To już 5. tydzień ciąży!

W piątym tygodniu ciąży zdecydowana większość kobiet jest już świadoma oraz pewna swojego stanu, co w pierwszej kolejności zostało im zasygnalizowane brakiem wystąpienia miesiączki, co spowodowało, że przyszłe mamy sięgnęły po test ciążowy, a następnie udały do lekarza ginekologa. W tym czasie zaczynają pojawiać się także inne, mniej lub bardziej dokuczliwe, objawy, do których z pewnością można zaliczyć: zwiększenie tkliwości piersi, coraz częstsze oddawanie moczu i bardzo uciążliwe nudności, pojawiające się najczęściej rano, ale także w najmniej spodziewanych momentach, na przykład w reakcji na konkretne zapachy.

Piąty tydzień ciąży to rozpoczęcie drugiego miesiąca ciąży, co zapowiada szereg licznych zmian zachodzących, zarówno w organizmie dziecka, jak i jego matki.

Rozwój dziecka

Wykonywane w piątym tygodniu ciąży badanie UDG pokazuje już wyraźnie obecność pęcherzyk ciążowego, który umiejscowił się w jamie macicy. Zagnieżdżenie się pęcherzyka oznacza pewność ciąży, a także tego, że w kolejnych tygodniach dziecko będzie coraz bardziej wzrastało, nabierając konkretnych kształtów i zyskują poszczególne organy przystosowujące go do samodzielnego życia. Jeśli chodzi o wymiary, to z całą pewnością nie można jeszcze określić wagi, natomiast można wskazać, że zarodek przybiera postać walca mającego od 0,4 do 0,6 centymetra. W obrębie wspomnianego tu walca zarodkowego zaczynają stopniowo kształtować się pierwsze organy, to jest serce i naczynia krwionośne, a także głowa i kończyny.

Pomimo powolnego kształtowania się serduszka dziecka, nie jest ono jeszcze słyszalne podczas badania USG, gdyż na to trzeba poczekać do szóstego, a nawet siódmego tygodnia ciąży. Ponadto należy wskazać, że w tym czasie z zawiązków kończyn stopniowo będą rozwijały się ramiona i nogi dziecka, a w dalszej kolejności palce u rąk oraz stóp.

Na tym etapie rozwojowym wykształca się również cewa nerwowa, czyli inaczej długa szczelina umiejscowiona w tak zwanej tarczce zarodkowej. Stanowi ona zalążek przyszłego układu nerwowego. Piąty tydzień ciąży jest bardzo ważnym etapem, ponieważ wtedy dochodzi także do kształtowania się starej kory mózgowej, na bazie której uwypukli się pięć pęcherzyków mózgowych, co z kolei stanowi podstawę do dalszego rozwoju mózgu.

W tym czasie zarodek określany także jako embrion zmienia swój kształt, co przyczynia się do znacznego mnożenia się komórek tworzących między innymi strunę grzbietową, z której i wokół której utworzy się w późniejszym czasie kręgosłup dziecka, a także rdzeń kręgowy. Wspomniane już mnożenie się komórek przyczyni się w piątym tygodniu ciąży do powstania zalążków szkieletu i mięśni, a także powolnego kształtowania się narządów i układów dziecka, w tym zalążków: nerek, trzustki, płuc oraz śledziony.

Początek drugiego miesiąca ciąży jest także czasem zbierania się płynu owodniowego, który zaczyna otaczać zarodek. Ponadto powstaje także łożysko, które od tego momentu dzięki wymianie tlenku i dwutlenku węgla będzie umożliwiało dziecku oddychanie, zastępując tym samym pracę płuc. Łożysko jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu dziecko będzie otrzymywało składniki odżywcze i pokarmowe oraz witaminy i niektóre przeciwciała. Należy pamiętać, że przyjmowanie przeciwciał przez organizm dziecka jest bardzo ważne, gdyż będzie miało wpływ na odporność dziecka tuż po jego urodzeniu. Koniecznym jest także, aby w tym okresie przyszła mama zaczęła się zdrowo odżywiać, stosując zbilansowaną dietę, ponieważ ma to wpływ na zestaw składników pokarmowych i mineralnych, które trafią do dziecka.

Piąty tydzień ciąży i zmiany w organizmie przyszłej mamy

W drugim miesiącu ciążyW drugim miesiącu ciąży większość matek jest już świadomych swojego stanu, pomimo tego że nie ma jeszcze jej zewnętrznych objawów w postaci powiększającego się brzucha. Mimo tego zaczynają pojawiać się tak zwane wczesne objawy ciąży, co oznacza także, ż powoli zaczyna zmieniać się ciało przyszłej mamy. Jedną z pierwszych oznak jest na pewno zmiana kształtu piersi, które zaczynają się zaokrąglać i przyjmują inne kształty, a także stają się wrażliwe na dotyk.

Kolejny bardzo charakterystyczny objaw, mający związek ze zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej organizmu przyszłej mamy, to pojawienie się tak zwanych skoków nastrojów oraz częstego rozdrażnienia. Są one nieprzyjemne dla samej kobiety, jak i otoczenia, w którym przebywa, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak zareaguje w danej sytuacji oraz, co może wywołać jej płacz. Do tego dochodzi często pojawiające się uczucie senności, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Za główną przyczynę zmian nastrojów oraz nasilających się ataków senności uznaje się bardzo silny wzrost progesteronu. Dodatkowo senność może pojawiać się jako skutek pożytkowania energii na kształtowanie się łożyska.

Do innych objawów, charakterystycznych dla początków drugiego miesiąca ciąży, należy zaliczyć: ślinotok; zwiększoną potrzebę oddawania moczu, co jest szczególnie dokuczliwe w nocy oraz metaliczny posmak, który pojawia się w ustach. Niektóre kobiety wskazują również, że czują niewielkie napięcie na w podbrzuszu, a także szczególną wrażliwość na wszelkiego rodzaju zapachy, co często prowadzi do nudności oraz wymiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here