdiagnozować stan i rodzaj włosów. Maski, jako kosmetyki do głębokiej i intensywnej pielęgnacji, bardzo często są dedykowane pasmom suchym i zniszczonym. Jeśli widzisz na swojej fryzurze objawy suchości, czyli brak połysku, szorstkość w dotyku, łamliwość, skłonność do puszenia i elektryzowania się – możesz wybierać takie produkty. Analogicznie jeśli wykonywałaś zabiegi chemiczne (typu farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja lub prostowanie) i widzisz objawy osłabienia lub uszkodzenia – wybieraj kosmetyki do włosów zniszczonych. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy Twoje pasma są z natury cienkie i delikatne. Wtedy musisz zwracać uwagę, aby produkt miał lżejszą konsystencję i nie obciążał fryzury. Niektóre linie oferują maski w dwóch wersjach – do włókien cienkich lub grubych, np. Wella Invigo Color Brilliance.

maska do włosów

Na podstawie właściwości produktu

Zastanów się czego potrzebują Twoje włosy. Maski do włosów mają najczęściej działanie: nawilżające, odżywiające, regenerujące, wzmacniające i wygładzające. Gdy pasma są w całkiem dobrej kondycji i chcesz zastosować jedynie kurację “prewencyjną” najlepszy będzie do tego kosmetyk nawilżający. Gdy włókna mają skłonność do łamania się, a końcówki do rozdwajania potrzebne jest wzmocnienie. Odżywienie i regeneracja są zarezerwowane dla pasm w widocznie złej kondycji. Oddzielną kategorię stanowią kosmetyki wygładzające, które są dedykowane włosom niezdyscyplinowanym, mającym skłonność do puszenia się.

Domowy rytuał pielęgnacyjny

Tak jak wspominaliśmy wcześniej – maski są wydajne, więc nie trzeba stosować ich w dużych ilościach. W zależności od długości pasm wystarczy porcja wielkości orzecha (pistacji, laskowego, włoskiego). Należy nakładać ją na wilgotne pasma po osuszeniu ich ręcznikiem i rozczesać, aby kosmetyk równomiernie się rozprowadził. Składniki aktywne najłatwiej wchłaniają się w ciepłym środowisku, więc warto zawinąć włosy w czepek foliowy i ciepły ręcznik. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Jeśli wygospodarujesz czas, by nałożyć maskę raz w tygodniu na włosy i potrzymać przez około 30 minut, to już po kilku użyciach zauważysz znaczną poprawę wyglądu fryzury. Efekty będą lepsze niż przy częstszym, ale krótszym trzymaniu produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here