Lokata bankowa

Czy wiesz, czym jest lokata bankowa? Od czego zależy oprocentowanie lokat? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące lokat bankowych!

Lokata bankowa – co to takiego?

Lokata bankowa to podstawowy produkt bankowy. Jej celem jest przede wszystkim pomnażanie zgromadzonych oszczędności. Czasem lokatę bankową określa się jako lokatę terminową lub depozyt bankowy. Aby założyć lokatę bankową, należy podpisać umowę z bankiem na określony czas oraz określoną kwotę depozytu, po zakończeniu umowy kapitał zostanie zwrócony o naliczone odsetki. Bardzo ważną informacją dla osób zainteresowanych lokatą bankową jest to, że środki na niej zgromadzone podlegają ochronie ze strony BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) do kwoty 100 000 euro. Z tego też powodu na lokatę bankową często decydują się osoby, które nie lubią ryzykownych inwestycji. Ponadto do największych zalet lokat bankowych zalicza się z góry znaną wysokość zysku, jaki uzyskasz po zakończeniu umowy. Warto jednak pamiętać, że przed wypłatą odsetek zostaną one zmniejszone o 19%, co wynika z tzw. podatku Belki.

Lokata bankowa może przybierać bardzo różne formy. Wśród lokat terminowych wyróżnia się kilka podstawowych lokat, które możesz założyć. Są to np.:

  • lokata krótkoterminowa – może opiewać na kilka dni, zazwyczaj jednak obejmuje okres kilku miesięcy,
  • lokata długoterminowa – najczęściej zawierana jest na okres 2-3 lat,
  • lokata kwartalna – zgodnie z nazwą obejmuje okres 3 miesięcy,
  • lokata odnawialna – podlega automatycznemu odnowieniu po zakończeniu umowy,
  • lokata nieodnawialna – podlega zakończeniu wraz z zakończeniem umowy.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Zgodnie z podanymi wcześniej informacjami, lokata bankowa to bezpieczny i sprawdzony sposób na oszczędzanie. Jeśli jednak chcesz założyć lokatę bankową, w pierwszej kolejności zastanów się, która z nich będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. Zdecydowana większość potencjalnych zainteresowanych w pierwszej kolejności przygląda się oprocentowaniu depozytu. Im jest ono wyższe, tym oferta lokaty staje się bardziej atrakcyjna. Z pewnością jednak nie powinno patrzeć się wyłącznie na oprocentowanie lokaty – tym bardziej że wysokie oprocentowanie nie zawsze jest równoznaczne z tym, że wypracujesz odpowiednie zyski. Czasem wręcz odrobinę niższe oprocentowanie na innej lokacie zagwarantuje Ci większe zyski, co będzie efektem częstszej kapitalizacji odsetek.

W niektórych bankach możesz spotkać się z sytuacją, kiedy to oprocentowanie dotyczy tylko niskich kwot na lokatach krótkoterminowych, czyli takich, których czas trwania nie przekracza kilku miesięcy. Jeżeli zatem masz duże oszczędności i chcesz na nich zarabiać przez dłuższy czas, może spotkać Cię dość przykra niespodzianka. Oferta banku będzie bowiem zapewniała niższe oprocentowanie na dłuższej lokacie niż na lokacie krótkoterminowej.

Wybierając lokatę bankową, koniecznie weź pod uwagę swoje preferencje oraz potrzeby. Zależnie od tych czynników dobierz długość lokaty i pozostałe parametry. Dobrze też sprawdzić, czy możliwe jest zerwanie lokaty przed okresem jej zapadalności i jaki jest wtedy los wypracowanych do tego czasu odsetek. Czy będą w całości utracone? A może choć część z nich finalnie trafi do Twojej kieszeni?

Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

Wcześniej wspominaliśmy, że oprocentowanie lokat zależy m.in. od długości lokaty. Czynników determinujących oprocentowanie lokat jest jednak znacznie więcej, okazuje się, że bank nie może dowolnie ustalić oprocentowania – zależy to od wysokości stóp zatwierdzonych przez Narodowy Bank Polski. Przy wzroście stóp procentowych rośnie też oprocentowanie lokat, ale i zaciągniętych kredytów. Dlatego też, jeżeli planujesz założenie lokaty bankowej, koniecznie sprawdź aktualną wysokość stóp procentowych.

Źródła:

https://www.bankier.pl/smart/co-to-jest-lokata-bankowa-jak-wybrac-najlepsza-lokate-bankowa

https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1#oprocentowanie-lokat-bankowych-2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here