meksyk

Meksyk od lat kusi swoją różnorodnością miliony turystów z całego świata. Jedni przybywają, by zwiedzić starożytne ruiny miasta Majów, fani nurkowania pragną skorzystać z możliwości pływania w jaskiniach, a szukający odpoczynku przyjeżdżają, by poznać piękno rajskich plaż. To kraj zachwycający swoją kulturą, historią, bogactwem przyrodniczym, kuchnią znaną na cały świat.

Sprawdź, czego nie można przegapić, będąc w Meksyku, który jest jednym z najlepszych kierunków na egzotyczne wakacje 2020.

Lazurowe wybrzeże Cancun

To jeden z najsłynniejszych kurortów nie tylko w Meksyku, ale i na całym świecie. Rocznie odwiedza go ponad 3 miliony turystów, a jego popularność wciąż rośnie. Skąd taka popularność tego miasta?

Przede wszystkim głównym atutem jest położenieRajskie plaże Morza Karaibskiego kuszą piaskiem miękkim niczym puch oraz błękitem wody. Wybrzeże rozciąga się na ponad 20 km. Niezależnie czy jesteśmy typem leniucha, pragnącego wygrzewać się na plaży, typem surfera lub nurka szukającego morskich przygód, a może fanem fotografii podbijających instagram, to właśnie w Cancun odnajdziesz swój raj podczas egzotycznych wakacji 2020.

Jest to również świetna baza wypadowa do jednych z największych atrakcji turystycznych, jakim są ruiny miast kultury Majów na półwyspie Jukatan, oraz jaskinie zwane cancun.

Miasto posiada jedną z największych i najbardziej luksusowych baz hoteli. Znajdziemy tu wielkie hotele, ale również przytulne apartamenty. Co za tym idzie? Promenada tętni życiem, dzięki kawiarniom, sklepom, dyskotekom, klubom, lodziarniom.

To miejsce dla ludzi kochających ruch, zabawę i.. tłok. W języku Majów „Cancun” oznaczało „Misę pełną złota” i właśnie ta nazwa, nie bez przyczyny, została nadana kurortowi.

Miasto Majów w Tulum

Miasto Jutrzenki poświęcone Bogu Słońca, bo tym właśnie było Tulum to absolutnie obowiązkowy punkt do zwiedzenia. Słynie z przepięknej świątyni ulokowanej na klifie tuż przy Morzu Karaibskim. Położenie samego miasta jest niezwykłe, a widoki z góry spektakularne.

Szacuje się, że miasto powstało ok. w IV-V p.n.e. Pełniło głównie funkcję handlową, stąd jego nieco odmienna architektura (widoczne kolumny), kolorowe ściany budynków, widoczne bogactwo.

Kompleks nie jest zbyt obszerny, posiada przepięknie zachowane mury obronne, główną atrakcję turystyczną, jaką jest Świątynia Fresków oraz Świątynia Zstępującego Boga. Zachowały się również inne elementy kultu religijnego oraz architektury.

Odwiedzając miasto, warto wybrać się do niego wczesnym rankiem, kiedy ilość turystów jest mniejsza.

Miasto Uxmal

To główne i jedno z ważniejszych ośrodków Majów, którego początek budowy szacuje się na lata 987 – 1007. Jest ono wspaniale zachowane i odrestaurowane. Możemy podziwiać tutaj budowle, będące idealnym odzwierciedleniem tej prekolumbijskiej kultury.

Jest to zachwycający obszar kuszący wieloma budynkami, świątyniami i wykopaliskami. Najbardziej charakterystycznym punktem jest piramida Czarnoksiężnika, zwana również Czarownika, a na niej aż pięć świątyń. Posiada ona różne poziomy, budowane w innych stylach architektonicznych (wynika to z faktu, że budowa zajęła ponad 400 lat). Góruje ona nad miastem, roztaczając wokół siebie niesamowitą aurę.

Kompleks posiada szereg innych wspaniałych budowli, jak choćby Dom MniszekDom Gubernatora (przypominający pałac królewski), Dom Starej Kobiety oraz boisko do gry w pelotę (rytualnej gry w piłkę, w której przegrani zostają ofiarowani na cześć Bogów).

Jeden z cudów świata – Chichen Itza

To miejsce, którego absolutnie nie można przegapić, będąc na półwyspie Jukatan. Miasto zostało wpisane jako jeden z siedmiu cudów świata na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście, z racji swojej popularności ciężko tutaj o intymność, a raczej trzeba pogodzić się otaczającym nas tłumem, jednak dla takich zabytków – warto!

To spektakularne miasto Majów jest wizytówką kultury prekolumbijskiej. Zostało ono założone  około V wieku, jednak jego rozkwit przypadł pięć wieków później. Łączy ono kultury Majów oraz Tolketów, co jest widoczne w otaczającej architekturze.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Chichen Itza jest piramida Kukulkana (El Castillo), na którą prowadzą schody po czterech stronach świata, liczące łącznie 364 schody, natomiast 365 to wejście do świątyni. Jest to jednym z najbardziej spektakularnych budynków kultury Majów, jakie można zobaczyć do dziś.

Oczywiście miasto posiada szereg innych atrakcji, jak Świątynia Wojowników, na której filarach możemy zobaczyć wspaniałe malowidła, Świątynia Czaszek będąca miejscem rytualnym oraz Świątynia Jaguara, symbolu boskości i władzy.

Święte miejsce – cenota

Cenoty to nic innego jak naturalne baseny, niecki wapienne występujące na całym obszarze Półwyspu. Bardzo często znajdują się one w pięknych jaskiniach połączonych ze sobą niczym komnaty w zamku.

Jedna z takich Świętych Cenot znajduje się w pobliżu Chichen Itza. Ma niemal idealnie okrągły kształt, a poświęcona była Bogu deszczu Chaca oraz podziemnym bóstwom. Wierzono, że aby ubłagać bóstwo, niezbędne jest składanie ofiar z ludzi. Nie są to jedynie czcze legendy, dowodem na te historie są ludzkie kości na dnie zbiornika.

Dzisiaj te naturalne baseny nie są już „wejściem do krainy umarłych”, a egzotyczną atrakcją turystyczną. Zachwycają krystaliczną wodą, widokiem egzotycznych jaskiń oraz swoją głębokością. Pływanie w nich jest niezapomnianą przygodą nie tylko dla nurków ze sprzętem, ale również dla amatorów.

Stolica półwyspu Jukatan – Merida

To przepiękne miasto różni się od innych meksykańskich kurortów. Zachwyca ono swoją kolonialną architekturą – wąskimi uliczkami, bielonymi domami, wspaniałymi kościołami. W czasach świetności nazywane było „Białym Miastem” lub „Paryżem Nowego Świata”.

To stosunkowo młode miasto, ponieważ zostało zbudowane w 1542 roku na szczątkach starego osiedla Majów. Widać jednak silne nawiązania do starożytnej kultury – jak choćby w lokalnych zabytkach, np. Monumento a’la Patria – pomniku na cześć ojczyzny.

Plaza Grande, czyli rynek Meridy oczarowuje swoim kolorytem i egzotycznością. Zachwycają nie tylko liczne restauracje i bazar, ale również ludność ubrana w tradycyjne stroje.

Będąc w mieście, warto również odwiedzić muzeum Casa Montejo (w którym możemy zobaczyć bogate życie w domu konkwistadora) oraz katedrę Jukatańską – symbol katolicki miasta.

Meksykańskie życie uliczne

A, gdy już odpoczniemy od wycieczek, zwiedzania i plaży pozwólmy porwać się gorącym ulicom Meksyku. To prawdziwa feeria barw, aromatów i dźwięków.

Poszukajmy wspaniałych mariachi, dajmy się ponieść ich serenadom. Skosztujmy lokalnych potraw – aromatycznego tacoenchiladyquesadilly. Nie odmawiajmy toastu zimną tequilą z limonką z lokalnego targu. Pozwólmy porwać się do tańca na środku ulicy i smakujmy życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here