USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi nie może zastąpić klasycznego badania mammograficznego. Niemniej – dzięki wykorzystanej w nich technologii – mogą się one wzajemnie uzupełniać, zwiększając skuteczność działań prewencyjnych w obliczu zagrożenia onkologicznego. Jak zatem wygląda USG piersi od strony „technicznej”?

Przygotowanie do badania

Badanie USG piersi rozpoczyna się w zasadzie od konsultacji lekarskiej. Na taki luksus – choć nie jest to już normą – mogą pozwolić sobie zwłaszcza podmioty prywatne.

Po zakończeniu ewentualnych konsultacji lekarskich, Pacjentka kładzie się na wyznaczonej ku temu płaszczyźnie, zdejmuje przy tym stanik, a jej piersi są pokrywane specjalnym żelem ułatwiającym wykonanie badania i interpretację jego wyników. Badanie USG piersi nie ogranicza się wyłącznie do tego organu. Ultrasonografem sprawdza się również ich okolice, w tym bardzo często obszar pach. Jest to szczególnie istotne ze względu na możliwość wykrycia ewentualnych zmian w okolicach tamtejszych węzłów chłonnych.

Interpretacja wyników

Badanie USG piersi Katowice jest z reguły dość łatwe w interpretacji dla specjalisty. Oczywiście istotne jest tu posiadanie przezeń stosownych kwalifikacji i certyfikatów.

Wyniki z badania powinny być dostępne „na miejscu” w postaci profesjonalnej interpretacji przeprowadzonych badań. W przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, lekarz prowadzący może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań (np. mammograficznych) w celu lepszego zobrazowania wszystkich zauważonych zmian. Zaletą ultrasonografu jest możliwość wykrycia guzów i nieciągłości o średnicy nawet 5 milimetrów. Co więcej, w trakcie tak przeprowadzonego badania lekarz może odróżnić zmiany nowotworowe od np. torbieli.

Co warto wiedzieć przed badaniem?

Przeprowadzone usg piersi Katowice nie gwarantuje 100 procentowej skuteczności przeprowadzonej diagnostyki.

Niektóre zmiany zaobserwowane w piersiach mogą być skutkiem zabiegów operacyjnych (po których zostają blizny), ciąży a nawet karmienia piersią. Należy przy tym pamiętać, że badania ultrasonograficzne piersi nie wywołują skutków ubocznych, co ma bardzo istotne znaczenie zwłaszcza w dwóch ostatnich przypadkach.

Podsumowując, badanie USG jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do pełnego zobrazowania sytuacji zdrowotnej u wybranej Pacjentki. Niemniej krok ten daje dość dobry wgląd w strukturę piersi, umożliwiając przeprowadzenie w miarę dokładnej i bezbolesnej analizy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here