rozwój ośrodka Broki

33 tydzień ciążyTrzydziesty trzeci tydzień ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami, co powoduje szereg zmian zachodzących, zarówno w organizmie przyszłej matki, jak i dziecka. W okresie tym następuje dalsze doskonalenie wszystkich funkcji posiadanych przez organizm dziecka, a także stopniowe przygotowywanie się do wyjścia na świat i rozpoczęcia samodzielnego życia. W związku z tym intensywnie wzrasta zapotrzebowanie na białko i tłuszcze, dlatego przyszła mama powinna staranie dbać o swoją dietę, równoważyć ją oraz dostarczać organizmowi niezbędnych do rozwoju dziecka składników pokarmowych. Oznacza to, że wbrew błędnej opinii nie powinna jeść za dwoje, ale dla dwojga, co jest istotne dla wzbogacania organizmu w odpowiednią dawkę odżywczych składników pokarmowych.

Rozwój dziecka

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży następuje dalszy intensywny rozwój dziecka, co jest związane z faktem, iż osiąga ono długość około czterdziestu czterech centymetrów i waży średnio tysiąc dziewięćset osiemnaście gram. W związku z tym zmniejszają się puste przestrzenie w brzuchu przyszłej mamy, ponieważ dziecko ze względu na swój wzrost zaczyna je coraz bardziej zapełniać. Ma to także związek ze spowolnieniem tempa przyrostu łożyska oraz spowolnieniem dotyczącym powiększania się ilości wód płodowych.

Specyficzne zmiany zachodzą także w odniesieniu do skóry dziecka, która staje się coraz bardziej różowa i przestaje być przeźroczysta. Pod skórą zaczyna się gromadzić znaczna warstwa tłuszczu, co ma związek z odkładaniem się tkanki tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za termoregulację ciepłoty ciała dziecka tuż po jego urodzeniu. Zmiana wyglądu skóry dziecka oraz nabieranie przez nie masy sprawia, że w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży maluch znajdujący się w brzuchu mamy zaczyna coraz bardzie przypominać noworodka, który osiąga znaczną dojrzałość i może w coraz większym stopniu funkcjonować samodzielnie poza organizmem swojej mamy.

Na tym etapie ciąży można powiedzieć o samodzielności wszystkich organów, przy czym należy pamiętać, że następuje dalszy intensywny rozwój płuc, które, potocznie mówiąc, są dalej trenowane poprzez wciąganie przez dziecko oraz wypuszczanie wód płodowych. Podczas takich ćwiczeń dziecko ćwiczy również swoją przeponę, bowiem, zarówno nią, jak i całą klatką piersiową wykonuje dość intensywne ruchy.

rozwój ośrodka BrokiWażnym dla trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży jest także intensywny rozwój ośrodka Broki, czyli inaczej obszaru mózgu, który w przyszłości będzie spełniał bardzo ważną funkcję dotyczącą generowania mowy. W związku z tym należy podkreślić, że trzydziesty trzeci tydzień ciąży to bardzo ważny czas dla kształtowania się przyszłego aparatu mowy i sposobu komunikowania się.

Do innych, charakterystycznych dla trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży cech, należy zaliczyć:

  • częste otwieranie i zamykanie oczu przez dziecko, a także kręcenie główką, co można traktować jako doskonały zestaw ćwiczeniowy;
  • osiągnięcie właściwego kształtu nosa, która uzyskuje już w pełni ukształtowaną nasadę; jest to szczególnie ważne, zwłaszcza dla przyszłego funkcjonowania podczas karmienie piersią, gdy dziecko może swobodnie oddychać;
  • skostnienie wszystkich kości dziecka i ich utwardzenie;
  • szybki wzrost dziecka o około 2 centymetry tygodniowo.

Zmiany w organizmie matki

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży stanowi kolejny etap w życiu matki, gdy nadal rośnie jej brzuch, powiększając się średnio jeden centymetr na tydzień. Dokuczliwa staje się macica, która unosi się do góry i zaczyna wywierać znacznie większy nacisk na przeponę. Dla matki oznacza to, że jest jej coraz trudniej nabrać powietrza i zrobić tak zwany głęboki wdech. Charakterystyczne staje się także poczucie nieustannego swędzenia skóry brzucha, co jest efektem jego rozciągania się. Bardzo widoczne stają się także rozstępy brzuszne pojawiające się jako skutek wspomnianego tu rozciągania się płatów skórnych brzucha. Za przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się brzucha spowodowany intensywnym rozwojem dziecka.

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży tłuszcz zaczyna stanowić około ośmiu procent całego ciała dziecka, co wpływa także na wzrost wagi jego matki. Aby kontrolować przyrost masy przyszła powinna bardzo starannie dbać o swoją dietę, by posiłki były pełnowartościowe, dzięki czemu rozwój dziecka będzie przebiegał prawidłowo.

W tym czasie znacznie silniejsze staje się odczuwanie ruchów dziecka, gdyż ono intensywnie rośnie, a objętość płynu owodniowego nie ulega zmianie, gdyż uzyskała już swoją maksymalną wartość. Oznacza to, że w trzydziestym trzecim tygodniu ciąży ruchy dziecka odczuwane są silniej, bowiem ograniczają się możliwości amortyzacyjne wód płodnych. Szczególnie bolesne może wydawać się dla przyszłej mamy wyciąganie i prostowanie nóżek przez dziecko.

Przyszła mama musi zwrócić uwagę także na swój stan zdrowia, gdyż w tym okresie grozi jej wiele dolegliwości, do których można zaliczyć zakrzepicę żylną oraz bezsenność. Każda kobieta powinna dokładać w tym czasie wszelkich starań, aby podnieść jakość swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here