29. tydzień ciąży

29. tydzień ciąży29 tydzień ciąży to czas siódmego miesiąca, co objawia się coraz bardziej intensywnym wzrostem dziecka, a także licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to także czas intensywnie powiększającego się brzucha oraz zwiększonej odczuwalności ruchów dziecka. W literaturze fachowej wskazuje się, że przyszła mama powinna w tym czasie dużo wypoczywać, ale także ruszać się i przebywać na świeżym powietrzu. Bardzo dobrą formą spędzania czasu wolnego może być dla niej chociażby pilates, który posłuży, zarówno kondycji, jak i dobremu samopoczuciu przyszłej mamy. Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży przynosi także zmianę parametrów dziecka, bowiem jego waga osiąga około kilograma dwustu, a długość od trzydziestu ośmiu do czterdziestu centymetrów.

Rozwój dziecka

Czas siódmego miesiąca, a konkretnie dwudziestego dziewiątego tygodnia jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu dziecka, który jest już na tyle wykształcony i sprawny, że przyczynia się do kontrolowania, zarówno temperatury, jaką osiąga ciało dziecka, jak i jego oddychania. W tym czasie powstają także zupełnie nowe połączenia komórek nerwowych, co wpływa na powstanie wzorców pamięciowych dotyczących ruchów maluszka. Jeśli chodzi o ogólny stan dziecka, to staje się ono coraz bardziej ruchliwe i szybkie w działaniu, co przekłada się także na jego reakcje dotyczące bodźców. Tworzenie się nowych połączeń międzykomórkowych w układzie nerwowym przyczynia się do powstawania kolejnych, bardzo ważnych dla funkcjonowania dziecka, wzorców pamięciowych dotyczących ruchów. Ma to swoje odzwierciedlenie w szybszych i częstszych reakcjach dziecka na różnego rodzaju bodźce, co jest także związane z ćwiczeniem przetwarzania informacji, które podczas całego dnia docierają do jego mózgu.

Jeśli chodzi o zmysły malucha, są one bardzo dobrze rozwinięte, co znajduje przełożenie w słuchaniu przez dziecko dźwięków, które docierają z jego otoczenia. Każda mama powinna zadbać w tym czasie o to, aby maluszek słyszał jak najwięcej przyjemnych dla niego dźwięków, w tym miłych rozmów. Ponadto przyszła mama może puszczać nagrania relaksacyjnej muzyki i przykładać słuchawki do ucha, aby dziecko mogło rozpoznawać dźwięki. Jest to także przydatne z punktu kształtowania wrażliwości muzycznej u malucha.

W tym czasie rozwija się także zmysł węchu, co stanowi przygotowanie do tego, że dziecko tuż po porodzie bardzo szybko będzie rozpoznawało swoją mamę po węchu i wyczuwało jej obecność.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

Zmiany w organizmie przyszłej mamyW dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży brzuch kobiety ciężarnej w szybkim tempie robi się coraz większy i cięższy. Oznacza to, że przyszła mama nabiera kilogramów i z tego powodu może coraz częściej uskarżać się na bóle nóg, zwłaszcza, gdy przebywa zbyt długo z pozycji stojącej. Oprócz wzrostu wagi ogólnej zmianie ulega całe ciało przyszłej mamy, co oznacza nabieranie krągłości, intensywny wzrost piersi, nadwyrężanie kręgosłupa, a także opuchliznę dotyczącą, zarówno kończyn górnych, jak i dolnych.

Szczególnemu obciążeniu ulega w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży serce przyszłej mamy, ponieważ musi codziennie przepompowywać aż o półtora litra więcej krwi niż przed ciążą. Jest to znaczne obciążenie dla tego organu, ale też konieczne ze względu na składniki. Nadmierne obciążenie serca w procesie przepompowywania krwi powoduje, iż kobieta ciężarna może odczuwać silne zmęczenie oraz ospałość. Z tego względu konieczne jest, aby dbała o swoje dobre samopoczucie i odbywała w ciągu dnia regenerujące drzemki, a także wysypiała się w nocy.

W tym czasie w brzuchu mamy staje się coraz ciaśniej, co jest spowodowane szybkim wzrostem dziecka, któremu jest potrzebna coraz większa przestrzeń. To przyczynia się do tego, że coraz bardziej odczuwalne stają się ruchy dziecka, zwłaszcza w momencie, gdy przekłada się ono z jednej strony na drugą. Silniejsze wyczuwanie kopnięć malucha jest spowodowane także zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego, który do tej pory pełnił rolę amortyzatora i łagodził wszelkie niedogodności związane z ruchliwością dziecka. Ponieważ maluch staje się coraz większy, płynu jest coraz mniej, aby zwiększyć przestrzeń życiową dla dziecka, a to powoduje zwiększoną odczuwalność wszystkich wykonywanych przez niego ruchów.

Ważne dla kobiety w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży

Przyszła mama powinna pamiętać, że dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to bardzo specyficzny czas, w którym następuje zmniejszenie się pojemności żołądka przyszłej mamy z powodu macicy, która zaczyna wypełniać całą jamę brzuszną. Z tego też względu dbająca o siebie przyszła mama musi jeść często i małe porcje, by nie odczuwać dolegliwości gastrycznych.

Kolejnym, charakterystycznym dla tego etapu ciąży objawem, jest zmieniający się kolor upławów, które stają się białe i mogą pojawiać się znacznie częściej niż do tej pory. Z tego też powodu konieczne jest zwiększenie dbałości o higienę ciała oraz częste zmienianie wkładek higienicznych, co znacznie podniesie komfort funkcjonowania przyszłej mamy.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here