Oświetlenie rowerowe
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: panaramka

Jazda rowerem to bez wątpienia świetny sposób na utrzymanie dobrej formy czy też po prostu przemieszczanie się po mieście. Jego rosnąca popularność sprzyja z kolei dostępności różnych akcesoriów, takich jak chociażby lampki. Które z nich wybrać, by być w pełni zadowolonym? Podpowiadamy!

Lampki rowerowe – co mówią przepisy?

Jednak czy oświetlenie rowerowe (https://www.elatarka.pl/oswietlenie-rowerowe-led) jest w ogóle potrzebne? Może lepiej wydać te pieniądze na inne urządzenia czy gadżety? Niestety przepisy w tej kwestii są nieubłagane. Zgodnie z nimi, każdy rowerzysta poruszający się po zmierzchu lub w warunkach ograniczonej widoczności musi korzystać z jednośladu wyposażonego w lampkę przednią i tylną. Co więcej, nie mogą być to też dowolne źródła światła. Jakie wymagania muszą spełniać?

  • Oświetlenie rowerowe przednie – musi generować światło białe lub żółte selektywne i być umieszczona na wysokości od 250 do 1500 milimetrów ponad poziom drogi.

  • Latarka rowerowa tylna – powinna świecić na czerwono i być umieszczona w takim samym zakresie wysokości jak ta zainstalowana od frontu.

W tym miejscu warto też dodać, że oba źródła mogą zarówno emitować światło ciągłe, jak i przerywane. Ustawodawca nakazuje przy tym, by patrząc od przodu, nie było widać lampy tylnej, a z tyłu – przedniej. Na koniec warto też dodać, że obie powinny być solidnie zamontowane do roweru, nie muszą się jednak na niej znajdować cały czas. Dlatego też wiele osób jeździ w dzień bez zainstalowanego oświetlenia i zakłada je dopiero na noc lub w trudnych warunkach.

Czy latarki rowerowe potrzebne są każdemu?

Skoro więc nie ma obowiązku korzystania z oświetlenia roweru przez cały czas, to może nie warto w nie inwestować, gdy jeździ się tylko w dzień? Podejście takie wielu osobom wydaje się słuszne, jednak bardzo często jest ono przyczyną problemów. Co jasne, bardzo wiele osób głównie korzysta ze swojego jednośladu właśnie za dnia i tylko podczas dobrej pogody. Mimo to praktyka pokazuje, że prędzej czy później każdemu zdarzy się sytuacja, gdy nastąpi niespodziewane załamanie warunków atmosferycznych, albo wycieczka rowerowa niespodziewanie się przedłuży. I wtedy pojawia się poważny problem – i to zarówno z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego, jak i własnego bezpieczeństwa. Jazda nocą bez oświetlenia jest po prostu skrajnie niebezpieczna – lepiej więc być na nią zawsze przygotowanym, niż potem ryzykować zdrowiem, życiem i mandatem.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia rowerowego?

Jeśli więc lampki są konieczne, to jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów tego typu. Co przy tym warte podkreślenia, kupić można zarówno pojedyncze światełka, jak i kompletne zestawy latarek rowerowych (np. zestawy latarek rowerowych z elatarka.pl). Porównując je, niekoniecznie też powinno się zwracać uwagę tylko na cenę. Równie ważne, a może nawet ważniejsze, są parametry techniczne. Które z nich są najważniejsze?

  • Moc – używanie lampek rowerowych ma sens tylko wtedy, gdy są one widoczne z daleka. Zgodnie z przepisami, minimalną odległością jest 150 metrów – w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Absolutnie więc nie powinno się więc kupować produktów o bardzo słabych diodach.

  • Rodzaj światła – mimo że panuje tu dowolność, to wiele osób zaleca korzystanie z latarki świecącej ciągle z przodu oraz migającej z tyłu.

  • Wodoszczelność – jest kluczowa podczas jazdy w deszczu czy chociażby w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego też lepiej wybrać odpowiednio zabezpieczone produkty.

  • Mocowanie – musi być ono przede wszystkim solidne. W sytuacji, gdy planujemy często demontować oświetlenie, warto też zwrócić uwagę na łatwość instalacji.

  • Zasilanie – obecnie najpopularniejsze są modele akumulatorowe lub na baterie. Dobrze jest wybrać modele, które gwarantują długi czas świecenia.

Jaka lampka rowerowa będzie najlepsza dla Ciebie?

Nie da się ukryć, że najlepsze parametry z reguły oferują najdroższe latarki rowerowe LED. Czy to jednak znaczy, że należy tylko je kupować? Absolutnie nie! Optymalnym rozwiązaniem z reguły mogą okazać się produkty średniej klasy, które charakteryzują się dobrym przełożeniem ceny na oferowane możliwości. Najlepsze latarki polecane są z kolei dla użytkowników, którzy faktycznie często poruszają się po zmroku i nie mogą sobie pozwolić na żadne kompromisy. Tańsze rozwiązania to z kolei propozycja dla tych, którzy raczej nie planują jazdy nocą – jednak chcą czuć się bezpiecznie i nie przejmować się zachodzącym zbyt szybko słońcem.

Do tematu zakupu oświetlenia rowerowego dobrze jest się odpowiednio wcześnie przygotować. Pozwoli to na spokojne porównanie ofert, a czasem też poczekanie na ciekawe promocje w profesjonalnych sklepach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here