domeny

Można się spotkać z wyrażeniem, że jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz. Poniekąd jest to prawda, zwłaszcza w odniesieniu do firm. Małe sklepy spożywcze czy posiadające tylko jedną lokalizację sklepy odzieżowe mogą przetrwać bez własnej strony, ale dla większości firm witryna internetowa, najlepiej dobrze zrobiona i atrakcyjna wizualnie, jest pozycją wręcz obowiązkową. Pojawia się jednak w związku z nią pewien dylemat – jaką nazwę domeny wybrać?

Krótsze nazwy łatwiej zapamiętać

Zbyt długa (lub zbyt skomplikowana) nazwa domeny będzie sprawiać, że większość użytkowników będzie miało problem z jej zapamiętaniem i późniejszym odnalezieniem. Dlatego też powinna ona być w miarę krótka, treściwa i łatwa do zapamiętania.

W przypadku nazw anglojęzycznych (lepsze będą jednak polskie, jeśli firma działa tylko na polskim rynku), warto unikać słów, których pisownia jest nieoczywista i może powodować użytkownikom problemy (przykładem jest popularne, dość krótkie słowo available, w którego pisowni wiele osób popełnia błąd).

Z reguły najlepszym wyjściem jest domena o nazwie tożsamej z nazwą firmy, bez dodatkowych słów opisujących rodzaj działalności. Przykładowo, jeśli świadczymy usługę wywozu gruzu, to wystarczy sama nazwa firmy.pl, a nie nazwa firmy-wywoz-gruzu.pl. W przypadku, kiedy pożądana domena jest zajęta, można rozważyć inną końcówkę (na przykład .com.pl).

Więcej przydatnych informacji na temat domen i hostingów znaleźć można tutaj: http://mobmedia.pl/.

Dlaczego nazwa domeny jest ważna?

Domeny potrafią być tak cenne, że zdarzyły się w historii sytuacje, kiedy były sprzedawane za miliony dolarów. Wynika to z faktu, że łatwa do zapamiętania, krótka nazwa domeny sprawia, że więcej użytkowników będzie powracać na naszą stronę i będzie się ona cieszyć większą popularnością. Trudna do wymówienia, zbyt długa i skomplikowana nazwa zniechęci użytkowników i sprawi, że trudniej im będzie dzielić się z innymi nazwą strony.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://mobmedia.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here