solary

Solary, inaczej kolektory słoneczne to urządzenia służące do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na ciepło. Tak uzyskane ciepło jest wykorzystywane między innymi do podgrzewania wody użytkowej oraz jako wspomaganie przy ogrzewaniu budynków. Kolektory są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Zarówno na nowych jak i trochę starszych obiektach.

Działanie solarów słonecznych

Kolektory do tego, aby działały potrzebują promieni słonecznych. Promienie te padają na kolektor (najczęściej umieszczony na dachu, ale może to być jakieś inne miejsce, na którym solary będą się znajdowały 3 metry ponad gruntem) powodując jego nagrzanie, następnie ciepło zostaje przekazane do płynu przepływającego przez rury, znajdujące się w panelach solarnych. Ogrzany już płyn przepływa przez wężownice, nagrzewając wodę użytkową. Po zakończeniu tego procesu schłodzony płyn wraca do solarów i cała procedura rozpoczyna się od nowa. Wiele osób obawia, się montowania tego sprzętu, zwłaszcza ze względu na panujące w Polsce warunki pogodowe i mylne przeświadczenie o małym nasłonecznieniu terenu. Trzeba zaznaczyć, że montaż solarów słonecznych wcale nie musi być całorocznym rozwiązanie, ale na pewno sprawdzi się przez większość roku. Pomoże zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. W miesiącach takich jak czerwiec, lipiec i sierpień, całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie danego budynku na ciepłą wodę. Natomiast od marca do października będzie w stanie zaspokoić do 90% zapotrzebowania.

Rodzaje solarów słonecznych

Wyróżnia się trzy rodzaje kolektorów:

  • Kolektory płaskie – składają się z szyby (absorbera), połączonej systemem rurek, które przewodzą ciepło do wody użytkowej.
  • Kolektory próżniowe rurowe – są wydajniejsze od tych pierwszych. Ich największą zaletą jest to, że potrafią wykorzystywać promienie słoneczne nawet w pochmurny dzień. Stosuje się w nich lustro skupiające promienie słoneczne.
  • Płaskie kolektory próżniowe – w ich wnętrzu znajduje się podciśnienie, które zmniejsza prawdopodobieństwo utraty ciepła.

Gdzie postawić kolektory słoneczne?

Specjaliści zalecają ustawianie solarów słonecznych, tak aby były skierowane na południe. Ustawienie ich w tym kierunku gwarantuje większą wydajność pracy. Lekkie odchylenie od kierunku południowego nie powoduje dużych strat, jednak im jest ono mniejsze tym lepiej. Najważniejszą kwestią w im montażu jest to, aby przez cały dzień znajdowały się w miejscu nasłonecznionym. Na solary nie może padać cień, lub coś co je przysłoni.

Postaw na środowisko

Zainwestowanie w solary słoneczne naprawdę się opłaca! Po poniesieniu kosztów związanych z zakupem i instalacją kolektorów, pozostaje czerpać z nich już tylko zysk. Są bezobsługowe i łatwe w utrzymaniu, a do tego dają darmowe ciepło. Praca solarów nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, co jest ich niewątpliwą zaletą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here