21 tydzień ciąży

21 tydzień ciążyDwudziesty pierwszy tydzień ciąży stanowi bardzo ważny dla kobiety czas, jakim jest rozpoczęcie jej drugiej połowy. W związku z tym każda przyszła mama musi pomyśleć o sobie, zacząć obserwować swój organizm, a co najważniejsze zwolnić tempo swojego dotychczasowego życia. Charakterystycznym dla tego etapu jest już wyraźnie powiększający się brzuch, a także towarzyszący temu szereg innych objawów związanych między innymi z nadmierną aktywnością malucha, który rozpoczyna trening swoich mięśni, obracając się, kopiąc nóżkami czy przechylając głowę do tyłu.

Rozwój fizyczny

Czas dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży związany jest z wieloma zmianami zachodzącymi w organizmie dziecka, co oznacza, iż dziecko rozwija się i nabiera pewnych, charakterystycznych dla niego cech. W tym czasie bardzo intensywnie rozwija się mózg malucha i tworzy się sieć powiązań nerwowych między nim a mięśniami, co oznacza, że w coraz większym stopniu dziecka zaczyna stawać się świadome tego, co robi.

W tym czasie powieki maleństwa są jeszcze zamknięte, pomimo tego że bardzo dobrze wykształciły się już gałki oczne i możliwe stało się reagowanie na zmiany związane z natężeniem światła. W tym czasie coraz wyraźniej zaczynają też oddzielać od siebie okresy czuwania oraz snu malucha. Należy jednak pamiętać, że w jego przypadku możliwość odróżniania ciemności nie stanowi powodu do snu, bowiem ten zależy przede wszystkim od funkcjonowania matki i wykonywanych przez nią ruchów.

Na tym etapie istotnym elementem w formowaniu się dziecka jest także rozwój jego mięśni oraz wzrost wrażliwości na dotyk. Dodatkowo wzrasta także ruchliwość dziecka oraz kształtują się funkcjonalność jego mózgu. Ma to związek z faktem, iż następuje mnożenie się połączeń międzykomórkowych, a także międzyneuronowych. Przyspiesza to oraz specjalizuje pracę mózgu, co przyczynia się do tego, że mózg staje się coraz bardziej świadomy i dokładnie precyzuje, jaki sygnał należy wysłać do dziecka, aby efektywnie i bezpiecznie wykonało konkretny ruch. W tym czasie dziecko samoistnie rozpoczyna ćwiczenia kształtujące jego szeroko rozumianą sprawność, co jest związane między innymi z próbami wysuwania i wsuwania języka oraz zaciskania palców i piąstek.

W tym czasie w sposób szczególny zaczyna doskonalić się układ odpornościowy, co ma bezpośredni związek z produkowaniem odpowiedniej ilości białych krwinek, których celem jest pomoc w walce z infekcjami. Poza tym należy także stwierdzić, że w tym czasie intensywnie gromadzona tkanka tłuszczowa sprawia, iż maluch zaczyna przybierać na wadze, a jego waga osiąga około trzystu sześćdziesięciu gram. Natomiast, jeśli chodzi o długość, to osiąga ona około dwudziestu siedmiu centymetrów.

Mama też się zmienia.

Mama też się zmieniaW dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży ulega zmianie także wygląd samej mamy, co jest spowodowane nie tylko wzrostem dziecka, ale również oddziaływaniem hormonów: prolaktyny, progesteronu oraz estrogenu. Ich wspólne oddziaływanie przyczynia się do silnego pobudzenia gruczołów mlecznych, co z kolei ma wpływ na dalsze powiększanie się piersi oraz zmianę koloru sutków i ich otoczek. Dodatkowo także pod wpływem hormonów może dochodzić do pojawiania się na twarzy kobiety licznych przebarwień, na co wpływa także oddziaływanie słońca.

W związku z wejściem w kolejny etap ciąży u wielu kobiet dochodzi również do nasilania się dolegliwości bólowych. Dwie z nich pojawiają się u większości kobiet i są w znacznym stopniu dokuczliwe. Chodzi tutaj o bóle kręgosłupa oraz bardzo uciążliwą i nieprzyjemną zgagę. Często kobiety na tym etapie ciąży mają kłopoty ze snem, co dotyczy, zarówno zasypiania, jak i jego przebiegu.

Szczególną dolegliwością jest także osłabienie wzroku przyszłej mamy, którego przyczyn należy poszukiwać w działaniu hormonów. Specyficznymi objawami tego stanu mogą podwójne widzenie czy mroczki przed oczami, które powinny budzić niepokój kobiety i konieczność natychmiastowego udania się do lekarza.

Kolejna nieprzyjemna dokuczliwość dwudziestego pierwszego tygodnia ciąży to obrzęki stóp, które, zwłaszcza po długim chodzeniu czy staniu oraz podczas ciepłej pogody, stają się opuchnięte, czasem do tego stopnia, że przyszła mama nie może włożyć dotychczas dopasowanych butów i ma wrażenie, iż urosła jej noga. Obrzęki nóg są wywołane także silnym oddziaływaniem znacznie powiększającej się wagi kobiety.

Sucha skóra to także dość nieprzyjemny objaw wynikający z faktu stałego powiększania się brzucha, który rosnąc, powoduje rozciąganie się skóry i jej wysuszanie. Objawowi temu może towarzyszyć również dyskomfort związany z uciążliwym swędzeniem, a niejednokrotnie szczypaniem suchej skóry. W takiej sytuacji każda matka powinna zadbać o swój brzuch i stale go nawilżać, smarując przeznaczonym dla kobiet w ciąży balsamem lub naturalnymi środkami natłuszczającymi, do których należy na przykład olej kokosowy.

Zasady zdrowego trybu życia w 21. tygodniu ciąży

Każda kobieta w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży powinna dbać o siebie i stosować się do kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest ograniczanie kontaktu z komputerem i długotrwałego siedzenia przed nim, a kolejną podejmowanie ćwiczeń fizycznych dostosowanych do kobiet w ciąży, co w znaczący sposób przyczynia się do wzmacniania mięśni, a także zmniejszania dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa. Każda przyszła mama musi pamiętać także o regularnych badaniach lekarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here