30. tydzień ciąży

30. tydzień ciążyTrzydziesty tydzień ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami, co powoduje szereg zmian zachodzących, zarówno w organizmie przyszłej matki, jak i dziecka. W okresie tym następuje doskonalenie wszystkich funkcji posiadanych przez organizm dziecka, a także stopniowe przygotowywanie się do wyjścia na świat i rozpoczęcia samodzielnego życia.

Rozwój dziecka

W trzydziestym tygodniu następuje dalszy intensywny rozwój dziecka, co jest związane z faktem, iż przybiera ono około dwustu miesigramów na tydzień. Stopniowo większość brzucha mamy zaczyna zajmować dziecko, a łożysko zaczyna zwalniać tempo przyrostu. To samo dzieje się z wodami płodowymi, które przestają się powiększać.

Zmiany zachodzący w organizmie dziecka to przede wszystkim doskonalenie rozwojowe układu mięśniowego i nerwowego oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za termoregulację ciepłoty dziecka tuż po jego urodzeniu.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to w trzydziestym tygodniu ciąży rosną już tylko włosy na głowie, bowiem rzęsy i brwi zostały już ukształtowane. Regularne stają się także proporcje ciała dziecka i zaczynają odpowiadać tym, które będzie ono miało po urodzeniu. Pełen kształt mają już także dłonie kończyny dziecka, zarówno dłonie, jak i stopy. Charakterystyczny dla trzydziestego tygodnia ciąży jest stały wzrost paznokci dziecka, które są jeszcze bardzo miękkie i wymagają czasu na ich pełne ukształtowanie. Dodatkowo można wskazać, że na tym etapie wykształciły się już u dziecka zęby mleczne, które zostały ukryte w dziąsłach.

Zauważalnym staje się też nieco mniejsza ruchliwość dziecka, która może wynikać z faktu, że jest mu bardzo ciasno, co ma związek z faktem, że rośnie i staje się coraz większe. Powiększanie się dziecka może przyczyniać się także do bardzo sympatycznych dla przyszłych rodziców objawów, jakimi są odbijanie się stóp i rączek dziecka na brzuchu mamy.

W trzydziestym tygodniu ciąży następuje także intensywny rozwój mózgu dziecka, a szczególnie tych obszarów, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie narządów zmysłu. Do innych, charakterystycznych dla tego okresu objawów, należy zaliczyć:

  • powolne otwieranie oczu przez dziecko, które pojawia się raz na jakiś czas;
  • nagła zmiana ruchów dziecka, która może być wywołana reakcją na jaskrawe światło (staje się ono widoczne dla malucha, ponieważ następuje znaczne rozciąganie się powłok brzusznych u matki oraz macicy).

Zmiany w organizmie matki

Trzydziesty tydzień ciąży stanowi kolejny etap w życiu matki, gdy nadal rośnie jej brzuch, powiększając się średnio jeden centymetr na tydzień. Dokuczliwa staje się macica, która unosi się do góry i zaczyna wywierać znacznie większy nacisk na przeponę. Dla matki oznacza to, że jest jej coraz trudniej nabrać powietrza i zrobić tak zwany głęboki wdech. Charakterystyczne staje się także poczucie nieustannego swędzenia skóry brzucha, co jest efektem jego rozciągania się. Bardzo widoczne stają się także rozstępy brzuszne pojawiające się jako skutek wspomnianego tu rozciągania się płatów skórnych brzucha.

stan nerwowościU wielu mam pojawiają się także niezbyt przyjemne objawy, jakim są tak zwane żywe sny czy nawet koszmary. Z tego powodu przyszłe mamy są często niewyspane, ponieważ nocne projekcie nie pozwalają prawidłowo wypocząć. Dzieje się tak między innymi dlatego, że duży i ciążący brzuch nie pozwala na znalezienie odpowiedniej pozycji i wprowadza pewien stan nerwowości. Każda przyszła mama powinna zadbać o swój komfort i robić w ciągu dnia krótkie drzemki, które pozwoliłyby na szybką regenerację organizmu.

Wzrastający brzuch wpływa negatywnie nie tylko na możliwość spokojnego zasypiania, ale także na jelita i żołądek, które uciska i powoduje nieprawidłowe ich funkcjonowanie. Do charakterystycznych objawów, związanych z naciskiem brzucha na jelita oraz żołądek, należą: różnego rodzaju niestrawności, zaparcia, wzdęcia oraz bardzo dokuczliwa zgaga. Szczególnie niebezpieczne wydają się zaparcia, bowiem mogą prowadzić do powstanie hemoroidów. Oznacza to, że każda kobieta w ciąży musi na tym etapie dbać o swoją dietę, wprowadzając do niej duże ilości owoców i warzyw, a także błonnika, co skutecznie może pomóc w walce z zaparciami.

Dokuczliwe dla przyszłej mamy, ale także jej środowiska stają się również nagłe zmiany nastrojów, przechodzące od stanu chronicznego zmęczenia, przez podrażnienie aż do euforii wywołanej rozwojem instynktu macierzyńskiego, co będzie się objawiało chęcią zrobienia nagłych zakupów dla dziecka czy przeprowadzeniem remontu w domu. Zmienność nastrojów wywołana jest przede wszystkim przez burzę hormonalną, ale także niewyspanie i przemęczenie. Osoby z otoczenia przyszłej mamy muszą wykazać się bardzo dużym stopniem wyrozumiałości, szczególnie w sytuacji, gdy staje się ona osobą pełną negatywnych emocji pojawiających się niewiadomo skąd, szybko znikających, a za moment pojawiających się ponownie tylko że ze zdwojoną siłą.

Kolejnym, charakterystycznym dla trzydziestego tygodnia ciąży objawem, są pojawiające się pierwsze oznaki wycieku kremowej wydzieliny z piersi określanej jako siara zawierającej w sobie bardzo duże ilości przeciwciał oraz witamin.

Trzydziesty tydzień ciąży rozpoczyna ostatni etap przygotowania do porodu, dlatego tak ważna jest dbałość o prawidłowe funkcjonowanie przyszłej matki, a także regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here