Nie trzeba wprawnego oka, żeby zauważyć, że samochody 7-osobowe stają się coraz bardziej powszechne. Większe pojazdy rodzinne, kojarzone do tej pory z zamożnością, wyraźnie przestają być rarytasami dla elity, a ich obecność na rynku w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła.

Co czyni je wyjątkowymi i na jakie modele warto zwrócić uwagę? Czy duży pojazd może być ekonomiczny? Czy Fordowi udało się połączyć użyteczność samochodu z jego atrakcyjnością? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Przemieszczanie się samochodem potrafi być ciężkim doświadczeniem. Rodzinom z małymi dziećmi zazwyczaj doskwiera brak przestrzeni, w której pociechy mogłyby się czuć komfortowo i bezpiecznie. Przeprowadzki, a nawet weekendowe wycieczki za miasto bywają nie lada wyzwaniem, jeżeli poruszamy się za małym i niewygodnym samochodem.

Rynek motoryzacyjny ostatnimi czasy całkowicie otworzył się na opcję 7-osobową, poszerzając ofertę związaną z tym formatem. Rodziny mają dziś do wyboru pakowne, a jednocześnie eleganckie i zgrabne SUV-y oraz minivany. Podobnie warianty dostawcze i ciężarowe, w których solidność i trwałość uzupełniono komfortem charakterystycznym dla turystyki konwencjonalnej.

Samochód rodzinny

Kupno samochodu rodzinnego wcale nie musi się wiązać z ogromnym wyrzeczeniem. Stając przed koniecznością wyboru tego typu pojazdu, wcale nie musimy liczyć się z perspektywą rezygnacji z przyjemności jazdy. Co więcej, nie trzeba również odkładać marzeń o samochodzie, który będzie zachwycał swoim designem. Czasy, kiedy użyteczność stała w kontrze do efektowności, dawno już minęły. Chociaż kompromisy bywają w życiu bardzo pożyteczną rzeczą, czasem jest tak, że możemy się bez nich spokojnie obejść. Połączenie efektywności z efektownością od dawna stanowi jedno z głównych wyzwań producentów samochodów. Nowoczesne auto ma być pakowne, bezpieczne, wydajne, atrakcyjne wizualnie i na tyle niedrogie w utrzymaniu, jak dalece pozwala na to zdrowy rozsądek. Klient jest dziś kapryśny, bo może – takie jest jego prawo, a producenci, żeby utrzymać się na rynku, muszą robić wszystko, by przyciągnąć jego uwagę. Nie jest to łatwe, bo w czasach nasyconego rynku, nie najgorszej sytuacji ekonomicznej Europejczyków i łatwego dostępu do informacji, nie ma miejsca na prowizorki i półprodukty. Wyścig, który nie ma końca, trwa zatem w najlepsze. Grunt to utrzymać się w czołówce. Jaki pomysł na pozostanie jedną z ulubionych marek rodzinnych ma dziś Ford? Sprawdźmy!

Halo, co tam u Forda?

Ford chce, żeby samochody rodzinne wyjeżdżające z jego fabryki w udany sposób łączyły wygodę, bezpieczeństwo, praktyczność i nowoczesny designem. Nowoczesność wydaje się tutaj kwestią kluczową, bowiem amerykański producent wyraźnie stawia na inteligentne technologie, które pozwolą kierowcy skupić się w pełni na głównym punkcie programu, czyli prowadzeniu pojazdu. Do tego zestawu dochodzi element, który na potrzebę tego artykułu nazwać możemy 2E, czyli ekologia plus ekonomia. Są to dwa żelazne punkty, z którymi liczyć się muszą producenci wszelakiego sprzętu.

Troska o środowisko naturalne nie bez powodu stanowi obecnie wiodący temat dyskusji, zarówno w mediach, jak i na ulicy. Zbieramy dziś żniwo dziesiątek, a nawet setek lat zaniedbań i nadużyć. Producent samochodów, który zdaje sobie z tego sprawę, wygrywa. Zgodnie z trendem, w rodzinnych modelach swoich samochodów Ford proponuje silniki, które minimalizują emisję CO2, niezależnie, czy poruszamy się po mieście, czy autostradzie. Bezpieczniejsze mają być również nasze portfele – zużycie paliwa w rodzinnych fordach utrzymuje się na naprawdę przyzwoitym (czyt. minimalnym – przyp. aut) poziomie. Dysponując taką wiedzą, weźmy pod lupę trzy sztandarowe modele rodzinnych 7-osobowych samochodów z oferty amerykańskiego producenta.

Więcej na temat rodzinnych 7-osobowych (i nie tylko!) modeli Forda przeczytasz tylko na oficjalnej stronie producenta. Zapraszamy! https://www.ford.pl/osobowe/rodzinne.

Ford C-MAX

ford c max

Siedmioosobowy Grand C-MAX ma się wpisywać w schemat idealnego rodzinnego samochodu, który nakreśliliśmy na początku tego artykułu. Jest to samochód łączący funkcjonalność ze zgrabną, nowoczesną stylistyką. Design 7-osobowego Forda Grand C-MAX charakteryzuje się charakterystyczną dla nowych fordów smukłą, choć jednocześnie silną linią. To dobrze – wśród cech charakterystycznych dla samochodów rodzinnych nie znajdziemy raczej designerskich szaleństw rodem z filmów science fiction. Jak przystało na samochód familijny, ma być wygodnie i przestronnie. Co więcej, ma oferować możliwość aranżowania elementów, które wpływają na komfort jazdy. Czasy, kiedy auto stanowiło zwartą, gotową formę, do której pasażer musiał się dopasowywać, zdecydowanie mijają.

wnetrze ford c max

W drugim rzędzie Forda Grand C-MAX zastosowano system elastycznej konfiguracji foteli, dzięki któremu użytkownik staje się panem swojego samochodu (a przynajmniej jego wnętrza), umożliwiając swojej rodzinie komfortową podróż. W pojazdach przeznaczonych dla większej liczby pasażerów ogromną rolę odgrywają drzwi przesuwne. Nie jest to nowe rozwiązanie, a jednak nadal bezkonkurencyjne. Jak dalece ułatwia ono „załadunek” i „wyładunek” gromady dzieciaków, wiedzą najlepiej ci, którzy zdążyli stanąć w obliczu tak wyzwania. Tam, gdzie są ludzie, tam też bagaże. Ford w modelu Grand C-MAX proponuje elektryczny, bezdotykowo otwierany i zamykany bagażnik. Koniec gorączkowego przeczesywania kieszeni w poszukiwaniu zagubionych kluczy. Szybki załadunek zakupów, bagaży lub sprzętu sportowego jest dziś prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Mówiąc o samochodach rodzinnych, na pierwszy plan wysuwa się również kwestia bezpieczeństwa. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC), nadwozie ze stali o wysokiej wytrzymałości i nowoczesne systemy zwiększające kontrolę nad hamowaniem wpłynęły na przyznanie Fordowi nagrody Euro NCAP Advanced w dziedzinie innowacji. I to nam chyba wystarczy.

Ford Galaxy

ford galaxy

Kolejną 7-osobową propozycją Forda dla większej rodziny jest model Galaxy. Podobnie jak w przypadku Grand C-MAX, tutaj również postawiono na ograniczenie wizualnych fajerwerków na rzecz stylowego, nowoczesnego designu. Jest elegancko, ale bez niepotrzebnego przepychu, co dziś, w dobie nowoczesnego ascetyzmu, stanowi raczej zaletę. Znów jest przestronnie i wygodnie. System Easy Fold, jedna z chlub Forda, daje możliwość niemal dowolnej aranżacji wnętrza. Dzięki temu udogodnieniu cały drugi rząd można „klapnąć” na płasko za pomocą jednego kliknięcia. Co więcej, razem z Galaxy dostajemy funkcję Easy Power Fold, dzięki której automatycznie można złożyć fotele w trzecim rzędzie.

wnetrze ford galaxy

Nawet zachowując pewną rezerwę, trzeba przyznać, że w kwestii organizacji wnętrza Ford odrobił swoje zadanie na ocenę bardzo dobrą z plusem. Przyjemności rodzinnej podróży sprzyja panoramiczny szklany dach, który wpuszcza do wnętrza więcej światła słonecznego niż klasyczny zestaw okien. Ci, którzy nie wyobrażają sobie podróży bez towarzystwa dobrej muzyki (jak wiemy, nic tak nie koi atmosfery, jak odpowiednio dobrana playlista), docenią zapewne system audio „uzbrojony” w 9 głośników. Wróćmy jednak do wygody. Galaxy wyposażony został w inteligentny napęd na wszystkie cztery koła (AWD), który błyskawicznie reaguje na nieprzewidziane zmiany podłoża, gwarantując autu bardzo dobrą przyczepność, a kierowcy kontrolę nad pojazdem. Jak to działa? Mechanizm jest dość prosty: w momencie zmiany podłoża, system przekazuje odpowiednią ilość momentu obrotowego kołom, które w danej chwili mogą najbardziej na tym skorzystać. Gwarantuje to płynność i bezpieczeństwo jazdy.

Ford Tourneo Connect

Sprawdzamy ekonomiczne samochody 7-osobowe Forda

Przygotowując to krótkie zestawienie 7-osobowych, rodzinnych modeli Forda, postanowiliśmy na sam koniec zostawić model o największym gabarycie. Najnowsza odsłona Forda Tourneo Connect to propozycja skierowana przede wszystkim w stronę dużych rodzin, które ze względu na swoją liczebność, nie mieszczą się w kompaktowych minivanach. Stąd ta przestronność i naprawdę wielki bagażnik, który w wersji 7-osobowej oferuje 322 l. przy rozłożonych i 2620 l. przy złożonych siedzeniach. Dzieci, rodzice, dziadkowie, wielkie bagaże na długą podróż, ogromne zakupy na cały tydzień, sprzęt narciarski, rowery – to wszystko (choć może nie naraz) powinno zmieścić się do dużego Tourneo Connect. Wystarczy pokombinować nieco z siedzeniami, a dostajemy auto o pojemności niewielkiego dostawczaka. Standardowo, jeśli chodzi o nowe modele Forda, dostajemy również lubiany zestaw udogodnień technologicznych. W ostatnim czasie pojawiła się zaktualizowana wersja znanego dobrze systemu SYNC 3, który – w dużym skrócie – zmienia kierowcę w kapitana małego statku kosmicznego. Sterowana w języku polskim nawigacja staje się w ten sposób prostsza, multimedia są na wyciągnięcie palca (a nawet na „podniesienie głosu”), a w razie przykrego zdarzenia na drodze, jeden przycisk pozwoli nam wezwać pomoc. To oczywiście nie wszystko, po więcej informacji odsyłamy na stronę producenta. Porady, które pomagają jeździć ekonomicznie.

wnetrze ford tourneo

A co z ekonomią jazdy? Jak to w nowych Fordach, również nowy Tourneo Connect wyposażony został w system Ford EcoMode, którego zadaniem jest ocena wpływu zachowania kierowcy i charakterystycznego dla niego stylu jazdy na zużycie paliwa. Zmienne, które system bierze pod uwagę to: prędkość, zmiany biegów, hamowanie, wyprzedzanie, a nawet liczba krótkich i długich tras. Analiza powyższych danych pozwala inteligentnemu oprogramowaniu wyciągnąć odpowiednie wnioski, dzięki którym system jest w stanie doradzić kierowcy, jak prowadzić, by skutecznie obniżyć zużycie paliwa.

Ford dla rodziny

Jak można wywnioskować z powyższych minirecenzji trzech modeli 7-osobowego Forda, amerykański producent stawia na nowoczesność, nie popadając przy tym w przesadę. Nowe samochody rodzinne nastawione są przede wszystkim na wygodę, bezpieczeństwo i ułatwienie kierowcy skupienia się wyłącznie na drodze. To dobry kierunek, który być może nie uczyni tych samochodów sensacją stulecia, ale na pewno pozwoli im utrzymać status niezawodnych, nowoczesnych pojazdów dla wymagającego użytkownika.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł9 tydzień ciąży
Następny artykuł20 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here