Piętnasty tydzień ciąży to kolejny etap wzrastania dziecka, a także zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Wzrost dziecka jest na tyle intensywny, że pod koniec piętnastego tygodnia powinno ono mieć dziesięć centymetrów długości i siedemdziesiąt gram wagi. Charakterystyczny dla tego okresu jest rozrost tułowia i kończyn oraz wydłużanie się nóżek, które już zaczynają się różnicować od rączek pod względem swojej długości. Poza tym należy pamiętać, że w tym okresie ciałko dziecka pokryte jest jeszcze tak zwanym lanugo, czyli inaczej meszkiem płodowym, który pełni bardzo istotną dla rozwoju płodu funkcję ochronną. Wraz z rozwojem dziecka będzie on stopniowo zanikał aż do całkowitego oczyszczenia się skóry dziecka, która w piętnastym tygodniu ciąży jest jeszcze bardzo cienka, co powoduje, że znaczną widoczność naczyń krwionośnych.
Intensywny rozwój dziecka
Intensywność rozwoju dziecka w piętnastym tygodniu ciąży to przede wszystkim jego intensywna ruchliwość, która ma związek z kształtowaniem się różnych funkcji życiowych, ale także dostosowywaniem się do funkcjonowania w obrębie brzucha mamy. W tym czasie maluch podejmuje ćwiczenia w zakresie ćwiczeń odruchowych dotyczących ssania i połykania. Jeśli chodzi o narządy wewnętrzne, to wszystkie z nich powinny już podjąć swoją funkcję i przyczyniać się do sprawnego funkcjonowania dziecka, przygotowując je stopniowo do samodzielnego funkcjonowania po porodzie.
Maluch w piętnastym tygodniu ciąży podejmuje wiele działań, do których można z pewnością zaliczyć zaciskanie paluszków w pięść. Te z kolei charakteryzują się tym, że posiadają już paznokcie, zarówno u rąk, jak i u nóżek. Coraz bardziej zauważalne stają się także proporcje, co dotyczy wspomnianego już wcześniej wydłużania się kończyn dolnych, a także wzrostu pozostałych części ciała dziecka, co powoduje, że głowa przestaje być większa od reszty ciała dziecka.
Charakterystycznym dla piętnastego tygodnia ciąży jest również zakończenie procesu kostnienia wszystkich kości, co ma związek z formowaniem się kompletnego szkieletu cała dziecka. Jego kości stają się coraz bardziej mocne, a towarzyszą im coraz bardziej kształtujące się i nabierające masy mięśnie. Nabieranie sił przez dziecko oraz znacznie sprawniejsze funkcjonowanie w zakresie układu kostnego i mięśniowego wpływa na to, że dziecko zaczyna czuć się coraz silniejsze i staje się bardziej ruchliwe. Ruchliwość ta jest intensywnie odczuwana przez przyszłe mamy i daje możliwość wyczuwania obecności malucha w brzuchu przyszłej mamy.
Zmiany w organizmie przyszłej mamy
W piętnastym tygodniu ciąży zmienia się nie tylko samo dziecko, ale także jego mama, co ma związek z intensywnym rozwojem ciąży i wzrostem brzucha ciążowego. Macica przyszłej mamy ulega stałemu powiększeniu i na wysokości swojego dna osiąga połowę odległości pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem. Ze względu na takie ukształtowanie się przyszła mama może swobodnie wyczuć ją, zwłaszcza podczas swobodnego leżenia na plecach.
W czasie piętnastego tygodnia ciąży u przyszłej mamy mogą pojawić się charakterystyczne oznaki szybszego bicia serca, co powinno być kontrolowane, gdyż wszelka jego nieregularność powinna być skonsultowana z lekarzem. Ma to bezpośredni związek ze wzrostem objętości krwi, która krąży w organizmie przyszłej mamy i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu zmuszonego do zaspokajania podwójnych potrzeb, zarówno matki, jak i jej dziecka.
Piętnasty tydzień ciąży to także okres pojawienia się charakterystycznych objawów, wśród których szczególnie zauważalny jest wzrost apetytu, szczególnie na określony rodzaj produktów. Ma to także swoje nieprzyjemne konsekwencje dla organizmu przyszłej mamy, gdyż zachodzące w nim zmiany hormonalne przyczyniają się do rozluźnienia mięśni wpustu żołądka, co z kolei wpływa na wzrost intensywności odczuwania zgagi po spożytych posiłkach. Niejednokrotnie towarzyszy temu także bardzo uciążliwe, a jednocześnie nie przyjemne pieczenie w klatce piersiowej, zwłaszcza, gdy przyszła mama zje bardzo obfity posiłek.
Kolejne nieprzyjemne doświadczenie piętnastego tygodnia ciąży to pojawianie się wzdęć, do wzrostu których przyczynia się zwiększenie apetytu i spożywanie większej ilości znacznie obfitszych posiłków, pomiędzy którymi przyszła mama połyka duże ilości powietrza . w tym czasie zwiększa się również progesteronu, co z kolei ma związek z rozluźnieniem się jelit i znacznie trudniejszym przesuwaniem gazów oraz treści pokarmowych. Wszystkie dolegliwości gastryczne są na tyle nieprzyjemne i dokuczliwe, że przyszła mama powinna zwracać baczną uwagę na to, co je oraz zastosować zasadę jedzenia mniej a częściej, co daje szansę złagodzenia objawów dotyczących zgagi i wzdęć. W piętnastym tygodniu ciąży konieczne jest unikanie: tłustych potrwa, napojów gazowanych, mocnych przypraw, słonych przekąsek i słodyczy, zwłaszcza tych z tłustymi kremami. Powinny one zostać zastąpione przez owoce, zarówno suszone, jak i świeże. Dokuczliwość dolegliwości gastrycznych może być złagodzona także przez delikatne masowanie brzucha, dzięki czemu następuje przesuwanie się treści pokarmowych.