38 tydzień ciąży

38 tydzień ciążyKażda matka oczekująca swojego dziecka wie, że każdy kolejny tydzień przybliża ją do niezwykłego spotkania z pełnią swojego szczęścia. Radość oczekiwania wzmaga także możliwość obserwacji własnego ciała, a także zmieniająca się w kolejnych tygodniach odczuwalność dziecka.

Jednym z najciekawszych okresów ciąży jest je trzydziesty ósmy tydzień, określany w literaturze medycznej jako czas ciąży donoszonej. Dziecko jest już praktycznie przygotowane do tego, by pojawić się na świecie, ale jego mama musi uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozpoczęcie akcji porodowej.

Rozwój dziecka `

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży zdecydowana większość dzieci jest już na tyle rozwinięta, że mogłabym samodzielnie przebywać poza organizmem matki i być karmiona jej mlekiem. W tym tygodniu dziecko dalej rozwija się, przybiera na wadze oraz rośnie, a także staje się gotowe do samodzielnego pełnienia pewnych funkcji życiowych. Pomimo tego że zmniejsza się stopniowo ilość płynu owodniowego, dziecku ze względu na znaczny przyrost staje się w brzuchu matki ciasno, gdyż zajmuje sobą coraz więcej miejsca. Charakterystycznym dla tego etapu rozwojowego jest również ułożenie się dziecka w tak zwanej pozycji główkowej i z podkurczonymi kończynami, co zwiastuje przygotowanie do wyjścia na świat. Odczuwalna jest też zmniejszona ruchliwość dziecka ze względu na to, że ma ono coraz mniej miejsca i nie może wykonywać swobodnych ruchów.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad trzy kilogramy i mierzy około pięćdziesięciu centymetrów, jednakże zdarzają się dzieci z mniejszą masą, co bardzo często zależy od uwarunkowań genetycznych dziecka.

Zmiany w ciele mamy

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to nie tylko wyjątkowych czas dla dziecka znajdującego się jeszcze w brzuchu mamy, ale także dla niej samej, gdyż pomimo tego że przestaje przybierać na wadze, jest bardzo ociężała ze względu na swój duży i bardzo ciężki brzuch. Dodatkowo sprawia on wrażenie, jakby miał pęknąć, do czego przyczyniać się jego bardzo mocno naciągnięta skóra. Ciekawym dla tego etapu rozwojowego ciąży jest możliwość obserwowania kształtów brzucha, który może się unosić albo spłaszczać w zależności od tego, jaką pozycje przyjmie dziecko. Łatwość obserwacji ruchów dziecka z pozycji brzucha staje się w tym czasie możliwa ze względu na wielkość dziecka i ciasnotę panującą w brzuchu matki, która przyczynia się do podkreślenia każdego jego ruchu.

Objawy zbliżającego się porodu i samopoczucie matki

Objawy zbliżającego się poroduW trzydziestym ósmym tygodniu ciąży każda matka musi zacząć starannie obserwować swój stan i zwracać uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze zmiany w jej organizmie, gdyż mogą one sygnalizować zbliżający się poród. Za najważniejszy z objawów uznaje się odejście czopu śluzowego, czyli bardzo gęstego śluzu, który miał za zadanie chronić dziecko przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Odejście czopu zwiastuje nadchodzący poród, co nie oznacza jednak, że należy wpadać w panikę, gdyż może się on rozpocząć w przeciągu kilku godzin, ale także kilku dni.

Niekiedy w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży matkom zdarzają się omdlenia, którym towarzyszą także bardzo często zawroty głowy. Pojawienie się tych objawów może mieć dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest zbyt duży, czasem gwałtowny, spadek poziomu glukozy we krwi, a drugą zbyt duży nacisk macicy na naczynia krwionośne, co powoduje utrudnienia w swobodnym transporcie żylnym. Aby zapobiegać omdleniom, ale także łagodzić ich skutki każda mama musi dbać o siebie i pamiętać o spokojnym, ale też powolnym wstawaniu z miejsca. Wskazanym jest także głębokie oddychanie i regularne spożywanie małych posiłków, w tym obowiązkowo śniadania, bez którego kobieta ciężarna nie powinna wychodzić z domu. Dodatkowo należy też wskazać, że każda kobieta w ciąży, szczególnie ta zbliżająca się ku jej końcowi, powinna pić odpowiednio dużo wody, by organizm był nawodniony, ale też nosić przy sobie małe przekąski, by nie odczuwać głodu i nie doprowadzać do omdleń. Ciężarna matka powinna zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę każde omdlenie, gdyż może być ono skutkiem wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Badania kontrolne

Zbliżający się koniec ciąży to także czas, w którym wykonuje się konieczne przed rozwiązaniem badania. Należy do nich na pewno kontrola ciśnienia krwi mająca na celu nie dopuścić do wystąpienia zbyt dużego nadciśnienia mogące mieć negatywny wpływ, zarówno na stan matki, jak i dziecka. Ponadto zalecane jest w tym czasie także regularne wykonywanie badania ogólnego moczu, zwłaszcza jeśli chodzi o zawartość w nim glukozy. Do koniecznych badań należą też: ocena czynności bicia serca płodu oraz warunków przygotowania dziecka do akcji porodowej.

Relaksacja i spokój

Ze względu na stresujące napięcie związane ze zbliżającym się porodem, każda kobieta w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży powinna zadbać o swoje dobre samopoczucie, co jest związane z koniecznością unikania stresów; prawidłowego odżywania się, bogatego w cynk, rozpuszczalny błonnik, a także witaminę C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here