Być może nigdy nie byłeś w Skandynawii, ale na pewno znasz nowoczesny skandynawski styl wnętrza. Jasne ściany i wyposażenie, proste kształty i naturalne materiały – te wnętrza podbiły Europę w dużej mierze dzięki znanej firmie zajmującej się sprzedażą mebli i artykułów gospodarstwa domowego. Jeśli przez większość roku narzekasz na brak światła dziennego w mieszkaniu, skorzystaj ze stylu skandynawskiego. Każdy może go odtworzyć, wystarczy przestrzegać 7 głównych zasad. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach aby zrobić to samodzielnie zwróć się do architekta wnętrz.
1. Maksymalne światło słoneczne
Brak zasłon, firan i ogólnie jakiegokolwiek wystroju okien jest uderzającą cechą stylu skandynawskiego. Idealne są rolety: wieczorem całkowicie zasłaniają Twoją prywatność, a w ciągu dnia wpuszczają jak najwięcej światła słonecznego. Jeśli zasłony są niezbędne, w miarę możliwości używaj bardzo lekkiego materiału, takiego jak naturalnuy len.
2. Wszystkie odcienie bieli
Krem, beż, kość słoniowa, szarość – w skandynawskim wnętrzu można zastosować dowolny z tych kolorów, ale główny nadal powinien być biały. Po pierwsze, wizualnie najlepiej powiększa przestrzeń. Po drugie na jego tle, jak na śniegu, najlepiej sprawdzają się akcenty kolorystyczne.
3. Plamy w żywych kolorach
Akcenty nasyconych kolorów muszą pojawić się na neutralnym tle: czerwone lub turkusowe poduszki, jasnoniebieski dywan, karmazynowa tapicerka krzeseł, fioletowe koce – w sklepach jest tyle ciekawych rzeczy! Nie przesadzaj: trzy lub cztery naprawdę jasne obiekty w dwóch kolorach (na przykład zielony i żółty, turkus i liliowy) wystarczą na jeden pokój. Inne dodatki mogą być jasne, w kolorze drewna lub graficznej czerni, tekstylia – z dyskretnymi wzorami kwiatowymi lub geometrycznymi.
4. Naturalne materiały przyjazne dla środowiska
Buk, dąb, brzoza i inne gatunki drewna to ulubione materiały wykończeniowe skandynawskich projektantów. Obowiązkowym elementem stylu są drewniane meble: stoły, krzesła, i szafy. Możesz użyć drewna wszędzie: w dekoracji sufitu, podłogi, w detalach dekoracyjnych. Dobrze, jeśli zachowana zostanie naturalna tekstura – im bliżej natury, tym lepiej. Rozpoznawalną techniką stylistyczną jest imitacja stosu drewna w sztucznym kominku lub w niszy ściennej.
5. Meble o prostych formach
Zapomnij o fotelach z fantazyjnym oparciem w kwestii formy ascetyczni Skandynawowie wyznają zasadę „mniej” niż „więcej”. Meble powinny być proste w formie, ale nie banalne a forma mebli zawsze tworzona jest zgodnie z zasadami ergonomii. Są więc nie tylko piękne, ale również wygodne. Przedmioty dekoracyjne i codziennego użytku także mają proste formy, podkreślające minimalistyczny charakter wystroju wnętrz.
6. Wygoda
Praktyczność i niezawodność każdego elementu to ważne atuty skandynawskiego wnętrza. W pomieszczeniu powinno być wystarczająco dużo miejsca do przechowywania: szafki, półki, szuflady i nisze. W domu, w którym każdy przedmiot ma wyznaczone miejsce, łatwiej jest uniknąć bałaganu. A gładkie, jasne ściany pomogą uniknąć wrażenia „przeciążonej” przestrzeni.
7. Wystrój na ścianach
Zawieś plakaty, abstrakcyjne obrazy lub kolaże zdjęć na białych ścianach. Alternatywnie możesz dodać akcent kolorystyczny, wklejając szeroki pasek kontrastującej tapety. Można również zastosować naklejki ścienne. Ważne jest, aby kolorowe plamy były lokalne, a wszystkie ściany nie wyglądały jak solidny, pstrokaty dywan. Oszczędność i prostota to fundamenty stylu skandynawskiego.
Po więcej porad o stylu skandynawski i nie tylko zapraszamy na bloga projektanta wnętrz https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-skandynawski