Jak łagodzić ból w pachwinie?

20 tydzień ciążyDla niemogących doczekać się narodzin dziecka matek dwudziesty tydzień ciąży oznacza, że właśnie minął jej półmetek. Oznacza to szereg istotnych zmian zachodzących w rozwoju dziecka, które zaczynają być coraz bardziej zauważalne przez matkę. Najważniejszym z nich jest odczuwalność ruchów płodu, co jest związane z tym, że dziecko staje się coraz bardziej sprawniejsze. Ważnym jest także fakt, że wyostrza się jego zmysł słuchu, co powoduje coraz intensywniejsze rozpoznawanie zewnętrznych odgłosów.

Mamo, a ja rosnę i rosnę …

Dwudziesty tydzień ciąży to kolejny etap wzrostu dziecka, które rośnie do około siedemnastu centymetrów, osiągając wagę około 310 gramów. Wyznaczniki wzrostu dziecka zostały podane według wymiaru CRL, czyli inaczej długości dziecka, którą mierzy się za pomocą aparatury USG od czubka głowy maleństwa do jego najniżej położonej części miednicy. W dwudziestym tygodniu nie oznacza się jeszcze długości dziecka według wymiarów CHL, ponieważ nie ma jeszcze możliwości zmierzenia ciała maluszka do końca długości jego nóg.

Jeśli chodzi o rozwój fizyczny dziecka, można wskazać, że jest ono na tym etapie ukształtowane i przechodzi w kolejną fazę, jaką jest wzrastanie i doskonalenie wszystkich funkcji życiowych. Jego rozwój przybiera charakter ilościowy, co oznacza, że w kolejnych etap będzie następowało wspomniane już doskonalenie rozwiniętych narządów oraz wzrastanie. Każda mama powinna być świadoma, że w tym czasie jej maluszek będzie zwiększał swoją masę, co spowoduje także wzrost jej brzucha, który musi pomieścić coraz bardziej rozwijające się dziecko.

Moja skóra jest jeszcze delikatna.

W dwudziestym tygodniu następuje u dziecka także rozrost grubości skóry, w której zaczną pojawiać się jej kolejne warstwy mające za zadanie pełnić funkcję ochroną względem ciała i funkcjonowania narządów wewnętrznych dziecka. Na tym etapie skóra jest jeszcze bardzo delikatna i pokryta tak zwaną mazią płodową, która ma do spełnienia bardzo ważne zadanie, jakim jest ochrona dziecka przed negatywnym oddziaływaniem wód płodowych.

Mamo, zadbaj o to, co jesz.

W tym czasie każda mama musi w szczególny sposób dbać o to, by jej posiłki były zdrowe i wartościowe, bowiem dziecko w coraz większym stopniu zaczyna połykać wody płodowe. Intensywność tego procesu zależy od trzech czynników, jakimi są: poczucie głodu pojawiające się u dziecka; smak wód płodowych mający związek ze sposobem odżywiania się matki, a także samopoczucia dziecka. Naukowcy wskazują, że połykanie wód płodowych jest powolnym procesem przyswajania sobie występujących w nich cukrów, które mają służyć dziecku do zdobywania energii potrzebnej mu do dalszego wzrostu.

Moje serce staje się bardzo wrażliwe.

serce w 20 tygodniu ciążyW dwudziestym tygodniu ciąży przyszłe matki muszą pamiętać o tym, że serce ich dziecka staje się coraz bardziej wrażliwe na wszystkie bodźce zewnętrzne, co oznacza, że bije szybciej w chwili zmiany temperatury, pojawienia się mocniejszych dźwięków, odczuwania przez matkę stanów niepokoju, a także nagłego pobudzenia. Wszystkie mamy mające świadomość, że w tym czasie serce ich dziecka staje się coraz bardziej wrażliwe powinny zadbać, aby stworzyć atmosferę odpowiednią do zapotrzebowania dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o spokój, unikanie stresów czy przebywanie w otoczeniu spokojnych i relaksujących dźwięków. Coraz bardziej popularnym we współczesnych czasach sposobem współdziałania matki z sercem dziecka jest puszczanie relaksującej muzyki i przykładanie słuchawek do brzucha, by łagodzić nastroje i niepokoje malucha. Niektórym ten sposób może wydawać się dość dziwaczny, jednakże może warty spróbowania ze względu na dobro i spokój potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Mama, dbająca o dobro swojego dziecka, powinna dbać o atmosferę, w której przebywa i unikać miejsc hałaśliwych oraz głośnego otoczenia.

Mamo, Ty też się zmieniasz…

Należy pamiętać, że dwudziesty tydzień to zmiany zachodzące nie tylko w obszarze wzrostu dziecka, ale także funkcjonowania jego mamy, u której brzuch staje się wyraźnie zaokrąglony i coraz bardziej widoczny, co sprawia, że ciąża zaczyna być obiektem zainteresowania dotychczas niedostrzegających jej osób. Ponadto w skórze mamy zacznie pojawiać się coraz większa ilość melaniny, co ma wpływ na zwiększenie się liczby ciemniejszych miejsc, do których będą z pewnością należeć: brodawki sutkowe, piegi, znamiona, pieprzyki, przebarwienia na twarzy, a także charakterystyczna linia na brzuchu. Aby zabezpieczyć swoją skórę przed niechcianymi przebarwieniami, każda mama powinna unikać silnej ekspozycji na słońcu oraz stosować specjalistyczne kremy z filtrem mające na celu chronić jej skórę.

Charakterystyczną dla tego okresu zmianą występującą u mamy jest pojawienie się świądu związanego z rozciąganiem się skóry brzucha. Jest to zjawisko nieuniknione chociażby ze względu na to, że rosnące dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca dla siebie, a to powoduje rozciąganie się brzucha. W niektórych przypadkach mamy skarżą się, że swędzenie jest tak silne, iż powoduje silny dyskomfort. Sytuacja ta wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza, gdy świąd przenosi się także na inne części ciała, zwłaszcza ręce i dłonie.

To już półmetek

Dwudziesty tydzień ciąży to kolejny ważny etap na wspólnej drodze malucha i jego mamy. Każde z nich doświadcza czegoś nowego związanego z licznymi przemianami. Ciąża staje się już widoczna, co oznacza, że maluch rośnie i wymaga zwiększonej uwagi w zakresie dbałości o dostarczane mu składniki pokarmowe, jak i tworzone otoczenie zewnętrzne, które powinno być pozbawione hałasu i niepotrzebnych stresów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here