Badania USG w czasie ciąży

Badania USG w czasie ciążyDiagnostyka niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem w dbaniu o zdrowie. Jednym z popularniejszych narzędzi do diagnostyki jest USG, które na szeroką skalę stało się dostępne w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku. Zaletami tego badania niewątpliwie jest to, że jest ono dosć szybkie, precyzyjne i do tego koszty przeprowadzenia badania nie sa wysokie. To powoduje, że jest to bardzo chętnie stosowane narzędzie. Kolejną dużą zaletą tego badania jest to, że jest on bezinwazyjne i jednocześnie bezpiecznie.

Obecny stan wiedzy na temat tego badania nie stwierdza negatywnego wpływu na organizm człowieka. Jednym z obszarów gdzie badania ultrasonografem mają szerokie zastosowanie jest diagnostyka prenatalna. Co prawda nie jest to bardzo długa tradycyjna, jednak obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie ciąży bez badania ultrasonografem. W chili obecnej w Polsce badanie takie jest uznawane jako rutynowe i zakłada się, że powinno być wykonane minimum trzy razy w czasie trwania ciąży. USG jak i inne metody badania jest rozwijane. Na początku było to usg w dwóch wymiarach, obecnie coraz popularniejsze są ultrasonografy, które pokazują obraz w trzech wymiarach. Nie jest to jednak badanie jeszcze bardzo popularne, do tego dość kosztowne, wielu lekarzy jednak widzi duże zalety takiego badania.

Co daje badanie USG?

Pierwsza i podstawowa sprawa to potwierdzenie ciaży. Zdecydowana większość ginekologów wykonuje te badania pomiędzy szóstym a osómym tygodnie ciąży. Następnym rutynowym terminem jest okres pomiędzy 12 a 14 tygodnie ciąży. Kolejne terminy to okolice 20 i 30 tygodnia ciąży. USG pozwala na dokonanie pomiarów, które to w przybliżeniu określają wiek ciąży, wagę płodu oraz jego długość. Wielką zaletą ultrasonografu jest to, że lekarz może na tym etapie zdiagnozować nieprawidłową budowę płodu, może ocenić prawidłowość jego rozwoju . USG pozwala również na określenie budowy macicy, położenia łożyska czy na przykład ilości wód płodowych i wiele innych elementów, które wpływają na przebieg ciąży. USG pomaga wykryć niebezpieczeństwa i nieprawidłowości i już na tym etapie daje możliwość wprowadzenia leczenie. Warto pamiętać, że USG nie będzie w stanie wykryć wszystkich wad, co za tym idzie nie można traktować tego badania jako ostatecznej wyroczni.

Badanie w 3D

Badanie w 3DJeszcze do niedawna standardem i jedynym dostępnym formatem badania był obraz w dwóch wymiarach, pokazujący przekrój wnętrza macicy. Do tego na takim usg mogliśmy zobaczyć obraz płodu wraz z jego narządami wewnętrznymi. Takie usg jest podstawowym narzędziem do określania rozwoju płodu, jego wielkości i wagi. USG pozwala również na diagnozę przepływu krwi, pozwala na ocenę w jakim stanie jest łożyska oraz ocenić ogólny stan dziecka. Jednak taki sposób obrazowania ma swoje wady. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, z tego powodu, że usg ma pewne ograniczenia w dostępie do poszczególnych części dziecka. Często tak bywa, że lekarz nie może określić parametrów wyglądu ponieważ ułożenie dziecka na to nie pozwala. W takich właśnie momentach idealnie sprawdzi się usg w trzech wymiarach. Trójwymiarowy obraz daje nam pogląd całego dziecka a do tego istnieje możliwość wodolnego obracania obrazu, co pozwala na obejrzenie płodu od każdej strony. Dużą zaletą takiego usg jest fakt zapisywania go na komputerze, co pozwala na powrót w dowolnym momencie i dokładne zbadanie czy wyeliminowanie niejasności.

Trójwymiarowe usg daje wiele możliwości. Bardzo często jest ona wykorzystywana do oceny budowy serca oraz jego pracy. Jak widać taka rozszerzona diagnostyka daje bardzo wiele korzyści. Lekarze dostali do ręki bardzo mocną broń, która daje bardzo wiele możliwości wykrycia zagrożeń na wczesnym etapie. Z ciekawostek to dzięki badaniom w trójwymiarze odkryto, że dziecko w trzecim trymestrze ciąży zaczyna się uśmiechać.

Technologia poszła jeszcze dalej i obecnie aparaty usg potrafią wykonywać badania w czasie rzeczywistym. Patrząc na obraz mamy wrażenie, jakby w brzuchu mamy była zainstalowana kamera. Różnica jest drastyczna. W tradycyjnym usg tylko specjalista dojrzy ważne elementy, rodzice w początkowych fazach nie widzą swojego dziecka. Zupełnie inaczej wygląda to w 4d gdzie rodzice mogą zobaczyć jak ich potomstwo rusza nogami lub rękami. Często można zobaczyć jak dziecko ziewa. To niewątpliwie są bardzo ciekawe i poruszające dla rodziców momenty, a dla lekarza sposób na dokładne zbadanie serca płodu i innych narządów.

Wady genetyczne

Jak już było wcześniej powiedziane USG stosowane jest do diagnostyki. Warto wiedzieć, że dzięki takiemu badaniu wykryć można wady genetyczne. Między innymi pomocne jest w diagnozowaniu zespołu Downa czy też wykrywa wady genetyczne i chromosalne. Obraz 3d pozwala również wychwycić takie wady jak rozszczep kręgosłupa. Na obrazie 3d również o wiele łatwiej wykryć wszelkie deformacje, czy też nieprawidłowe rysy twarzy. Ważnym elementem jest ocena przezierności karkowej.

Pomimo tego, że to usg 2d jest najbardziej popularne w badanich to jednak warto się dobrze zastanowić, czy nie lepiej zlecić takie badanie w 3d. Dadzą one niewątpliwie więcej informacji.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here