ukulele

Z wyglądu przypomina niedużą gitarę i zazwyczaj przywodzi na myśl muzykę towarzyszącą hawajskim tańcom – ukulele to instrument, który w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Jakie tajemnice kryje jego nazwa? Czym różni się od gitary? Czy nauka gry na ukulele jest trudna? Oto kilka interesujących faktów, które warto poznać!

Pchła skacząca na królewskim dworze

Znaczenie nazwy tego niewielkiego instrumentu nie jest do końca wyjaśnione, choć nie brak historii związanych z jego etymologią. Jedna z nich nawiązuje do dwóch słów wywodzących się z języka hawajskiego: uku oznaczającego pchłę oraz lele tłumaczonego jako skakać, co może nawiązywać również do szybkości palców poruszających struny. Kolejna, popularna wśród mieszkańców Wysp Hawajskich opinia, wiąże pochodzenie tej nazwy z jednym z pierwszych artystów grających na ukulele – Edwardem Purvisem, który nosił pseudonim dokładnie taki, jak słowo określające ten znany dziś instrument strunowy. Edward należał do wpływowych kręgów cieszących się względami na hawajskim dworze, a z uwagi na szybkość ruchów, towarzyszące mu ukulele i niezwykłą muzykę, jaką tworzył, sprawił, że nauka gry na ukulele na stałe wpisała się w hawajską kulturę. Alternatywą dla tej próby wyjaśnienia nazwy jest tłumaczenie jej jako dar, który przybył daleka. Popularyzatorką tej teorii była ostatnia królowa Hawajów, a sam instrument miał przybyć wraz z emigrantami pochodzącymi z Madery w 1879 roku.

Budowa i rodzaje ukulele

Choć nauka gry na ukulele nie należy do skomplikowanych, warto przed jej rozpoczęciem poznać nie tylko korzenie tego wyjątkowego instrumentu, ale także jego budowę i rodzaje. To prawda, że swoją formą przypomina on gitarę i podobnie jak w jej przypadku na rynku dostępne są ukulele w wersji akustycznej, jak i elektrycznej. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic, jakie mają wpływ zarówno na budowę, jak i brzmienie obu instrumentów. Na pierwszy rzut oka wybija się oczywiście rozmiar, choć poszczególne rodzaje ukulele mogą różnić się w tym zakresie od siebie. Najpopularniejsze z nich są cztery – sopranowe które wyróżnia się zarazem najmniejszym rozmiarem i najwyższym brzmieniem, poprzez koncertowe i tenorowe, aż po basowe, które jest największe i najniżej brzmiące. Warto mieć na uwadze również fakt, że w standardowej wersji instrument ten ma mniejszą liczbę strun – w ukulele jest ich cztery, podczas gdy standardowe gitary to te sześciostrunowe. Wyjątkiem mogą być oczywiście gitary basowe, które także wyposażone bywają w cztery struny, te jednak różni od ukulele sposób strojenia, a co za tym idzie – brzmienie instrumentu. Mniejsza liczba strun często stanowi zachętę do rozpoczęcia nauki gry na ukulele, a w kolejnych etapach – może stać się również doskonałym wstępem zarówno do lekcji gry na gitarze, jak i wykorzystywania zaawansowanych technik gry na samym ukulele.

Nauka gry na ukulele – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz?

Prosta forma, w porównaniu z melodyjnością i potencjałem, jaki skrywa w sobie ten niewielki instrument sprawiają, że zyskał on wielu zwolenników na całym świecie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli różnice między gitarą a ukulele zauważalne są nie tylko w budowie, ale i w stroju instrumentów, różne będą także techniki gry. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka gry na ukulele może przebiegać pod wieloma postaciami i wcale nie musi oznaczać jedynie wielogodzinnego zgłębiania teorii. Innowacyjne formy uwzględniają zarówno poznawanie podstaw, jak i doskonalenie techniki pod okiem doświadczonych nauczycieli, materiały video i webinary, a nawet aplikacje mobilne ułatwiające rozpoznawanie nut, strojenie instrumentu czy odkrywanie muzycznych inspiracji. Kluczem do uzyskania efektów jest odkrycie własnej drogi i wybór metod nauki, które będą najbardziej komfortowe. Warto pamiętać, że odrobina zaangażowania, systematyczność i płynąca z serca pasja to sprzymierzeńcy nauki gry na ukulele.

Patrząc na ten niewielki instrument, trudno niekiedy uwierzyć, jak długą drogę przebył, zanim jego niezwykły urok zapewnił mu światową niemal sławę. Dziś ceniony jest nie tylko ze względu na swoją prostą formę i łatwość nauki gry, ale przede wszystkim za swoje unikalne brzmienie, które zachwyca egzotyką i zachęca do radosnego tańca – nie tylko w hawajskim stylu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here