Szósty tydzień ciąży

Szósty tydzień ciążySzósty tydzień ciąży to czas, w którym zarodek ciążowy zaczyna być już widoczny podczas badania USG. Mierzy on około 3 mm długości, ale w bardzo szybkim czasie będzie powiększał się, co jest związane z prawidłowym rozwojem ciąży i samego dziecka. Podczas badania przyszli rodzice mogą już usłyszeć bicie serduszka, co stanowi dla nich jeden z pierwszych, a zarazem ważniejszych momentu oczekiwania na potomstwo. Jeśli chodzi o tętno prawidłowo rozwijającego się zarodka, to powinno ono wynosić ponad sto uderzeń na minutę. Czas szóstego tygodnia jest bardzo ważnym etapem ciąży, bowiem dochodzi w nim do kształtowania się najważniejszych narządów, z tego też względu przyszła mama powinna w szczególny sposób dbać o swój spokój, a tym samym odpowiednie warunki dla rozwijającego się zarodka.

Rozwój dziecka

W szóstym tygodniu ciąży dochodzi do kształtowania się bardzo ważnych narządów, jakimi są: serce, układ wydalniczy, układ pokarmowy, a także ośrodkowy układ nerwowy. Szczególni ważne dla rozwoju wydarzenia mają miejsce na tak zwanej części grzbietowej zarodka, co jest związane z faktem, że wzdłuż osi formują się dwie równoległe względem siebie fałdy nerwowe, które w jednym z etapów procesu rozwojowego łączą się oraz zaczynają powiększać. W ten sposób powstaje charakterystyczna rynienka nerwowa, z której później kształtuje się cewa nerwowa. Na dalszym etapie rozwojowym cewa nerwowa ulega przekształceniu, w części węższej (dolnej) w rdzeń kręgowy, a w szerszej i znajdującej się u góry w mózg.

Kolejnym kształtującym się u zarodka układem jest układ pokarmowy, który zaczyna się rozwijać w jego części brzusznej. Jednocześnie z układem pokarmowym kształtują się: gardło, jelito, a we wnętrzu zarodka układ krążenia, a także wydalniczy. Oznacza to, że w tym czasie następuje intensyfikacja wielopłaszczyznowego rozwoju dziecka, co wymaga szczególnej uwagi ze strony jego mamy. Jeśli chodzi o serduszko, w swoim pierwszym etapie rozwojowym przypomina ono rurę, ale już w kolejnych etapach przeobrażeniowych zaczyna kształtować się jako narząd składający się z czterech komór.

w szóstym tygodniu ciążyPrzyszła mama powinna wiedzieć, że w szóstym tygodniu ciąży zarodek, który nosi w sobie ma kształt przypominający kijankę z dużą główką i także długim, ale zawiniętym ogonkiem. W kolejnych fazach rozwojowych zarodek będzie się przekształcał, nabierając konkretnych kształtów. Podczas dalszego rozwoju zawinięty ogonek kijanki przekształci się w kręgosłup z rdzeniem kręgowym, zaś jego końcówka zniknie, a jej miejsce zajmie kość nazywana ogonową.

Największym organem zarodka w szóstym tygodniu ciąży jest jego głowa, co ma związek z faktem, że tam, gdzie powstaną później kości, dochodzi do grupowania się tkanki chrzęstnej. W tym okresie rozpoczyna się także kostnienie kości płaskich czaszki, a także grupowanie zawiązków, z których później powstaną zęby.

Jeśli chodzi o budowę dziecka, to zauważalne stają się wyraźne zarysy nóżek i rącze, przy czym nie istnieją one samodzielnie, ponieważ są zrośnięte z tułowiem za pomocą błony śluzowej. W tym czasie bardzo wyraźnie zaznaczają się także pojawiające się zawiązki palców u końców, zarówno dolnych, jak i górnych.

Jednocześnie w szóstym tygodniu ciąży dochodzi do pojawienia się barwnika w zawiązku oczu, które swoim kształtem przypominają dwie ciemne kropki. Z kolei przyszłe uszy przybierają kształt dwóch dziurek, które zostały umiejscowione z boku głowy. Dodatkowo u dziecka powstaje również przewód określany jako nosowo- łzowy oraz podniebienie.

W tym czasie dochodzi również do rozwoju łożyska, które co prawda nie pełni jeszcze swoich podstawowych funkcji związanych z odżywianiem i zaopatrywaniem dziecka w tlen, ale następuje intensywne przygotowanie do przejęcia tychże funkcji. W trakcie rozwoju łożyska jego funkcję odżywczą pełni pęcherzyk żółciowy.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

W związku z rozpoczęciem się szóstego tygodnia ciąży dochodzi do licznych zmian w organizmie przyszłej mamy. Jeśli chodzi o wygląd, zauważalny staje się przyrost kilku centymetrów w pasie kobiety, co wynika z faktu zachodzących w organizmie zmian hormonach oraz gromadzącej się wody. Pomimo tego iż kobieta może odczuwać, że spodnie stają się ciaśniejsze, to na zewnątrz ciąża jest jeszcze niezauważalna. W tym czasie nie zmienia się także macica przyszłej mamy i nadal pozostaje w wielkości moreli.

Szósty tydzień ciąży to także czas nasilania się występujących już objawów lub pojawiania się zupełnie nowych. Towarzyszące ciąży objawy są sprawą indywidualną, ponieważ zależą od poziomu hormonów występujących w organizmie przyszłej mamy, a także tempa wzrostu poziomu beta HCG.

Standardowymi objawami dla tego etapu ciąży są: nasilające się nudności, zawroty głowy, bóle podbrzusza, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, powiększenie piersi, wzrost ich tkliwości, ogólne zmęczenie, plamienia oraz ogólne bóle brzucha. Jeśli chodzi o zmęczenie organizmu, nie wynika ono z konieczności noszenia ciąży, ale z faktu, że organizm kobiety musi przestawić się na tak zwany tryb ciążowy, co oznacza, że wydatkuje więcej energii. Ponadto zmęczenie kobiety w szóstym tygodniu ciąży wynika ze zwiększającego się poziomu progesteronu występującego w organizmie ciężarnej kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here