28 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem i przyszłą matką
28 tydzień ciąży to czass, w którym kobieta zaczyna poważnie myśleć o zbliżającym się porodzie. Pod koniec siódmego miesiąca związek między matką a dzieckiem staje się silniejszy, co oznacza, że kobieta w ciąży doświadcza nowych wrażeń.
28 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem
Od tego czasu mały cud, który żyje w brzuchu, rośnie w niewiarygodnym tempie. Waga dziecka osiąga kilogram, a jego wzrost wynosi około 35 cm.
Tak jak poprzednio, trwa wzrost i poprawa działania narządów wewnętrznych dziecka. Niektóre zmiany są zauważalne w wyglądzie.
- Zmiany wewnętrzne.
Okres 28 tygodnia ciąży charakteryzuje się tym, że płód próbuje przygotować się do samodzielnego życia.
- Mózg dziecka nadal się rozwija. Teraz półkule są wyraźnie widoczne, pojawia się więcej zwojów.
- Trzustka, jelita i wątroba zaczynają działać z pełną siłą. Przez jeden dzień nerki mogą usunąć z organizmu pół litra moczu.
- Tworzenie układu oddechowego jest zakończone. Wkrótce zacznie funkcjonować bez pomocy z zewnątrz.
- Szkielet jest już prawie uformowany. Oznacza to, że tkanka kostna zaczyna stopniowo się wzmacniać.
- Śledziona i wątroba dziecka nie są już zaangażowane w proces hematopoezy. Teraz robi to szpik kostny.
Ponadto słuch i widzenie stają się znacznie ostrzejsze. Dziecko potrafi rozróżnić niektóre dźwięki, skupić oczy na określonym punkcie, aktywnie reagować na świat zewnętrzny.
- Zmiany zewnętrzne
Do tego czasu dziecko już niewiele zmienia wygląd, jednak można zauważyć pewne charakterystyczne cechy:
- Początkowo skóra miała czerwony odcień. Teraz zaczyna stopniowo się rozjaśniać.
- Możesz zauważyć, że kształty dziecka stają się bardziej zaokrąglone. Wynika to z faktu, że powstaje warstwa tkanki tłuszczowej.
- Pierwsze rzęsy pojawiają się na powiekach.
28 tydzień ciąży: uczucia matki, możliwe problemy
Gdy dziecko staje się coraz większe, przyszła mama czuje nieco wyraźniej drobne kopnięcia i ruchy. Ponadto tydzień 28 charakteryzuje się takimi elementami:
- Dziecko zaczyna wyrażać swoje pierwsze emocje. Kobieta w ciąży rozumie ten „język” na podstawie ruchów dziecka w brzuchu.
- Piersi wciąż rosną, w tym okresie można zauważyć wypływy pierwszego mleka. Tego znaku nie należy uważać za alarmujący.
- Do nieprzyjemnych objawów należą osłabienie, zawroty głowy, częste oddawanie moczu.
- Bolesne odczucia
Im większe dziecko rośnie, tym trudniej jest mamie poradzić sobie z ciężkością. Nadwaga powoduje ból w całym ciele, który może stawać się coraz silniejszy.
Należy zwrócić uwagę na charakter odczuwanego bólu. Jeśli ból minie szybko i bez większego wysiłku, nie martw się. Jednak przy ostrych częstych skurczach i mrowieniu pilnie trzeba udać się do lekarza.
- Wydzielina
Z reguły zawsze różni się od wydzieliny przed ciążą, to nie znaczy, że możesz przestać zwracać uwagę na jej wygląd.
Zwykle wydzielina może mieć biały odcień i kwaśny zapach. Ropna lub krwawa wydzielana jest poważnym problemem, który kobieta powinna natychmiast skonsultować z ginekologiem. Jednak najbardziej niepokojącym znakiem w tym okresie jest wodnista wydzielina. Jeśli zauważysz wodę, natychmiast wezwij lekarza.
- Przedwczesne porody.
Wszelkie znaki ostrzegawcze, które kobiety zauważają po 28 tygodniach ciąży, mogą być sygnałem przedwczesnego porodu. Chociaż ciało dziecka nie jest już tak słabe i pod nadzorem specjalistów jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym funkcjonowaniem, wczesny poród może spowodować problemy dla zdrowia dziecka.
Również ciało kobiety przeżywa poważny szok, ponieważ nie jest jeszcze gotowe do zakończenia ciąży, matka może cierpieć z powodu poważnego krwawienia.
28 tydzień ciąży: testy, USG, zalecenia
W drugim trymestrze ciąży kobieta przechodzi obowiązkowe badania. W dwudziestym ósmym tygodniu zaleca się wizytę u ginekologa dwa razy w miesiącu. Przed każdą wizytą lekarz jest zobowiązany do zmierzenia wielkości brzucha, wskaźników masy ciała i ciśnienia, a także sprawdzenia wyników:
- badania krwi i moczu;
- rozmaz z mikroflory.
Ultradźwięki są zalecane tylko w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów ze zdrowiem matki. Zdjęcia dziecka w brzuchu pokażą lekarzowi, jak przebiega ciąża.
Ponieważ do daty urodzenia pozostało mniej czasu, kobieta w ciąży musi poświęcić więcej czasu swojemu zdrowiu. Wśród głównych zaleceń są:
Odtąd powinieneś bardziej uważać na odżywianie. Kobiety w ciąży muszą nauczyć się często jeść, ale w małych porcjach. Menu powinno zawierać więcej produktów z kwaśnego mleka, świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa.
Lepiej odmówić słodyczy, ponieważ nie tylko nie przyniosą one korzyści, ale także negatywnie wpłyną na wskaźniki masy.
- Aktywność fizyczna i relacje seksualne.
Nie ma dokładnych zaleceń, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego stanu kobiety w ciąży. Jeśli nie jest możliwe uprawianie aerobiku w wodzie lub specjalnej jogi, musisz chodzić na spacery na świeże powietrze, tak często jak to możliwe.
W życiu intymnym ważne jest, aby wziąć pod uwagę porady lekarza, a także pragnienie obu partnerów. Jeśli nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia dziecka, nikt nie zabroni pełnego współżycia seksualnego.
Zazwyczaj głównym zaleceniem dla kobiet w ciąży jest zwrócenie jak największej uwagi na dziecko. Odtąd reaguje na wszystko, co dzieje się z jego matką.
Zadbaj o swoje zdrowie, a dziecko będzie szczęśliwe!