Trzydziesty szósty tydzień ciąży

Trzydziesty szósty tydzień ciążyTrzydziesty szósty tydzień ciąży to bardzo charakterystyczny, a zarazem ważny czas, gdyż dziecko jest już na tyle rozwinięte, że zaczyna przygotowywać się do życia poza łonem matki. W tym czasie nawiązuje się specyficzna więź pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem, bowiem maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby, a mama uczy się je odczytywać. Trzydziesty szósty tydzień ciąży to początek ostatniego miesiąca, dlatego też można mówić o tym, iż w tym czasie zbliża się finalny etap ciąży. Charakterystycznym dla niego jest stały wzrost wagi malucha, co ma swoje konsekwencje dla stanu przyszłej mamy i jej odczuwalności brzucha. W tym czasie przebieg ciąży stanowi bardzo indywidualną sprawę, co oznacza, że ma się zupełnie odmiennie w przypadku różnych dzieci. Niektóre z nich już w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży przyjmują pozycję główkową i zaczynają być gotowe do porodu, a inne rozpoczną ten etap znacznie później. Jeśli chodzi o wagę, to w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży wynosi ona około dwóch kilogramów sześćset. Z kolei długość waha się w okolicach czterdziestu ośmiu centymetrów.

Rozwój dziecka

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży zmniejsza się ruchliwość dziecka, co ma bezpośredni związek z przybieraniem na wadze, a tym samym zmniejszaniem się wolnej przestrzeni w brzuchu mamy. Dziecko przybiera tak zwaną pozycję embrionalną, co oznacza przygotowanie do narodzin w związku z tym w jego organizmie zachodzą też różne procesy przyczyniające się do tego, że organizm malucha staje się dojrzały i dziecko może funkcjonować poza brzuchem mamy.

W tym czasie swoją pełną dojrzałość powinny uzyskać płuca, a także pozostałe narządy. Wykształcone zostają również układy: pokarmowy, szkieletowy, krążenia, nerwowy oraz wydalniczy. W przypadku układu pokarmowego zostaje on w pełni wykształcony, ale całkowitą dojrzałość uzyska dopiero po porodzie, co ma związek z rozpoczęciem spożywania mleka matki jako pełnowartościowego produktu żywieniowego.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dochodzi do utwardzania się kości czaszki, co jest związane z powolnym zanikaniem mazi płodowej. Ten proces sprzyja również podejmowaniu przez dziecko czynności związanych z doskonaleniem się jego odruchów oraz powolnym kierowaniem się główki w stronę kanału rodnego, co ma związek z przygotowaniem się do porodu.

Funkcjonowanie przyszłej mamy

wzrostem gotowości dziecka do porodW związku ze wzrostem gotowości dziecka do porodu, a także zmianami zachodzącymi w jego organizmie, co dotyczy przyrostu wagi oraz fazy finalnej kształtowania się jego narządów i układów wewnętrznych, dokonują się także zmiany w funkcjonowaniu przyszłej mamy. Pierwszym widocznym objawem, że rozpoczął się trzydziesty szósty tydzień ciąży, jest obniżenie się brzucha, co oznacza, że macica przestaje uciskać na przeponę, co z jednej strony przynosi znaczną ulgę w ogólnym odczuwaniu ciąży. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie dziecko zaczyna napierać na szyjkę macicy, co ma swoje kolejne konsekwencje, do których można zaliczyć wzrost odczuwalności kłucia w okolicach krocza dziecka.

Na tym etapie ciąży następuje znaczne powiększenie się macicy, która objętościowo jest o tysiąc razy większa niż przed rozpoczęciem ciąży. W większości przypadków to właśnie w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży wzrasta znacznie waga samej mamy, co ma związek z ogólnym przyrostem masy ciała dziecka, ale też różnego rodzaju procesami zachodzącymi w obrębie brzucha ciążowego i całego organizmu, w którym znacząco zatrzymuje się woda. Aby uchronić się przed występującym na tym etapie znacznym skokiem wagi, przyszła mama powinna zwracać uwagę na swoją dietę i stosować większą częstotliwość posiłków spożywanych w mniejszych porcjach. Posiłki powinny być zbilansowane, co gwarantuje możliwość dostarczania wszystkich składników pokarmowych.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży to czas, w którym kobieta powinna zwracać na siebie szczególną uwagę, zwłaszcza w zakresie ogólnej odczuwalności poszczególnych objawów ciąży. Musi pamiętać, że w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży jej organizm wydziela bardzo duże ilości relaksyny, czyli hormonu, który przyczynia się do tak zwanego rozluźnienia stawów. Ma to znaczące konsekwencje dla organizmu przyszłej mamy, bowiem wpływa na ogólną kondycję dotyczącą poruszania się.

Na tym etapie ciąży mogą pojawiać się także różne inne dolegliwości, do których z pewnością należy zaliczyć:

  • obrzęki dotyczące, zarówno kończyn dolnych, jak i górnych oraz twarzy, która staje się bardziej pucołowata;
  • rozszerzenie i znaczne osłabienie ścianek naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do licznych krwawień z nosa; sprzyja temu także wzrost podatności naczynek krwionośnych na pękanie;
  • bóle piersi związane z pojawieniem się u niektórych kobiet mlecznych wycieków, co oznacza, że w ich piersiach zaczął gromadzić się już pokarm.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży to wejście w finalny etap ciąży, dlatego też każda przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie, wysypiać się, unikać stresów i przygotowywać etapu związanego z pojawieniem się dziecka na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here