13. tydzień ciąży

13. tydzień ciążyTrzynasty tydzień ciąży to czas kończący pierwszy jej trymestr, a tym samym rozpoczynający drugi, w którym przyszłą mamę, jak i jej dziecko czeka wiele znaczących zmian. Pierwszym charakterystycznym dla tego czasu znakiem jest ustanie wszelkich dotychczasowych, często uciążliwych, objawów, do których można zaliczyć: nudności, wymioty, zmienność nastrojów, złe samopoczucie. W literaturze medycznej czytamy, że na tym etapie ciąży przyszła mama powinna zacząć czuć się lepiej, a jej waga jak i obwody stopniowo przybierać ze względu na wzrost i kształtowanie się dziecka.

Rozwój dziecka

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko waży około dwudziestu trzech gramów i mierzy średnio siedem i pół centymetra. Jedną trzecią jego ciała stanowi główka, która nie funkcjonuje jeszcze w normalnym trybie, bowiem nadal jest przygięta do żeber. W tym czasie przebiega również intensywny proces kostnienia chrząstek, a także rozwoju kości długich kończyn, żeber oraz kości znajdujących się w czaszce.

Trzynasty tydzień ciąży to także czas, w którym narządy wewnętrzne dziecka podejmują samodzielnie swoje funkcje, co oznacza, że jest ono stopniowo włączane do normalnego funkcjonowania i dalszego rozwoju. W tym czasie rozpoczyna się również regulowanie poziomu cukru w krwi maluszka, co jest związane z podejmowaniem przez trzustkę funkcji, które są jej przypisywane. W literaturze fachowej znajdujemy też żartobliwe określenie wskazujące, że na etapie trzynastego tygodnia ciąży dziecko trenuje układ pokarmowy poprzez połykanie wód płodowych. Stanowią one bardzo ważną pomoc w rozwoju dziecka, gdyż zawierają znaczne ilości wielu rodzajów składników odżywczych. Dodatkowo na tym etapie widoczna staje się praca nerek, co objawia się tym, że dziecko siusia, a także zmiana położenia jelit przemieszczających się do wnętrzna jamy brzusznej.

Czas trzynastego tygodnia ciąży odznacza się coraz bardziej zwiększającą się ruchliwością dziecka, które na tym etapie potrafi: ruszać kończynami, podskakiwać, przewracać z boku na bok, przekręcać, a także poruszać głową. Ponadto u dziecka rozwija się także jego mimika, co oznacza, że maluch: zaczyna marszczyć czoło, ziewać, nadymać policzki, a także poruszać wargami. W rozwoju twarzy widoczne stają cię coraz bardzie zarysowane uszy oraz oczy, a także nos i broda, które zdecydowanie zaczynają wystawać.

Na tym etapie ciąży serduszko dziecka podejmuje już pracę przepompowywania około trzydziestu litrów krwi dziennie. Sam maluch korzysta z dobrodziejstwa wykształconych kubków smakowych i rozróżnia smak wód płodowych. Istotną sprawą jest także kształtowanie się strun głosowych.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

Zmiany w organizmie przyszłej mamyOprócz zmian zachodzących w organizmie dziecka zmienia się także ciało oraz sposób funkcjonowania jego mamy. Na pierwszy rzut oka coraz bardziej widoczna staje się ciąża ze względu na rosnący i zaokrąglający się brzuszek. Uwypuklenie brzucha ma związek z powiększaniem się macicy, która według teorii medycznej osiąga w tym czasie wielkość małej piłki.

Wraz z rozpoczęciem trzynastego tygodnia ciąży rozpoczyna się u przyszłej mamy stopniowe przybieranie na wadze. Przebiega ono różnie u wielu kobiet ciężarnych, co ma związek z ich wagą wyjściową, typem budowy oraz wzrostem. Przyrost wagi ciała kobiety ciężarnej jest uzależniony od sześciu czynników, do których należą: powiększanie się masy dziecka, ilość płynu owodniowego, waga łożyska, wielkość oraz masa macicy, ciężar piersi oraz zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, to jej ilość wzrasta szczególnie w części lędźwiowej kręgosłupa, co ma związek z dążeniem do wzmocnienia sylwetki w związku z powiększaniem się brzucha ciężarnej.

Dolegliwości pod kontrolą

Każda kobieta wkraczająca w trzynasty tydzień ciąży powinna bacznie obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, co się z nią dzieje. Jedną ze specyficznych cech tego okresu jest zwiększająca swój wysiłek i przyspieszająca praca serca. Sytuacja ta jest związana z faktem, iż w organizmie matki zwiększa się objętość krwi, która musi być przepompowywana przez serce, a to oznacza zwiększony wysiłek, którego do tej pory nie było. W sytuacji zwiększonego przepompowywania krwi serce przyszłej mamy zaczyna przyspieszać, co staje się dla niej bardzo odczuwalne. Ponadto przyspieszenie pracy serca może mieć także związek z dwiema przyczynami, a mianowicie zaburzeniami pracy tarczycy i niedokrwistością.

Trzynasty tydzień ciąży to także czas, kiedy może pojawić się tak zwane ciągnięcie w pachwinach związane z powiększaniem się macicy, która rozciąga więzadła stanowiące jej zawieszenie. Wspomnianemu tu ciągnięciu w pachwinach towarzyszy w większości przypadków ból, jednak nie powinno ono budzić niepokoju, gdyż nie zagraża życiu dziecka ani przyszłej mamy.

W tym czasie, aby łagodzić większość dolegliwości, każda ciężarna powinna w szczególny sposób dbać o siebie, oszczędzając siły, a także ostrożnie wykonywać obowiązki zawodowe, jeśli nadal pracuje. Ważny jest także właściwy sposób odżywiania oraz odpowiednia liczba godzin snu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here