Siódmy tydzień

Siódmy tydzieńSiódmy tydzień ciąży zwiastuje koniec jej drugiego miesiąca, a więc czasu, w którym stopniowo dochodzi do powiększania się macicy w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju dziecka. Sama ciąża nie jest jeszcze widoczna i w wielu przypadkach wiedzą o niej tylko najbliższe osoby z otoczenia przyszłej mamy. W tym czasie są jeszcze odczuwalne objawy ciąży, a zwłaszcza poranne nudności, zawroty głowy czy duszności, ale w miarę upływającego czasu stają się coraz słabsze. Siódmy tydzień ze względu na proces rozwojowy dziecka, a zwłaszcza jego mózgu jest bardzo ważny i dlatego wymaga, aby przyszła mama zwracała uwagę na siebie i swój stan, a także regularnie kontaktowała się z lekarzem i wykonywała podstawowe badania wykluczające możliwe do zaistnienia choroby jak na przykład toksoplazmozę.

Rozwój dziecka

W siódmym tygodniu ciąży możliwa staje się od określenia waga dziecka, która wynosi od 0,9 do 1,1, centymetra, a także odróżnienie poszczególnych części jego ciała, które ulegają formowaniu się lub wydłużaniu, co ma miejsce w przypadku kończyn, zarówno górnych, jak i dolnych. Wydłużeniu ulega także tułów dziecka. Ponadto, jeśli chodzi o kształtowanie się poszczególnych części jego ciała, należy wspomnieć o formowaniu się palców, na których pojawiają się pierwsze, ale też bardzo delikatne linie papilarne.

W czasie kończącym drugi miesiąc ciąży zaczynają występować także pierwsze ruchy tułowia oraz kończyn, które nie można określić jako kontrolowane, jednakże są one zazwyczaj płynne.

Jeśli chodzi o narządy, w siódmym tygodniu ciąży dochodzi do kształtowania się narządu gardłowego, z którego wytworzą się później: żuchwa, podniebienie oraz nos. W tym czasie kształtuje się również twarz dziecka, co oznacza wyraźne zarysowywanie kształtów: oczu, ust i nosa. W przypadku gałek ocznych są nimi dwie czarne plamki, w których stopniowo zaczynają się wytwarzać małe zawiązki soczewek.

Siódmy tydzień to bardzo ważny czas dla mózgu dziecka składającego się już z trzech części, a mianowicie: przodomózgowia, śródmózgowia oraz tyłomózgowia. Na tym etapie dochodzi do ich dalszego rozwoju, a także tworzenia się wypustek powiązanych z nerwami wzrokowymi.

Charakterystycznym dla tego okresu ciąży jest również stały wzrost dziecka o około milimetr dziennie, a także kształtowanie się wyrostka robaczkowego i przyspieszenie bicia serca, które wynosi już około stu czterdziestu czterech uderzeń na minutę.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

Zmiany w organizmie przyszłej mamy Siódmy tydzień ciąży to zmiany nie tylko w rozwoju dziecka, ale także fizjonomii i funkcjonowaniu jego przyszłej mamy. Zmiany zachodzące w wyglądzie zewnętrznym nie są jeszcze tak bardzo widoczne dla otoczenia, gdyż u wielu ciężarnych kobiet nie występuje jeszcze widoczne zarysowywanie się brzuszka. Z kolei przyszła mama może, ale nie musi ich odczuwać u siebie, ponieważ w wyniku wymiotów i nudności dochodzi u wielu kobiet do spadku wagi zamiast jej wzrostu.

Poza tym fizjonomia kobiety zmienia się pod kątem przygotowywania odpowiedniego miejsca dla malucha, co ma bezpośredni związek z systematycznym powiększaniem się macicy. Stopniowo z tego powodu zacznie się powiększać talia kobiety ciężarnej oraz następować wzrost jej wagi.

Zmieniająca się fizjonomia kobiety związana z rozciąganiem się macicy może powodować szereg różnych dolegliwości, w tym uczucie napięcia w dole brzucha. Jest to związane pociąganiem tak zwanych więzadeł macicznych podczas jej rozciągania. Towarzysząca temu dolegliwość, a mianowicie ból w pachwinach może mieć różny stopień nasilenia i zmieniać swoje miejsce z pachwiny na pachwinę lub występować w obu jednocześnie. Lekarstwem na taki stan jest tylko i wyłącznie unikanie zbędnego przemęczania się oraz towarzyszącego mu poczucia napięcia. Oznacza to też, że kobiety w ciąży powinny odpoczywać w pozycji leżącej a nie siedzącej.

Fizjologiczna dolegliwość siódmego tygodnia ciąży może być także wywołana zmianami hormonalnymi, co powoduje między innymi nadmierne wydzielanie śliny. Wiele przyszłych mam uznaje ją za bardzo nieprzyjemną dolegliwość, zwłaszcza, gdy towarzyszy jej gorzki posmak w ustach. W przypadku nasilania się prowadzi do młodości, a nawet wymiotów, których przyszła mama nie jest w stanie opanować. W literaturze fachowej z tego okresu wskazuje się, że najczęściej mija ona około czternastego tygodnia ciąży.

Do innych dolegliwości tego okresu zalicza się także zadyszkę wynikającą z faktu, że serce matki z powodu przepompowywania większej ilości krwi zaczyna bić znacznie szybciej. Zadyszka wywołana jest między innymi zwiększoną częstotliwością oddechu, a prowadzi do poczucia szybszego męczenia się, także w sytuacjach, które kiedyś nie stanowiły dla kobiety ciężarnej żadnego problemu. Aby złagodzić skutki jej występowania, przyszła mama powinna podchodzić ze spokojem do wykonywanych zadań oraz zwracać uwagę na konieczność częstszego odpoczywania.

W siódmym tygodniu ciąży u znacznej liczby kobiet pojawia się także dolegliwość określana jako plamienie, u podstaw którego znajdują się także zmiany hormonalne. W przypadku plamienia każda kobieta musi zwracać na nie baczną uwagę i koniecznie konsultować z lekarzem wszelkie nieprawidłowości, gdyż mogą one zagrażać właściwemu przebiegowi ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here