28 tydzień ciąży

Twardy brzuch w ciążyCiąże niewątpliwie jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Każda przyszła mama zastanawia się nad wieloma aspektami, odkrywa swój organizm na nowo. Taka sytuacji oczywiście może być stresująca. Ciało kobiety w ciąży cały czas się zmienia. Jeżeli jednak jest to pierwsza ciąża, to często przyszła mama nie wie co jest normalne a co powinno wywołać zaniepokojenie. Jednym z objawów, które zastanawiają przyszłe mamy jest twardy brzuch.

Oczywiście nie ma się co dziwić, to co przed ciążą często przechodziło nie zauważone to w okresie ciąży już zdecydowanie wywołuje zastanowienie a czasami niepokój. Oczywiście do ciąży trzeba się przygotować, aby nie zwariować. Jeżeli czegoś nie wiemy to pytajmy. Zdecydowanie to pomaga.

Każda młoda mama w pierwszej ciąży twardy brzuch uważa za objaw niepokojący. Zdarza się to i warto jest wiedzieć, czy jest to niepokojący objaw czy może normalny i nie powinniśmy się po nic martwić. Ten artykuł postara się odpowiedzieć na te pytania.

 

Przyczyny twardego brzucha w ciąży

Przyczyny twardego brzucha w ciążyTwardy brzuch w przypadku ciąży zazwyczaj zdarza się w okolicach dwudziestego tygodnia ciaży. Jest on spowodowany skurczami Braxtona-Hicksa, które również znane są jako skurcze przepowiadające. Jest to naturalny objaw fizjologiczny w czasie ciąży. Pamiętajmy, że te skurcze to naturalny proces i nie jest on niebezpieczny. Zadaniem tych skurczów jest przygotowanie macicy do porodu, pomimo, że w pierwszej chwili są niespodziewane to jednak jest to naturalne i nie powinno być niepokojące. Charakterystyczne dla nich jest to, że zaczynają się w górnych rejonach brzucha i przesuwają się na dół. Na początku skurcze występują do kilkunastu razy na dobę, na początku zazwyczaj nie trwają dłużej niż minutę. Im bliżej porodu tym skurcze mogę występować coraz częściej. W trzecim trymestrze ciąży mogą być nawet co trzydzieści minut. Te skurcze powodują twardość brzucha. W przypadku aktywnego trybu życia twardość brzucha może trwać dłużej.

Twardy brzuch w ciąży – zapobieganie i łagodzenie

Twardy brzuch w niektórych sytuacjach może powodować znaczny dyskomfort, jeżeli jest to zbyt uciążliwe można szukać różnych domowych sposobów, które spowodują zmniejszenie twardości i przyniosą ulgę.

Domowe sposoby na twardy brzuch w ciąży to między innymi zmiana pozycji. Zmiana pozycji na wygodniejszą w wielu wypadkach pozwala na złagodzenie dyskomfortu. Jeżeli jesteśmy w pracy i nie możemy się położyć to podnieśmy nogi do góry, możemy również wstać i zrobić kilka kroków spacerem. Również pomocne są ćwiczenia oddechowe, które doskonale wpływają na dotlenienie całego organizmu, a co za tym idzie rozluźnienie mięśni i uspokojenie.

Naturalnym odruchem człowieka kiedy czujemy napięcie mięśni na przykład na karku jest masowanie. Jednak w przypadku brzucha masowanie się nie sprawdzi, właściwie możemy wręcz uzyskać odwrotny efekt. Masowanie i głaskanie brzucha może spowodować mocniejsze skurcze i dodatkowe ruchy dziecka. Jeśli twardy brzuch pojawia się po wysiłku fizycznym, np. po spacerze lub dłuższym staniu postaraj się odpocząć. Dobrze jest posiadać magnez, ale taki, którego forma jest bardzo dobrze przyswajalna dla naszego organizmu.

Jeżeli będziemy dostarczali odpowiednich ilości magnezu do naszego organizmu skurcze staną się mniej dokuczliwe. Równiż bardzo ważne jest pilnowanie tego, aby być odpowiednio nawodnionym. Zalecenie jest taki, aby przyszła mama wypijała minimum dwa litry wody. Jeżeli idziesz na spacer to wyrób w sobie nawyk, aby zawsze posiadać przy sobie butelkę wody.

Kiedy brzuch twardnieje

Spora gruba kobiet wystraszona twardniejącym brzuchem prowadzi notatki o przyczynach i monetach, kiedy brzuch twardnieje. Dobrym sposobem na to jest liczenie skurczów. Wystarczy powiesić kartkę w widocznym miejscu i po każdym skurczu stawiać kreskę. Wówczas na koniec dni zliczamy sobie kreski. Jeżeli liczba skurczów jest cały czas na stałym poziomie to nie ma czym się martwić. Zazwyczaj ich dzienna ilość nie przekracza 10.

Kiedy twardy brzuch może oznaczać kłopoty?

Skurcze Braxtona-Hicksa powodujące uczucie twardości brzucha nie są niebezpieczne, mogą jednak towarzyszyć im inne objawy, które zdecydowanie powinny zaalarmować przyszłą mamę. Do takich zaliczymy krwawienie z dróg rodnych, nagły spadek aktywności dziecka lub twardość brzucha występuje długo i nie chce ustąpić. W takim wypadku należy udać się do lekarza. Objawy takie mogą oznaczać rozpoczęcie się przedwczesnego porodu czy też odklejenie łożyska. Również może to oznaczać poronienie. W przypadku kiedy podczas leżenie odczuwamy kłucie i twardy brzuch też warto udać się do lekarza.

Oczywiście lekarza należy odwiedzać również na kontrolne wizyty, w takie sytuacji można się dopytać o skurcze. Wówczas lekarz powinien nam wyjaśnić, wszelkie nasze wątpliwości oraz dokładnie wszystko wytłumaczyć. Lekarz również powinien wskazać moment, kiedy powinnaś pojechać do szpitala. Warto pytać na wizytach kontrolnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here