Dieta w ciąży

Chyba każda kobieta słyszała, że będąc w ciąży musi się odżywiać za dwoje. Czy taka jest prawda, że przyszła mama musi tak dużo jeść? Czy wiesz jak należy się odżywiać w ciąży? Podwójne odżywianie jest mitem, jednak warto wiedzieć jak się prawidłowo odżywiać. W Internecie można znaleźć wiele różnych informacji na ten temat. Jednak nie zawsze są to prawdziwe informacje. Postaram się dzisiaj przybliżyć kilka podstawowych informacji o obecnych trendach w dietetyce.

Dieta w ciążyOdżywienia się w ciąży wcale nie musi być uciążliwe, taka dieta właściwie jest dość prosta, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Obecny stan wiedzy powoduje, że wielu specjalistów od żywienie zmianie porady i sposób odżywianie dla przyszłych mam. Warto wiedzieć, że wcale nie jest nam potrzebna drakońska dieta, ale wystarczy tylko i wyłącznie odpowiednio zbilansowana dieta.

Co jeść?

Będąc w ciąży niezbędna jest dla naszego dziecka glukoza. Oprócz tego co jest dobre dl płodu, kobieta w ciąży jak powszechnie wiadomo ma różne zachcianki. Między innymi ochota na różne smaki. Nie dziwi to, że kobieta w ciąży ma ochotę na słodkie. Dlatego także cukry proste – obecne w białym cukrze, słodyczach i owocach – powinny gościć w menu przyszłej mamy, stosownie do jej potrzeb. Jak we wszystkim należy zachować umiar. Cukier może być składnikiem jednak w żadnym wypadku zamiennikiem zbilansowanej diety.

Kolejnym składnikiem diety, które powinno być przyjmowane przez każdą mamę i to niemalże codziennie jest mięso. Pamiętajmy, że ilości powinny być dość ograniczone. Jeżeli kupujemy mięso to zdecydowanie powinniśmy sięgać po mięso białe jakim jest drób oraz unikać w miarę możliwości mięsa czerwonego. Dlaczego mięso jest tak ważne? Ponieważ jest ono naturalnym źródłem żelaza dla naszego organizmu, a zapotrzebowanie naszego organizmu na tej pierwiastek w czasie ciąży jest dwa razy większe niż normalnie. Żelazo zawarte w roślinach niestety nie wchłania się dobrze do naszego organizmu.

nie powinniśmy jeśćPodczas ciąży nie powinniśmy jeść ze względu na duże ryzyko zarażenia się takimi bakteriami jak toksoplazmoza, listerioza lub bytującymi w mięsie i rybach pasożytami kobieta w ciąży powinna zrezygnować z potraw z surowego mięsa i ryb. Również nie powinno się spożywać pasztetów, metek oraz unikać wędzonych ryb.

Będąc w ciąży zalecane jest, aby zrezygnować z tłustych mięs i smalcu. Zamiast tego należy sięgnąć po oleje roślinne, które oprócz tego, że zdrowsze to zawierają one wiele przydatnych witamin oraz potrzebnych kwasów omega-6.

W ciąży bardzo wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i różne składniki mineralne. Dlatego koniecznie należy zapewnić jak największą ilość ich dla naszego organizmu. Przydatne w tym celu jest spożywanie warzyw, oprócz tego spożywanie dużej ilość warzyw pomaga również w dostarczeniu niezbędnego dla organizmu błonnika. Błonnik jest potrzebny, jednak w przypadku problemów z układem trawiennym lepiej nie przyjmować go zbyt wiele.

Węglowodany i tłuste ryby

Ciąża wymaga dużo energii i podstawowym jej źródłem są węglowodany. Idealnie jest, jeżeli pochodzą one z węglowodanów złożonych, które znajdziemy w produktach zbożowych, ziemniakach, kaszach, ryżu, warzywach i owocach.

Coraz częściej można spotkać się ostatnimi czasy z opiniami, że jedzenie ryb wcale nie jest takie zdrowe. Wynika to z faktu, że zawierają one w sobie bardzo wiele rtęci, dioksyn i innych trucizn. Pamiętajmy jednak, że dla kobiety w ciąży mogą one być niezbędne. Ryby są źródłem dostarczającym cennego białka, witamin, a zwłaszcza  nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Wybierając ryby należy wybrać takie, które wiadomo, że są dobre i nie kumulują w sobie tych szkodliwych substancji. Taką rybą jest śledź, warto za to unikać bałtyckich i norweskich łososi.

Również nie jest polecane jedzenie wątróbek, może to powodować przedawkowanie witaminy A, które może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Mleko i nabiał

Będąc w ciąży wcale nie musimy unikać mleka, dominowało takie zdanie, że zwiększa t ryzyko alergii. Jednak nie znaleziono na to potwierdzenia. Mleko z diety oczywiście można wykluczyć, jednak tylko w sytuacji, kiedy mamy na mleko uczulenie. Jeżeli nie mamy uczulenia to wówczas mleko powinniśmy będąc w ciąży spożywać codziennie. To nie musi być mleko, to mogą być inne produkty mleczne jak na przykład kefir, jogurt czy żółty ser. Jednak nie powinno to być mleko surowe oraz będąc w ciąży powinniśmy zrezygnować z serów będących pochodnymi świeżego mleka. Zaliczymy do takiej grupy między innymi oryginalne oscypki, niebieskie sery pleśniowe, ser koryciński. Ryzyko zarażenie się jest niewielkie, jednak zdecydowanie warto jest dmuchać na zimne.

Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na picie to ilość płynów jakie powinny być przyjmowane nie wzrasta. Ogólnie nie ma potrzeby wypijania więcej niż sugerowane 2.5 litra, oczywiście jeżeli chce nam się pić to pijemy. Picie wody gazowanej nie jest zabronione, jednak pamiętajmy, że gazowana woda może powodować wzdęcia. Podobnie wygląda sprawa z kawą. Obecnie według badań nie jest ona zakazana, a bezpieczna ilość to dwie filiżanki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here