10 tydzień – rozwój dziecka

Ciążowe bóle w obrębie pachwinCiąża pomimo tego, że niewątpliwie jest stanem błogosławionym posiada bardzo wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. W początkowych fazach mamy do czynienia z mdłościami. Kiedy one miną to w trzecim trymestrze musimy się liczyć z bólami pachwiny. Bóle w pachwinach są nietypowe. Na taką dolegliwość mogą też skarżyć się mężczyźni oraz kobiety nie będące w ciąży, jednak najczęściej spowodowany jest ten ból podczas rozwoju dziecka w macicy. W języku angielskim ból w pachwinie nosi nazwę błyskawicy i trzeba przyznać, że nazwa ta wydaje się trafiona. Ból zjawia się nagle i przeszywa w kierunku miednicy. Ból zazwyczaj powoduje, że kobieta zatrzymuje się w miejscu. Bóle pachwiny na szczęście nie trwają długo i szybko mijają.

Warto wiedzieć, że bóle te nie dotykają każdej kobiety w ciąży oraz to, że nie ma żadnych reguł jeżeli chodzi o pojawianie się bólu jak i również jego intensywność. Przyszłe mamy czasami ból odczuwają raz w tygodniu a czasami po kilkanaście razy w ciągu jednego dnia. W medycynie znane są przypadki bólu promieniującego od krocza.

Przyczyny bólu w pachwinach?

Pomimo, że schorzenie jest znane od dość dawna, to lekarza do tej pory nie mają jednoznacznej odpowiedzi skąd te bóle pochodzą. Bóle w pachwinach są opisywane w literaturze medycznej, każdy lekarz spotyka je wciąż w zaciszu swoich gabinetów, jednak ich pochodzenie wciąż jest nie zbadane.

Do jednej z najczęściej spotykanych tez, która zdaje się ma wielu zwolenników możemy zdecydowanie zaliczyć to, że podczas opadania brzucha, dziecko siłą grawitacji zaczyna uciskać na zakończenia nerwowe znajdujące się w miednicy a to przekłada się na ataki ostrego bólu. Jednak teoria ta Nie zawsze może znaleźć potwierdzenie, ponieważ bóle w pachwinie zdarzają się również wcześniej niż opadający brzuch.

Druga teoria mówi o tym, że być może spontaniczne ruchy dziecka jak kopanie czy też machanie rękami powodują uciskanie nerwów i ataki ostrego bólu. Kolejną teorią jest to, że uznaje się za ogólne osłabienie wiązadeł i ich nadmierne naciągnięcie. Ta teoria ma wielu zwolenników, ponieważ zazwyczaj ból kobiety odczuwają podczas chodzenia czy też na przykład zmieniając pozycję.

Ostatnia teoria mówi o tym, że bóle w pachwinie mogą mieć związek z innym popularnym schorzeniem jakim są żylaki. Mogą one pojawiać się nie tylko na nogach ale również właśnie w obrębie pachwiny co może powodować ucisk na zakończenia nerwowe. Żylaki w tym miejscu są niewidoczne a co za tym idzie nie każdy bierze takie rozwiązanie pod uwagę. Również możemy zwiększyć ilość magnezu, to powinno pomóc.

Czy ból w pachwinie to powód do zmartwień?

Według informacji, jakie można przeczytać bóle w pachwinie nie są niczym niezwykłym w ciąży, można by powiedzieć, że wręcz są one zjawiskiem w pełni naturalny. Związane jest to ze wzrostem naszego dziecka a to akurat jest oznaką zdrowej cięży. Żaden ból nie jest przyjemny i tak samo jest z bólem pachwin, jeżeli będzie zbyt intensywny lub zbyt częsty może utrudniać nasze życie. Jednak w obliczu innych dolegliwości, warto potraktować to jako dodatkowy ból.

Jeżeli jednak zauważmy, że oprócz bólów w pachwinie dochodzą inne niepokojące objawy jak chociażby gorączka a intensywność bólu wzrasta t zdecydowanie należy jak najszybciej odwiedzić lekarza i skonsultować nasz stan zdrowia.

Jak łagodzić ból w pachwinie?

Jak łagodzić ból w pachwinie?Wiele osób zastanawia się jak łagodzić ból w pachwinie i tutaj niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi i recepty. Bóle w pachwinie jest pochodzenia naturalnego procesu, którego celem jest przygotowanie ciała matki do okresu ciąży.

Można jednak próbować metod domowych, aby znaleźć ukojenie w codziennych czynnościach. Jedną z domowych metod walki z bólem jest szybka zmiana pozycji w momencie, kiedy zaczyna nas boleć. Pozwala to odblokować uciskane nerwy i zmniejszyć ból.

U części kobiet bóle w pachwinie pojawiają się wieczorem. Takie coś może być symptomem zmęczenia całym intensywnym dniem. Do rozładowania stresu i napięcia idalnie nadaje się gorąca kąpiel lub prysznic.

Bóle pachwiny w ciąży możemy również niwelować delikatnie się rozciągając podczas wykonywania ćwiczeń takich jak na przykład joga, oraz również pływając żabką. Ruch pozwala odblokować uciskane nerwy. Ćwiczenia takie również niwelują uciska brzucha.

Czy ból w pachwinie może być objawem porodu?

Początkowe fazy ciąży i pojawiający się wówczas ból w pachwinie oczywiście nie wskazują w żaden sposób na to, że będziemy w najbliższym czasie rodziły. Jednak jeżeli chodzi o dalsze etapy ciąży i wiemy, że termin porodu jest blisko to zdecydowanie należy być wyczulonym na różne sygnały z naszego organizmu. Zwłaszcza, że ból w pachwinie może się okazać sygnałem rozpoczynającej się akcji porodowej. Zresztą w tej sytuacji dotyczy to wszystkich rodzajów bólu. Zarówno w krzyżu jak i twardniejącego brzucha. Warto mieć to na uwadze, ponieważ przeszywająca nas właśnie błyskawica może być sygnałem, że czas wyruszać do szpitala.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here