4 tydzień ciąży

4 tydzień ciążyKoniec czwartego tygodnia to czas, kiedy możemy wykonać samodzielnie pierwszy test ciążowy. Pomimo, że od zapłodnienia minęły dopiero dwa tygodnie, to według liczenia lekarzy jesteśmy w czwartym tygodniu ciąży. Dlaczego tak jest? Ponieważ datę ciąży liczy się od ostatniego dnia ostatniej miesiączki. Czwarty tydzień to właśnie ten moment, kiedy wiele osób sięga po test ciążowy i może cieszyć się z pozytywnego wyniku. Wart wiedzieć, że wynik negatywny w tym momencie jeszcze wcale definitywnie nie przekreśla możliwości ciąży. W związku z niskim poziomme HCG we krwi test może okazać się fałszywie ujemny.

Co się dzieje z organizmem?

W czwartym tygodniu ciąży lekarz wykonujący badanie USG powinien zauważyć pęcherzyk ciążowy. To właśnie w nim rozwija się zarodek. Wielkość pęcherzyka już jest używana jako wyznacznik wieku ciąży. Jak się to liczy? Jest to dość prosty wzór. Wielkość pęcherzyka w milimetrach i do tego dodaje się 30 i daje to wiek ciąży w dniach.

Warto również wiedzieć, że brak pęcherzyka na tym etapie podobnie jak ujemny wynik testu jeszcze nie przekreśla szansy na ciążę.

Przebieg ciąży

Przebieg ciążyCzwarty tydzień to okres, kiedy zarodek już się zagnieździł i komórki zaczynają przekształcać się w małego człowieka. Komórki nadal dzielą się bardzo szybko. Zewnętrzne komórki odpowiedzialne są za powstanie łożyska, które będzie dla płodu dostarczało tlen oraz wzelkie niezbędne substancje odżywcze.

Drugim biegunem są komórki zgrupowane w środku blastocysty, to właśnie tam niebawem dojdzie do zamiany zarodka w noworodka.

Jeżeli Twoje cykle są regularne, to w 28 dniu spodziewasz się okresu. Jednak najprawdopodobniej do niego już nie dojdzie. Zarodek wytwarza HCG, które powstrzymuje miesiączkę i odpowiada za pierwsze odczuwalne objawy ciąży.

Pomimo, że nie masz miesiączki musisz być przygotowana jeszcze na to, że mogą zdarzyć się delikatne plamienia, które czasami zdarzają się jeszcze nawet przez dwa kolejne cykle, czyli nawet do końca dwunastego tygodnia.

Należy bardzo uważać, ponieważ przez to, że zarodek się zagnieżdża czasami uszkadza małe naczynka krwionośne i to powoduje krwawienie, niekiedy mylone z miesiączką. Często właśnie takie objawy ciąży są mylone z miesiączką.

Plamienie implantacyjne od miesiączki odróżnia się jednak wyraźnie kolorem i obfitością – nigdy nie jest żywo czerwone ani tak obfite jak miesiączka. Plamieniu implantacyjnemu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza, podobne do bólu miesiączkowego.

Koniec czwartego tygodnia ciąży to w przypadku niektórych kobiet czas, kiedy pojawiają się po raz pierwszy nudności. Jednak nie jest to typowy czas, zazwyczaj pierwsze nudności pojawiają się w okolicach 6 tygodnia, a najsilniej dają o sobie znać w okresie 9-10 tygodnia ciaży. Warto jednak wiedzieć, że nie każda kobieta odczuwa mdłości  i z tego też powodu jeżeli ich nie masz, nie należy wpadać w panikę.

Do typowych oznak ciąży należy również częstsze oddawanie moczu, zaczyna się ono w czwartym tygodniu i towarzyszy już do samego rozwiązania. Co prawda przyczyny są różne, jednak efekt jest ten sam.

Dojdą jeszcze objawy jak delikatnie podwyższona temperatura ciała, czy też piersi będą podobnie zachowywały się jak w czasie okresu. To pierwsze poważniejsze zmiany jakie zauważasz w swoim ciele podczas początkowych faz ciąży.

Dziecko w 4 tygodniu ciąży

Po tym gdy zarodek zaimplantuje się w macicy organizm kobiety zaczyna wydzielać hormon HCG. To hormon, który występuje jedynie w organiźmie kobiety będącej w ciąży. Jego misją jest poinformowanie ciałka żółtego, że doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka, a co za tym idzie potrzebne jest zwiększenie produkcji progesteronu.

Pod wpływem hormonu HCG ciałko żółte zmienia się w ciałko żółte ciążowe i ono w pierwszych tygodniach ciąży dostarcza progesteron, który wstrzymuje złuszczanie i pomaga w utrzymaniu ciąży.

Jeżeli chodzi o diagnostykę ciąży, to poziom hormonu HCG w poszczególnych tygodniach ma bardzo duży zakres, z tego też powodu to dynamika i szybkość przyrostu hormonu ma diagnostycznie większe znaczenie. Stężenei tego hormonu na przestrzeni dni wiele mówi o cięży.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo to poziom hormonu HCH powinien podwajać się co dwie lub trzy doby. Czyli każde 72 godziny powinny powodować podwojenie się poziomu HCG we krwi. Nieprawidłowy przyrost hormonu HCG ma również znaczenie diagnostyczne, może one lekarzowi powiedzieć o nieprawidłowościach.

Badanie to może wykazać istnienie takich problemów jak ciąża ektopowa, jak i ciążowa choroba trofoblastyczna (a szczególnie jej najgroźniejsza postać, rak kosmówki). Jest to stan zagażający zdrowiu oraz życiu kobiety. Z tego też powodu zdecydowanie warto jest badać poziom HCG co pewien czas.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here