Co przyszłe matki powinny wiedzieć o dziewiątym tygodniu ciąży?
Dziewiąty tydzień ciąży to kolejne doświadczenie dla przyszłych mam, a także kolejny etap zmian zachodzących w ciele zarodka, którego wymiary oscylują w granicach od dziewiętnastu do dwudziestu pięciu milimetrów. Do najważniejszych cech rozwojowych występujących na tym etapie należą: zanikanie ogona, ukształtowanie się rąk i nóg, tworzenie się zarysów twarzy, a tym samym: nosa, ust oraz oczu.
Jeśli chodzi o kształtowanie się poszczególnych części ciała dziecka, można wskazać, że w dziewiątym miesiącu jego główka jest jednym z większych elementów, gdyż stanowi około połowę długości ciała dziecka. Dla niektórych może być to zaskakujące, jednakże naukowo potwierdzone i mające związek ze znacznie szybszym rozwojem układu nerwowego, głównie mózgu, w odniesieniu do pozostałych części ciała dziecka, to jest jego układów i narządów.
Główka malucha
Główka malucha znajduje się w charakterystycznej pozycji, co oznacza w potocznym określeniu jej przygięcie do klatki piersiowej. Jest to stan tymczasowy i nie powinien wzbudzać niepokoju u mam, gdyż w wyniku kolejnych procesów rozwojowych, a konkretnie kształtowania się i prostowania pleców, zmieni ona także swoją pozycję i przestanie opadać na brzuch. W tym czasie intensywnie kształtują się poszczególne elementy twarzy, co oznacza, że ona sama zaczyna posiadać wyraziste kontury. Ponadto zaczynają zarysowywać się wargi, a oczy trafiają na właściwe dla siebie miejsce, jakim jest przód głowy. Jeśli chodzi o budowę oka, w dziewiątym miesiącu zaczynają przebiegać ważne dla niego procesy, jakimi są między innymi tworzenie się tęczówki oraz kształtowanie narządów przydatnych do tworzenia szkliwa.
Faza kształtowania się kończyn i wzrostu mięśni
W dziewiątym miesiącu ciąży dochodzi także do kształtowania się i wzrostu kończyn dziecka. Ma to związek z rozdzielaniem się paluszków występujących, zarówno u rąk, jak i u stóp. Ważną sprawą jest pojawienie się przewężenia na tak zwanej bliższej części kończyć, co ostatecznie spowoduje wytworzenie się łokci w kończynach górnych oraz kolan w dolnych. Znaczącą zmianą jest także powolne kształtowanie się i zwiększanie masy mięśni, co powoduje, że dziecko znajdujące się w brzuchu mamy staje się bardziej kształtne.
Narządy wewnętrzne
Na tym etapie rozwojowym rozpoczyna się także podejmowanie właściwych dla danego narządu wewnętrznego funkcji. Odbywa się to stopniowo i w bardzo małym zakresie, jednakże nie można zapominać, że to ważny element życia rozwojowego dziecka w okresie płodowym. Serce stanowi już organ składający się z czerech komór, co oznacza, że także może swobodnie podejmować przypisane mu funkcje, w tym w sposób szczególny pompowanie krwi, która krąży po organizmie dziecka. W tym czasie dochodzi także do ukształtowania się narządów płciowych, jednak przyszli rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż minimalny zarys narządów płciowych nie pozwala na ich dostrzeżenie w badaniu USG, a tym samym określenie płci dziecka.
Zmiany zachodzące w organizmie matki
Dziewiąty miesiąc ciąży to czas dalszego rozwoju dziecka, ale także zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Pierwszą z nich jest powiększanie się macicy, co powoduje, że ciąża zaczyna stawać się zauważalna. Ten proces należy jednak traktować indywidualnie ze względu na fakt, że ciąża każdej kobiety przebiega inaczej, dlatego też wzrost macicy i kształtowanie się zarysów brzuszka ciążowego może nastąpić nieco później niż w dziewiątym miesiącu ciąży.
Coraz częściej zauważalne i intensywne stają się tak zwane pozabrzuszne zmiany w organizmie matki wywołane silnym oddziaływaniem szalejących hormonów. W tym czasie przyszła mama może doświadczać wielu nieprzyjemnych stanów związanych między innymi z: bólami głowy, obniżeniem libido czy wahaniami nastroju. Szczególnie zauważalne stają się te ostatnie, bowiem przyszłej mamie trudno jest poczuć się zrelaksowaną i wypoczętą ze względu na przemienne stany radości i smutku, którym towarzyszy także zmęczenie, często rozdrażnienie, a nawet lęk czy niepokój. Szczególnie silnie mogą odczuwać takie stany kobiety, które przed zajściem w ciążę stosowały antykoncepcję hormonalną.
Dolegliwości dziewiątego miesiąca ciąży
Zmiany nastrojów wywołane burzą hormonów nie są jedynymi dolegliwościami kobiet w dziewiątym miesiącu ciąży. Mogą one dalej odczuwać bardzo męczące i silne nudności pojawiające się w godzinach porannych. W tym czasie najczęściej rozpoczyna się także okres potocznie określanych napadów jedzeniowych związanych z występowaniem zachcianek na poszczególne rodzaje produktów żywnościowych. Z doświadczeń kobiet wynika, że najczęściej dotyczą ona produktów kwaśnych, słodkich czy słonych, a więc określanych jako skrajne pod względem smakowym. Wiele przyszłych matek zaczyna odczuwać w tym czasie także niechęć do tych produktów, które jeszcze do niedawna były ich ulubionymi na przykład do kawy. Wspomniane tu zachcianki pokarmowe tłumaczy się najczęściej zwiększonym popytem na składniki pokarmowe, których brakuje organizmowi lub do tej pory rzadko występowały w diecie.
Rozchwiane emocje
Istotną zmianą w dziewiątym tygodniu ciąży jest tez pojawiające się pod wpływem zwiększania hormonów płciowych nieco inne nastawienie emocjonalne do otaczającego świata. Charakterystycznym staje się zmienność nastrojów, której towarzyszy rozchwianie emocjonalne i przeżywanie stanów określanych jako wzloty i upadki. Przyszła mama potrafi w jednej chwili śmiać się, by w kolejnej płakać, nie znając konkretnej tego przyczyny.
Bez względu na wszelkie dolegliwości dziewiąty miesiąc to kolejny ważny etap najważniejszego okresu w życiu kobiety.