Przebieg ciąży

Pierwszy tydzień ciąży niewątpliwie jest trudny do ustalenia, w wielu wypadkach nie wiemy kiedy on przypada, z tej prostej przyczyny, że nie wiemy dokładnie kiedy doszło do zapłodnienia. Jednak lekarz do określenie dnia zapłodnienia używa daty ostatniego dnia miesiączki, która zazwyczaj jest znana. Nie jest to najdokładniejszy sposób pomiaru, ale właśnie w ten sposób się określa czas trwania ciaży, często nie do końca zgodny z prawdziwym momentem poczęcia dziecka.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę sposób liczenia tygodni przez lekarzy, to wyjdzie nam, że wcale nie jest to moment zapłodnienia. Często może się okazać, że kiedy teoretycznie jesteśmy w ciąży, to tak naprawdę jeszcze do niczego nie doszło. W pierwszym tygodniu ciąży, który zazwyczaj wskazuje lekarz nie dość że nie doszło jeszcze do zapłodnienia, to bardzo często nie ma jeszcze nawet dojrzałego jajeczka. To czas kiedy zaczyna się miesiączka i jeszcze trwa.

Kiedy ustanie krwawienie dopiero zaczyna dojrzewać komórka jajowa, to jest moment kiedy może dojść do zapłodnienia. Jest to moment mniej więcej w połowie cyklu, nazywany owulacją. W tym właśnie czasie najłatwiej jest zajść w ciążę.

To który to miesiąc ciąży?

Dla kogoś, kto nie zajmuje się tym tematem na co dzień sposób mierzenia terminów jest zapewne nie do końca zrozumiały. Wart zauważyć, że wczytując się dokładnie w treść wyszłoby, że zajście w ciążę ma miejsce gdy już ona trwa 3 tygodnie. No cóż, z czeg oto wynika? Z prostej przyczyny. Naukowcy musieli przyjąć jakiś sposób do obliczania przewidywanego terminu porodu i stąd ustalenie, że za dzień poczęcia będzie liczony ostatni dzień cyklu. Twórcą tego sposobu liczenia jest niemiecki ginekolog Franz Naegele. Wymyslił on sposób liczenia terminu porodu. Wygląda to liczenia tak, że należy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać 1 rok. Taki sposób liczenia jest stosowany w zdecydowanej większości gabinetów ginekologicznych.

Planowanie ciąży

Jeżeli przyjmiemy sposób liczenie lekarzy to pierwszy tydzień ciaży jest idealnym momentem na zaplanowanie sobie ciąży.

Planowanie ciążyJak zapewne pamiętacie ze szkoły zapłodnienie jest możliwe podczas owulacji, która spodziewana jest zawsze czternaście dni przed kolejną miesiączką. Jeżeli przyjmiemy, że cykl trwa 28 dni, to owulacja czyli uwolnienie się dojrzałej komórki jajowej następuje 14 dnia.

To idealny moment na połączenie się plemników wraz z komórką jajową.

Jeżeli planujemy ciążę warto pamiętać o żywotności plemników. W ciele kobiety są one w stanie przeżyć około 72 godzin. Jeżeli zaś chodzi o komórkę jajową, to jej czas na zapłodnienie wynosi od sześciu do dwunastu godzin. Jest to okres w jakim pokona ona jajowód.

Część kobiet wie kiedy jajeczkuje, jednak jeżeli nie możesz tego ustalić to z pomocą przychodzi nowoczesna nauka. Dzięki zastosowaniu prostych testów owulacyjnych możemy ustalić czy mamy owulacje.

Zanim zajdziesz w ciążę zrób te badania

Gdy decyzja o powiększeniu rodziny już zapadła, przed jej wprowadzeniem w życie zdecydowanie warto jest się udać do ginekologa. Dobrze jest mieć wybranego ginekologa i zaraz gdy krwawienie ustanie zgłosić się do niego na wizytę. Ginekolog powinien nam zlecić wykonanie kilku niezbędnych badań na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Są to badania niezbędne i jeżeli nie zostały wykonana wcześniej należy je zrobić jak najszybciej.

Zanim zajdziemy w ciążę warto jest wykonać badania, które odpowiedzą nam na pytanie czy chorujemy na cukrzycę lub nadciśnienie lub czy nie mamy problemu z tarczycą. Zalecane jest również wykonanie testów na HIV.

Warto jest wykonać badanie genetyczne, szczególnie jest ono polecane osobom, które w rodzinie mają kogoś z wadami genetycznymi. W przypadku niektórych osób badanie takie jest wykonywane przez lekarzy. Zazwyczaj gdy pary nie mogą zajść ciążę i miały za sobą poronienia.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Oczywiście najlepiej dbać o zdrowie cały czas, jednak w życiu bywa różnie. Kiedy planujemy ciążę, to warto podczas przygotowywania się zachowywać się tak, jakbyśmy już w tej ciaży były. To znacznie zwiększy szansę na zajście w ciążę i na jej lepszy start. Pierwsza i najważniejsza sprawa to kwas foliowy. Kwas foliowy pomaga zapobiegać wadom układu nerwowego u dzieci. Oczywiście należy odstawić używki jak alkohol czy papierosy.

Kiedy zrobić test?

Wiele kobiet chce robić test w pierwszym tygodniu ciąży, wydaje nam się jednak że to jest jeszcze stanowczo za wcześnie. Zwłaszcza, że mało kto wie czy jest w ciaży, ponieważ w pierwszym tygodniu nie ma jeszcze objawów. Pomimo, że Ty nie odczuwasz jeszcze nic, t organizm już zaczął się przygotowywać na przyjęcie nowego człowieka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here