Akwaria morskie

Przygotowanie własnego akwarium morskiego to nie lada wyzwanie. Zbiornik taki stawia szczególne wymagania swoim opiekunom i jest zdecydowanie bardziej wymagający niż zbiornik słodkowodny. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto dokładnie zapoznać się z zasadami aranżacji akwariów morskich oraz poznać ich najważniejszą specyfikację. Poniżej skupiamy się na gotowych zestawach dedykowanych dla początkujących akwarystów, którzy są zainteresowani założeniem akwarium morskiego. Dowiesz się, co powinno znaleźć się w zestawie, jakie najważniejsze sprzęty są potrzebne do jego założenia oraz jak przygotować się do założenia zbiornika morskiego.

Akwarium morskie – bez czego się nie obejdzie? 

Akwaria to zbiorniki wysoce wrażliwe, w których panujące warunki powinny być stabilne oraz utrzymywać się na takim samym poziomie przez długi czas. Dzięki temu wszystkie żyjątka znajdujące się w danym zbiorniku będą miały zapewnione optymalne warunki do życia i dalszego rozwoju. Warto od razu zaznaczyć, że na aranżowaniu akwarium morskiego nie należy oszczędzać, gdyż mogłoby się to negatywnie odbić na zdrowiu jego mieszkańców. 

Co powinno znaleźć się w zestawie dla początkujących? Przede wszystkim pompa, która może być wyposażona w odpieniacz lub komin usuwający wierzchnią warstwę bakterii z wody. Warto zwrócić uwagę na sposób pracy pompy, a przede wszystkim moc urządzenia. Im większy jest Twój zbiornik, tym silniejszego urządzenia będziesz potrzebował. Nie należy oszczędzać na pompie, gdyż jest to jeden z najważniejszych mechanizmów w całym zbiorniku. Powinna poradzić sobie z wtłaczaniem pęcherzyków powietrza do nawet najbardziej odległych zakamarków. 

Grzałka to element niezastąpiony w zbiornikach słonowodnych. Grzałka podgrzewa wodę, nadając jej wybraną przez Ciebie temperaturę. W przypadku rybek słonowodnych, których gatunki są szczególnie wymagające, temperatura powinna być nieco zawyżona względem konwencjonalnych akwariów. Warto oczywiście sięgać po urządzenia wyposażone w termostat, które będą pracować niemal całkowicie automatycznie, bez konieczności ingerowania w ich działanie.

Oświetlenie i pozostałe ważne sprawy w akwariach słonowodnych

Systemy oświetlenia są szczególnie ważne w przypadku egzotycznych gatunków ryb i roślin. Ich wymagania odnośnie ilości dostępnego światła są o wiele bardziej „wyśrubowane” niż większości gatunków słodkowodnych. Dlatego wielu hodowców decyduje się nie tylko na wybór zwykłego systemu oświetleniowego, ale sięga po zestawy z urządzeniami wysoce specjalistycznymi. Szczególnie pomocne są te lampy, których działanie można swobodnie programować, ustalając godzinę włączenia się światła i godzinę jego wyłączenia. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dostarczasz potrzebnej porcji energii słonecznej wszystkim podwodnym mieszkańcom.

W tym celu korzysta się często ze specjalnych systemów dedykowanych do lamp akwariowych, stateczników, a także korytek montażowych. Ponadto, w zestawach startowych do akwariów słonowodnych znajdują się często osobne systemy oświetlenia dziennego, osobne na czas zmierzchu.

Na koniec warto zaznaczyć, że akwaria morskie zestawy mogą zawierać nie tylko urządzenia i sprzęty mechaniczne, ale również produkty wykorzystywane w aranżacji – jak choćby podłoża, korzenie, kamienie, naturalne ozdoby oraz inne elementy podwodnego krajobrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here