Lampa hps

Każdy hodowca roślin ozdobnych przyzna, że jedną z najważniejszych rzeczy w uprawie jest oświetlenie. Zapotrzebowanie na odpowiednie światło jeśli chodzi o rośliny, jest bardzo duże. Bez niego wszelka roślinność zmarniałaby bardzo szybko. Dlatego tak istotną sprawą jest oświetlenie uprawy kwiatowej. A spośród lamp oświetleniowych bardzo dużą rolę odgrywają lampy hps.

Urządzenie niezbędne do wzrostu roślin

Lampy sodowe inaczej zwane hps, to tradycyjne źródła światła, przystosowane do miejsc, w których się uprawia rośliny. Produkt ten działa na zasadzie prowadzenia energii elektrycznej przez gazowe komory, które znajdują się wewnątrz lamp. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła na zewnątrz. Lampa hps znajduje zastosowanie w naszym życiu już od długiego czasu. Między innymi używa się ich do oświetlania ulic w porze wieczornej i nocnej. Jeśli chodzi o pomieszczenia hodowlane, to tego typu oświetlenie nadaje się przede wszystkim do początkowej fazy kwitnienia roślin. Jednakże niektórzy ogrodnicy wykorzystują ją również w fazie wegetatywnej. Natomiast do wzrostu roślin używa się zazwyczaj lamp metalohalogenkowych.

Źródło światła, ale też ciepła

Obecnie na rynku mamy kilka firm, które produkują lampy hps. Niektóre przedsiębiorstwa oferują szeroki wachlarz jeśli chodzi o ten asortyment. Do dyspozycji są lampy o mocy 250W, 400W oraz 600W. Seria produktów hps jest kierowana do zaawansowanych ogrodników, którym zależy na maksymalnej wydajności przy przeciętnym zużyciu energii. Do skompletowania urządzenia oświetlającego potrzebujemy zestawu, składającego się z balastu, reflektora oraz samej lampy. Lampa hps spełni swoje zadanie jeśli będzie posiadać odpowiednią moc na metr kwadratowy obszaru. Rozpatrując kwestię tego rodzaju oświetlenia, należy pamiętać, że lampy oprócz światła wytwarzają też ciepło. Jeśli będzie ich sporo, to temperatura pomieszczenia może podskoczyć nawet o 10 stopni Celsjusza. Problem ten można zniwelować poprzez użycie odpowiednich odbłyśników. Pozwolą one na zasysanie ciepła z lampy i wyrzucanie go na zewnątrz budynku lub namiotu uprawowego.

Efektywna energia

Lampa hps, to obecnie najbardziej efektywne źródło światła dla roślin uprawianych w gospodarstwach ogrodniczych. Pozwalają one na wytworzenie około 30 procent więcej światła niż kompaktowe świetlówki. Oprócz odpowiedniego dobrania lamp należy też pamiętać o zakupie zasilacza do tego typu oświetlenia. Do wyboru mamy sporo ich rodzajów. Różnią się głównie ceną, wagą i wytwarzaną temperaturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here