Ósmy tydzień ciąży to czas kolejnych zmian zachodzących w funkcjonowaniu przyszłej mamy, jak również kształtowaniu się zarodka. Jego rozmiar wynosi w ósmym tygodniu od trzynastu do dwudziestu milimetrów. Wykonywane w tym czasie badanie USG może pokazać już przyszłym rodzicom nóżki oraz rączki dziecka, a także kształtujące się w tym czasie pojedyncze palce. Charakterystyczny dla tego tygodnia ciąży jest również kształt serduszka, które swoją objętością zajmuje połowę klatki piersiowej zarodka. Jeśli chodzi o tętno wynosi ono u dziecka około stu sześćdziesięciu uderzeń na minutę. W tym czasie w organizmie dziecka, jak i jego mamy dochodzi do szeregu zmian związanych u malucha z kształtowaniem się jego organów, natomiast u mamy dotyczących przemian w zakresie gospodarki hormonalnej.

Rozwój dziecka w ósmym tygodniu ciąży

Ósmy tydzień ciąży to przede wszystkim czas, w którym kształtują się kończyny, zarówno górne, jak i dolne. Do ósmego tygodnia ciąży przypominały one swoim kształtem płetwy, by powoli nabierać kształtu za pomocą pojawiających się promienistych przewężeń. Kolejna zmiana dotyczy obszaru mózgowego, bowiem istniejący do tej pory pojedynczy pęcherzyk mózgowy zaczyna przekształcać się początkowo w trzy znacznie mniejsze części, które na dalszym etapie rozwojowym zostaną poddane dalszemu podziałowi aż do pięciu części. Ósmy tydzień ciąży jest bardzo ważny, ponieważ w tym czasie dochodzi do kształtowania się ważnych dla funkcjonowania dziecka elementów mózgu. Ich ważność dotyczy między innymi pełnienia odpowiedzialnych funkcji, do których zalicza się: myślenie, odczuwanie, pracę serca, temperaturę ciała, a także oddychanie.

W ósmym tygodniu ciąży kształtuje się także twarz dziecka. W sposób szczególny wyodrębniają się zalążki małżowin usznych, a także nosa. Rozwój twarzy dotyczy także oczu, bowiem w miejscu ich powstania zaczyna gromadzić się barwnik. Przybiera on postać małych i ciemnych plamek. Poza wymienionymi tu działaniami rozwojowymi w zakresie twarzy trzeba wspomnieć także o kształtowaniu się powiek i nozdrzy zewnętrznych noska. Bardzo wrażliwa staje się także okolica warg dziecka, co powoduje, że nawet niewielkie jej podrażnienie może wywoływać reakcję ogólną ciała, co objawia się nagłym zwrotem jego tułowia. Jeśli chodzi o głowę, to w ósmym tygodniu ciąży jest ona jeszcze pochylona do przodu i nadal stanowi połowę długości ciała dziecka.

Na ósmy tydzień ciąży przypada czas kształtowania się, a także doskonalenia wszystkich narządów zmysłu. Z tego też względu każda przyszła mama powinna w sposób szczególny dbać o siebie, unikać substancji toksycznych, gdyż wszelkie zakłócenia w przebiegu ciąży mogą mieć wpływ na dysfunkcjonalność narządów zmysłu, w tym ślepotę oraz głuchotę dziecka.

Ponadto należy także pamiętać, że ósmy tydzień ciąży to czas kształtowania się płuc, a także usztywniania kręgosłupa. Ta ostatnia czynność ma także związek z zanikaniem tak zwanego płaziego ogonka, który stopniowo zaczyna przekształcać się w kość ogonową.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

W ósmym tygodniu ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie przyszłej mamy, których pierwszym objawem jest lekkie zaokrąglenie brzuszka znajdujące się poniżej linii pępkowej. Jest ono jeszcze niedostrzegalne przez otoczenie, ale przyszła mama pilnie obserwująca swój wygląd jest w stanie dostrzec tę ważną dla jej organizmu zmianę. Uwypuklenie się brzuszka jest związane z luzowaniem się powłok brzusznych, co z kolei wpływa na przesunięcie jelit do przodu i wywołanie efektu uwypuklenia brzuszka.

Jeśli chodzi o inne objawy, to w ósmym tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, a także pachwinach dające odczucie tak zwanego ciągnięcia będącego skutkiem powiększania się macicy, która naciąga więzadła. Intensywność bólów związanych z uczuciem ciągnięcia w pachwinach może być różna u różnych kobiet, ale, jak wskazują fachowcy w tej dziedzinie, szczególnie dokuczliwe są u kobiet, dla których noszona ciąża jest pierwsza. Ważnym jest, aby każda kobieta obserwowała funkcjonowanie swojego organizmu i zwracała uwagę na wszelkie niepokojące dolegliwości, gdyż ból w pachwinach połączony z krwawieniem może zwiastować poronienie, ale także pęknięcie tak zwanej ciąży pozamacicznej. W obu przypadkach należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż bagatelizowanie tych objawów może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a także śmierci przyszłej mamy.

Na etapie ósmego tygodnia ciąży u niektórych kobiet pojawiają się bóle nazywane krzyżowymi i charakterystyczne dla krzyżowego odcinka kręgosłupa. Ponadto boleć mogą także uda oraz pośladki, na co ma wpływ powiększająca się macica. Spośród innych objawów warto wspomnieć także o: porannych nudnościach, bezsenności, apatii, częstym oddawaniu moczu, a także utracie apetytu. U części kobiet pojawia się również wzmożony apetyt na określony rodzaj produktów spożywczych, na przykład na słodkie lub kwaśne.

Bez względu na wszystkie niedogodności warto pamiętać, że ósmy tydzień ciąży to bardzo ważny kolejny etap na drodze do pełnego macierzyństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here