PIT 37 online

Jak co roku, okres pod koniec kwietnia, wiąże się z nieuniknionym obowiązkiem jakim jest rozrachunek z Urzędem Skarbowym, odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, które osiągają dochody z umów o pracę, umów cywilnoprawnych (czyli umów zlecenia i umów o dzieło) oraz pobierających świadczenia emerytalne. Poniżej podpowiadamy czym jest rozliczenie PIT 37 i w jaki sposób można go dokonać.

Do końca lutego każdego roku, pracodawca zobowiązany jest przesłać nam druk, na którym wyszczególnione są nasze zarobki, koszty uzyskania przychodu oraz odprowadzone przez niego składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na podatek dochodowy. Ten dokument, najczęściej PIT-11, PIT-11A lub PIT-40, będzie podstawą naszego rozliczenia z fiskusem. Nie warto próbować oszukiwać w rocznym zeznaniu podatkowym, gdyż taki sam egzemplarz dokumentu, jest wysyłany przez pracodawcę również do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego.

Gdy już mamy nasz PIT od pracodawcy, możemy przystąpić do rozliczenia go. W tym wszystkim chodzi o to, że od całego naszego dochodu, powinniśmy zapłacić odpowiednią, według skali podatkowej, należność. W Polsce jest to aktualnie 17% dla dochodów do 85 528 zł oraz 32% dla nadwyżki ponad tą kwotę. Jeśli kwota należnego podatku będzie wyższa niż zaliczki potrącane przez pracodawcę z naszej pensji, powstanie niedopłata, którą będziemy musieli wyrównać. A jeśli sytuacja będzie odwrotna, to Urząd Skarbowy zwróci nam nadpłacony podatek, chyba że będzie to kwota mniejsza niż pięć złotych.

Rozliczenie roczne

Rozliczenie roczne możemy zlecić do wykonania księgowej, biuru rachunkowemu lub dokonać go samodzielnie. Ta ostatnia opcja staje się z roku na rok coraz to bardziej popularna, dlatego że możemy w prosty sposób wykonać rozliczenie PIT 37 online. Istnieje szereg bezpiecznych programów umożliwiających szybkie i intuicyjne rozliczenie naszego podatku, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z nich jest usługa, wprowadzona w 2019 roku przez Ministerstwo Finansów, o nazwie Twój e-PIT. Polega ona na tym, że to Urząd Skarbowy przygotowuje nasze rozliczenie na podstawie danych przesłanych przez płatnika składek. Naszym zadaniem jest tylko sprawdzenie czy wszystkie dane są poprawne i zaakceptowanie rozliczenia, które jest równoznaczne z złożeniem zeznania oraz ewentualna zapłata naliczonego podatku.

Usługa Twój e-PIT daje również możliwość korzystania z ulg podatkowych, takich jak na przykład ulga na dzieci, ulga internetowa czy ulga termomodernizacyjna. Oprócz tego możliwe jest też rozliczenie się wspólnie z małżonkiem i wybranie organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Usługa ta jest prosta w obsłudze oraz całkowicie bezpieczna i darmowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here