Robot odkurzający, czy mopujący

Roboty, które zdecydowanie ułatwiają nam domowe prace to coraz częściej standard i rozwiązanie obecne w wielu domach. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zakupem robota sprzątającego, zanim podejmiesz decyzję – postaw sobie kilka kluczowych pytań. Odpowiedź na nie pozwoli Ci dokonać optymalnego wyboru.

Jaki rodzaj podłóg przeważa w Twoim domu?

Wybór robota sprzątającego zależeć będzie m.in. od rodzaju powierzchni, jakie dominują w Twoim domu lub mieszkaniu. Jesteś wielbicielką miękkich wykładzin? A może na podłogi wybrałaś jedynie płytki? Panele podłogowe skomponowałaś z puszystymi dywanami? Dobierz zatem robota do konkretnego rodzaju podłóg lub tego, który przeważa.

Na iRobot.pl znaleźliśmy roboty odkurzające dedykowane głównie dywanom i wykładzinom (seria odkurzaczy Roomba) oraz roboty mopujące przeznaczone do podłóg twardych (roboty Braava). Jednak dla opcji mieszanej, tj. podłóg twardych, dywanów oraz wykładzin także znalazły się warianty dedykowane, z powodzeniem czyszczące różne powierzchnie. 

Jaka powierzchnię ma sprzątać wybrany robot?

Dobór rozwiązania determinować będzie także wielkość powierzchni przeznaczonej do sprzątania. Może to być małe mieszkanie (1 – 2 pokoje), kilka pomieszczeń, tj. 3 – 4 lub cały poziom domu, czyli powyżej 5 pomieszczeń. Wydajność robota oraz czas jego pracy na jednym ładowaniu to cechy, które  – odpowiednio wybrane – zdecydowanie podniosą zarówno komfort użytkowania, jak i ogólną satysfakcję zakupionego sprzętu.

Jakie funkcje i aplikacje Cię interesują?

Zdalne włączanie i ustawianie harmonogramu pracy robota, monitorowanie jego pracy, personalizowanie ustawień, a nawet generowanie raportów o wykonanej pracy – te i wiele innych funkcji dostarczają najnowocześniejsze dostępne obecnie na rynku rozwiązania, jak wspomniane wcześniej roboty odkurzające i mopujące iRobot. Przed zakupem warto je poznać i zastanowić się, z których opcji będziemy rzeczywiście korzystać, a które nie będą koniecznym dodatkiem.

Czy w domu mieszka także pies, kot lub inne zwierzę domowe?

Jeśli tak, istotną informacją będzie to, czy zwierze ma długą sierść i sporo jej gubi, czy raczej przeciwnie. Posiadając czworonożnego pupila warto sięgnąć po urządzenie, które dedykowane jest usuwaniu sierści z powierzchni podłóg, a także tapicerowanych mebli, najlepiej wyposażone w gumowe szczotki z funkcją zasysania podnoszącego. Szczotki gumowe, w przeciwieństwie do szczotek z włosiem, zapobiegają wkręcaniu i zaplątywaniu się odkurzanej sierści i włosów.

Jakim budżetem na zakup dysponujesz?

Tutaj nie tyle chodzi o konkretne kwoty, ile o określenie, czy planujesz duży, średni, czy jak najmniejszy i nieobciążający budżetu wydatek. 

Udzielenie odpowiedzi na tego rodzaju pytania, pozwoli łatwiej dokonać wyboru – nie tylko w zakresie urządzenia odkurzającego, czy mopującego, ale także konkretnego modelu oferującego potrzebne nam funkcję, z których rzeczywiście będziemy korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here