Wskazówki dla mamy w II trymestrze ciąży

28 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem i przyszłą matką

28 tydzień ciąży28 tydzień ciąży to czass, w którym kobieta zaczyna poważnie myśleć o zbliżającym się porodzie. Pod koniec siódmego miesiąca związek między matką a dzieckiem staje się silniejszy, co oznacza, że ​​kobieta w ciąży doświadcza nowych wrażeń. 

28 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem

Od tego czasu mały cud, który żyje w brzuchu, rośnie w niewiarygodnym tempie. Waga dziecka osiąga kilogram, a jego wzrost wynosi około 35 cm.

Tak jak poprzednio, trwa wzrost i poprawa działania narządów wewnętrznych dziecka. Niektóre zmiany są zauważalne w wyglądzie.

 • Zmiany wewnętrzne.

Okres 28 tygodnia ciąży charakteryzuje się tym, że płód próbuje przygotować się do samodzielnego życia.

 1. Mózg dziecka nadal się rozwija. Teraz półkule są wyraźnie widoczne, pojawia się więcej zwojów.
 2. Trzustka, jelita i wątroba zaczynają działać z pełną siłą. Przez jeden dzień nerki mogą usunąć z organizmu pół litra moczu.
 3. Tworzenie układu oddechowego jest zakończone. Wkrótce zacznie funkcjonować bez pomocy z zewnątrz.
 4. Szkielet jest już prawie uformowany. Oznacza to, że tkanka kostna zaczyna stopniowo się wzmacniać.
 5. Śledziona i wątroba dziecka nie są już zaangażowane w proces hematopoezy. Teraz robi to szpik kostny.

Ponadto słuch i widzenie stają się znacznie ostrzejsze. Dziecko potrafi rozróżnić niektóre dźwięki, skupić oczy na określonym punkcie, aktywnie reagować na świat zewnętrzny.

 • Zmiany zewnętrzne

Do tego czasu dziecko już niewiele zmienia wygląd, jednak można zauważyć pewne charakterystyczne cechy:

 1. Początkowo skóra miała czerwony odcień. Teraz zaczyna stopniowo się rozjaśniać.
 2. Możesz zauważyć, że kształty dziecka stają się bardziej zaokrąglone. Wynika to z faktu, że powstaje warstwa tkanki tłuszczowej.
 3. Pierwsze rzęsy pojawiają się na powiekach.

28 tydzień ciąży: uczucia matki, możliwe problemy

Gdy dziecko staje się coraz większe, przyszła mama czuje nieco wyraźniej drobne kopnięcia i ruchy. Ponadto tydzień 28 charakteryzuje się takimi elementami:

 1. Dziecko zaczyna wyrażać swoje pierwsze emocje. Kobieta w ciąży rozumie ten „język” na podstawie ruchów dziecka w brzuchu.
 2. Piersi wciąż rosną, w tym okresie można zauważyć wypływy pierwszego mleka. Tego znaku nie należy uważać za alarmujący.
 3. Do nieprzyjemnych objawów należą osłabienie, zawroty głowy, częste oddawanie moczu.

 

 • Bolesne odczucia

Im większe dziecko rośnie, tym trudniej jest mamie poradzić sobie z ciężkością. Nadwaga powoduje ból w całym ciele, który może stawać się coraz silniejszy.

Należy zwrócić uwagę na charakter odczuwanego bólu. Jeśli ból minie szybko i bez większego wysiłku, nie martw się. Jednak przy ostrych częstych skurczach i mrowieniu pilnie trzeba udać się do lekarza.

 • Wydzielina

Z reguły zawsze różni się od wydzieliny przed ciążą,  to nie znaczy, że możesz przestać zwracać uwagę na jej wygląd.

Zwykle wydzielina może mieć biały odcień i kwaśny zapach. Ropna lub krwawa wydzielana jest poważnym problemem, który kobieta powinna natychmiast skonsultować z ginekologiem. Jednak najbardziej niepokojącym znakiem w tym okresie jest wodnista wydzielina. Jeśli zauważysz wodę, natychmiast wezwij lekarza.

 • Przedwczesne porody.

Przedwczesne porodyWszelkie znaki ostrzegawcze, które kobiety zauważają po 28 tygodniach ciąży, mogą być sygnałem przedwczesnego porodu. Chociaż ciało dziecka nie jest już tak słabe i pod nadzorem specjalistów jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym funkcjonowaniem, wczesny poród może spowodować problemy dla zdrowia dziecka.

 

Również ciało kobiety przeżywa poważny szok, ponieważ nie jest jeszcze gotowe do zakończenia ciąży, matka może cierpieć z powodu poważnego krwawienia.

28 tydzień ciąży: testy, USG, zalecenia

W drugim trymestrze ciąży kobieta przechodzi obowiązkowe badania. W dwudziestym ósmym tygodniu zaleca się wizytę u ginekologa dwa razy w miesiącu. Przed każdą wizytą lekarz jest zobowiązany do zmierzenia wielkości brzucha, wskaźników masy ciała i ciśnienia, a także sprawdzenia wyników:

 • badania krwi i moczu;
 • rozmaz z mikroflory.

Ultradźwięki są  zalecane tylko w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów ze zdrowiem matki. Zdjęcia dziecka w brzuchu pokażą lekarzowi, jak przebiega ciąża.

Ponieważ do daty urodzenia pozostało mniej czasu, kobieta w ciąży musi poświęcić więcej czasu swojemu zdrowiu. Wśród głównych zaleceń są:

Odtąd powinieneś bardziej uważać na odżywianie. Kobiety w ciąży muszą nauczyć się często jeść, ale w małych porcjach. Menu powinno zawierać więcej produktów z kwaśnego mleka, świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa.

Lepiej odmówić słodyczy, ponieważ nie tylko nie przyniosą one korzyści, ale także negatywnie wpłyną na wskaźniki masy.

 • Aktywność fizyczna i relacje seksualne.

Nie ma dokładnych zaleceń, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego stanu kobiety w ciąży. Jeśli nie jest możliwe uprawianie aerobiku w wodzie lub specjalnej jogi, musisz chodzić na spacery na świeże powietrze, tak często jak to możliwe.

W życiu intymnym ważne jest, aby wziąć pod uwagę porady lekarza, a także pragnienie obu partnerów. Jeśli nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia dziecka, nikt nie zabroni pełnego współżycia seksualnego.

Zazwyczaj głównym zaleceniem dla kobiet w ciąży jest zwrócenie jak największej uwagi na dziecko. Odtąd reaguje na wszystko, co dzieje się z jego matką.

Zadbaj o swoje zdrowie, a dziecko będzie szczęśliwe!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here