10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży10 tydzień ciąży to okres sporych zmian, to okres kiedy dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna się okres płodowy. Ten etap trwa właśnie od 10 tygodnia ciąży, aż do samego rozwiązania. Jest to czas, kiedy zarodek już wizualnie przypomina człowieka. Co prawda ma stosunkowo dużą głowę, jednak bez problemu można już dojrzeć wszelkie elementy ciała. W tym okresie ciąży już wszystkie narządy postały, teraz będą dojrzewać. W tym momencie rozmiar zarodka to około 25 milimetrów. Niebawem przekroczy trzy centymetry. To już całkiem pokaźna wielkość.

Teraz zaczyna się nowy okres. Kończy się trudny okres w rozwoju dziecka, jeżeli doszło do zaburzeń w tym okresie są one już nie do naprawienia. Z tej prostej przyczyny tak ważne jest, aby kobieta w pierwszym okresie ciąży prowadziła jak najbardziej higieniczny i bezpieczny dla małego człowieka tryb życia. Zdecydowanie w tym okresie należy unikać wszelkich substancji toksycznych.

Rozwój ciąży – przyśpieszenie

10 tydzień ciąży to okres kiedy dziecko znacznie przybiera na wadze, jest to okres znacznego przyśpieszenia rozwoju i wzrostu. W tym okresie twarz zaczyna już mieć proporcje dziecięcej, wytwarza się ślimak oraz narządy odpowiedzialne za słuch.

Dziecko w tym okresie już jest mocno ukształtowane. Płuca i trzustka kończą swoją morfogenezę. Tworzą się w tym okresie mięśnie, które pozwolą na ruchy jelit. Dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy co jest niezbędne do stymulacji a co za tym idzie rozwoju układu pokarmowego.

W cech widocznych możemy zobaczyć, że rączki i nóżki są ukształtowane. Co prawda są one jeszcze praktycznie cały czas w zgięciu, to jednak z czasem będą one coraz częściej używane i dziecko będzie niebawem samodzielnie nimi poruszać. Wiadomo, że dziecko rusza rączkami, jednak ze względu na niewielki rozmiary dziecka ruchy te jeszcze są niewykrywalne przez matkę. W przypadku niektórych dzieci można już zauważać w tym okresie zalążek paznokci u rączek.

W 10 tygodniu ciąży jeżeli jest to Twoja kolejna ciąża widać już zaokrąglony brzuszek. W przypadku pierwszej ciąży należy odczekać trochę dłuzej zanim zacznie być widoczny brzuch.

Jest to okres gdy nudności i wymioty przeważnie osiągają apogeum, potem już będzie lepiej. Objawy potrafią być tak nasilone, że mamy nawet problem z odzywianiem się. Wiem, że może to być trudne, ale trzeba pamiętać o dostarczaniu do organizmu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Teraz już powinno być z górki. Jeszcze jakieś 2 lub 3 tygodnie i cudowności powinny całkowicie minąć.

10 tydzień to czas gdy macica się rozwija, w środku dziecko jest dość duże. To już czas kiedy postronne osoby mogą zauważyć, że jesteś w ciąży a do tego już prawdopodobnie przybierasz pierwszy kilogram na wadze.

Oprócz znanych już dolegliwości mogą dojść kolejne, nowe i nieznane takie jak  zaburzenia trawienia w postaci wzdęć i zaparć. Jeśli doświadczysz wzdęć, spróbuj unikać w diecie pokarmów przyczyniających się do tworzenia gazów. Przy zaparciach pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie – jedz dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Jest to okres wielu przykrych odczuć. Może dojść do takich jak zaburzenia widzenia czy też zawrotów głowy. Koniecznie powinno się sprawdzać ciśnienie, ponieważ nadciśnienie w ciąży może być poważnym objawem.

10 tydzień – rozwój dziecka

10 tydzień – rozwój dziecka10 tydzień jest ostatnim tygodniem kiedy ryzyko poronienia jest jeszcze dość duże, jeżeli ten okres zostanie ominięty to w następnych tygodniach ryzyko poronienia znacznie maleje. Oczywiście to nie zwalnia nas z uważnego obserwowanie ciąży i sprawdzania czy wszystko jest ok. Warto jest unikać wszelkich ryzykownych zachowań, które mogą doprowadzić do poronienia.

Poronienia zdarzające się w pierwszym trymestrze ciąży w zdecydowanej większości mają podłoże wad i zaburzeń genetycznych. Dochodzi do tego nawet w sytuacji kiedy oboje rodzice są zdrowi. Błędy powstają na etapie podziału komórki, jeżeli liczba chromosomów jest zbyt duża lub zbyt mała dochodzi do zaburzeń rozwoju i w większości wypadków dochodzi do poronienia.

Jest to sytuacja losowa i nie można jej łączyć z przyszłymi ciążami. Zazwyczaj większość kobiet bez problemu zachodzi w kolejną ciążę. Warto wiedzieć jak wygląda poronienie. Po pierwsze objawia się ono krwawieniem z dróg rodnych wraz z towarzyszącym bólem w podbrzuszu. Podczas poronienia mamy do czynienie z obfitym krwawieniem, zazwyczaj jasne czerwonej krwi. Ból w podbrzuszu jest związany ze skurczami macicy. Jeżeli zdarzą się objawy jak opisane powyżej należy natychmiast pojechać do szpitala. Niestety, jeżeli poronienie już trwa lekarze nie będą w stanie pomóc, mogą oni jedynie stwierdzić czy było to naprawdę poronienie czy jednak krwawienie ma inne przyczyny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here