Rozwój zarodka w trzecim tygodniu

3 tydzień ciążyWcześniej wspominaliśmy o sposobie liczenia czasu ciąży, trzeci tydzień to jest taki moment, kiedy już jesteś w ciąży naprawdę a nie tylko dla celów liczenia terminu porodu. To właśnie początek trzeciego tygodnia ciąży jest momentem kiedy dochodzi do zapłodnienia, w tym momencie w Twoim brzuchu powstaje życie i rośnie mały człowiek. Na samym początku jest to tylko jedna komórka, która jednak potrafi się wielokrotnie dzielić. Na początku, na dwie komórki, potem cztery i tak dalej.

W tym samy czasie gdy komórka się dzieli rozpoczyna ona tygodniową podróż do jamy macicy i tam poszuka miejsca, aby się zagnieździć. To w tym miejscu będzie aż do porodu. Ciąża daje oczywiście pewne objawy, pierwsze z nich można już zauważyć w momencie gdy zarodek się zagnieździ. Dochodzi do pierwszych zmian hormonalnych. W tym czasie, pomimo, że doszło już do zapłodnienia nie jesteśmy jeszcze w stanie potwierdzić ciąży. Trzeba odczekać, do czwartego lub piątego tygodnia, czyli do momentu, kiedy spodziewamy się kolejnej miesiączki.

Rozwój zarodka w trzecim tygodniu

Rozwój zarodka w trzecim tygodniuPrzeważnie trzy dni po zapłodnieniu zarodek z jednej komórki zmienia się w 16 komórek. To początek  podziałów, z części komórek powstanie łożysko a z części płód. W czwartym dniu zaczyna zanikać osłonka komórek i jest to moment, kiedy zarodek jest gotowy do zagnieżdżenia się. Około szóstego dnia zarodek dociera do macicy, uwalnia on specjalne płyny i dzięki temu możne wniknąć w błonę śluzową macicy. Zarodek jest tak mały, że główka szpilki byłaby przy nim jak słoń przy myszce.

3 tydzień rozwój dziecka

Początek ciąży to okres, kiedy zarodek jest bardzo wrażliwy na działanie przeróżnych toksycznych substancji. Żeby to zrozumieć warto sobie zobrazować, że w tym czasie z jednej komórki powstają całe narządy, dlatego nawet najmniejszy błąd, śmierć jedne komórki może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu, które doprowadzą do śmierci płodu i jego poronienia. W pomniejszym okresie ciąży wpływ toksycznych substancji jest na rozwój i może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu. W przypadku wcześniejszego okresu zazwyczaj oznacza to śmierć.

Oczywiście łatwo jest wywnioskować jakiego rodzaju toksyczne środki są głównym zagrożeniem dla płodu. Alkohol, lekarstwa oraz oczywiście narkotyki jak i również nikotyna. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość lekarstw w ciąży jest całkowici zakazana. Problemem jest to, że o ile w późniejszym okresie wszystko kontrolujesz to często będąc w trzecim lub czwartym tygodniu ciąży najzwyczajniej o tym się nie wie.

Każda młoda kobieta powinna bardzo dokładnie obserwować cykle i jeżeli tylko coś jest inaczej niż zwykle zdecydowanie warto jest wykonać od razu test ciążowy, aby nie zaszkodzić maleństwu.

Jeżeli starasz się o dziecko, to odstaw alkohol, papierosy i inne używki. To idealny moment, by pozbyć się wszelkich paskudnych nałogów. Jednak szkodzimy nie tylko świadomie. Oprócz substancji toksycznych, które samodzielnie i świadomie zażywamy jest wiele takich, które działają na nas a my nie mamy na nie praktycznie wpływu. Dużym zagrożeniem są metale ciężkie i pestycydy, których zdecydowanie należy unikać, nie tylko podczas planowania ciąży, ale przez całe nasze życie.

Warto jest unikać wysoko przetworzonej żywności. Najlepiej jest spożywać jedzenie w takiej formie jak zostało stworzone. Mięso z farmy czy też produkowane będzie całkiem inne niż mięsc z farmy, gdzie żyją szczęśliwe kurki czy krówki. Oczywiście takie mięso będzie odpowiednio droższe, jednak nie powinno się oszczędzać na tym.

Jeżeli mamy możliwość to warto jest unikać miejsc gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza. Unikajmy centrum dużego miasta czy też miejsc blisko fabryk.

Może się zdarzyć, że młoda mama jest narażona na kontakty z różnymi chemikaliami. W takiej sytuacji zdecydowanie koniecznie trzeba sprawdzić jakie to środki i czy są one bezpieczne dla dziecka. Wart oto sprawdzić zanim rozpoczniecie staranie się o zajście w ciąże.

Kilka przykładów jak działają niektóre związki toksyczne na ciążę i jakie skutki uboczne potrafią one wywołać. Bardzo dużym zagrożeniem są metale ciężkie. Odpowiadają one między innymi za takie problemy jak przedwczesny poród czy też niska masa urodzeniowa. Metale ciężkie podejrzewa się o rozwój autyzmu u dzieci. Powodują również głuchotę i ślepotę. Kolejną niebezpieczną grupą są pestycydy, które zaburzają prawidłowy rozwój układu nerwowego. To może prowadzić do licznych upośledzeń.

Oczywiście wielkim wrogiem jest alkohol. Jego używanie może doprowadzić do poronienia w pierwszym trymestrze, powoduje poważne problemy z rozwojem płodu. Alkohol upośledza również rozwój narządów zmysłu. Dzieci zrodzone z płodowym zespołem alkoholowym mają charakterystyczne rysy twarzy.

Kolejnym wrogiem jest nikotyna. Używanie jej w czasie ciąży powoduje niską masę urodzeniową, może doprowadzić do obumarcia płodu i do poronienia. Nikotyna powoduje również przedwczesny poród oraz odklejenie łożyska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here