Ciąża może być trudnym okresem pod pewnymi względami. Wiele kobiet utożsamia ciążę z koniecznością utycia. Na szczęśćcie wcale tak nie jest. Spodziewając się dziecka wcale nie musimy utyć. Jest kilka sposobów, aby utrzymać prawidłową wagę. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Na ma konieczności, aby całkowicie rezygnować z ćwiczeń. Warto jedna wiedzieć, jakiego rodzaju ćwiczenia będą dla nas najlepsze i jakie możemy wykonywać a jakich ćwiczeń należy unikać.
Ciąża wcale nie oznacza, że musisz chodzić ciągle zmęczona. Samopoczucie podczas ciąży jak i już po urodzeniu dziecka w dużej mierze zależą do tego jaki działania będzie podejmowała kobieta. Jak skomponuje swoją dietę i czy będzie ćwiczyła. Takie to właśnie detale decydują o tym, czy odnosimy sukces czy będziemy musiały zbijać kilogramy po ciąży. Warto jest już w ciąży dbać o swoje ciało.
Co dają ćwiczenia w ciąży?
Kobieta ćwicząca w ciąży z całą pewnością zauważy plusy. Po pierwsze lepsze samopoczucie, ćwiczenia dają poczucie odzyskania kontroli nad swoim ciałem, Podnoszą poziom endorfin a to pozytywnie wpływa na samopoczucie . To jednak nie wszystko. Regularne wykonywanie ćwiczeń w ciąży pomoże w walce z bólami pleców. Zwłaszcza krzyż jest narażony na ból. Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i poprawić sylwetkę. Ćwiczenie pomagają również w zmniejszeniu zaparcia, łagodzą stres. Pomagają również spać nocy.
Oprócz tego ćwiczenia pomagają w poprawie ogólnego wyglądu. Ćwiczenia powodują większy i szybszy przepływ krwi, co w następstwie powoduje, że ciało wygląda promiennie. Ćwiczenia również pomagają w przygotowaniu się kobiecie do porodu, dzięki temu, że wzmocnione są mięśnie i serce proces porodu może przebiegać o wiele lepiej. Ćwicząc wart wykonywać ćwiczenia oddechowe, będą one miały znaczenie w czasie porodu i pomogą ujarzmić ból porodowy. Ćwiczenia również podnoszą wytrzymałość organizmu, co może mieć bardzo duże znaczenie w sytuacji gdy poród będzie trwał bardzo długo.
Wysiłek fizyczny i ćwiczenia pomagają zarówno w utrzymaniu jak i powrocie prawidłowej wagi. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak przybiera się na wadze w ciąży. Z tego też powodu, kobieta, która regularnie ćwiczy w czasie ciąży i zaraz po porodzie znacznie szybciej powróci do swojej prawidłowej wagi. Ćwicząc w ciąży również możecie być pewne, że przybędzie wam mniej kilogramów z tłuszczu. Jednak wszystko należy robić w ramach granicy rozsądku. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem podczas ciąży próbować schudnąć. Utrzymanie poziomu wagi i aktywności fizycznej w ciąży jest już samo w sobie bardzo dużym sukcesem.
Będąc w ciąży nie możemy wykonywać wszystkich ćwiczeń. Pewne sytuacje są wręcz przeciwwskazaniem do ćwiczeń w ciąży. Oto one:
- ciąża przyczyniła się do powstania wysokiego ciśnienia krwi,
- pojawiły się wczesne skurcze,
- występuje krwawienie z pochwy,
- pojawiło się przedwczesne pęknięcie wód płodowych.
Kobiety aktywne fizycznie, które ćwiczyły przed zajściem w ciążę mogę oczywiście kontynuować swoje treningi. Powinny jednak wiedzieć, że należy wprowadzić pewne zmiany i modyfikacje do treningu. Warto jest budować swoją odporność. Jeżeli tylko jest taka możliwość i nie ma przeciwwskazań medycznych, to według fachowców kobieta w ciąży powinna poświęcać na aktywność fizyczną około dwie i pół godziny tygodniowo.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Zanim kobieta rozpocznie ćwiczenia powinna skonsultować to ze swoim ginekologiem. Jest lista kilku różnych ćwiczeń, które są wskazane dla kobiet ciężarnych. Najczęściej używane i sugerowane dla kobiet w ciąży są spacery, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, pilates, aerobik dla ciężarnych lub w wodzie, a nawet taniec, to najlepsze ćwiczenia. Zwłaszcza pływanie i ćwiczenia w wodzie są wskazane, ponieważ kobieta nie odczuwa swojej wagi.
Wielu lekarzy jako pierwszy sposób aktywności podaje spacery. Jest to najwygodniejsze sposób na ruch. Można łatwo regulować tempo spaceru, dzięki codziennym spacerom zwiększać lub zmniejszać dystans. Wiele kobiet biegających przed zajście w ciążę kontynuuje to w ciąży. Konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian.
Oczywiście może się tak złożyć, że ciało się zbuntuje i nie będzie zgadzało się na ćwiczenia. Z całą pewnością wówczas da to wyraźnie do zrozumienia. W takiej sytuacji lepiej jest zrezygnować z ćwiczeń. Kategorycznie nie powinno się ich wykonywać na siłę a gdy tylko zauważymy jakieś komplikacje należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Jak nie ćwiczyć w ciąży?
Zdecydowanie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ciąży to nie powinno się wykonywać ćwiczeń, które wymagają nierównych, sprężystych ruchów, a także te wykonywane na zewnątrz podczas upałów nie są dobrym wyborem. Głębokie przysiady lub ćwiczenia wymagające dotknięcia palców u nóg również nie są wskazane. Z całą pewnością kobieta w ciąży powinna unikać jazdy konnej, narciarstwa zjazdowego czy wspinaczki jak i innych ekstremalnych sportów.