Obóz hobby horses

Moda na małe, pluszowe koniki staje się faktem! To nie tylko moda, ale prawdziwa pasja, część życia i ciekawy sport dla wieku dzieci! Co to takiego są “hobby horses” i czym jest obóz hobby horses?

Zaczęło się kilkanaście lat temu w Skandynawii. To tam dzieci używały takich kukiełek, jakimi jest końska głowa na kiju, bawiły się grupami w zawody konne, tworzyły tory, przeszkody, a także samodzielnie szyły uprzeże, czy elementy ekwipunku. To w Skandynawii po raz pierwszy potraktowano te zabawy poważnie i po raz pierwszy zorganizowano zawody w tej dziedzinie.

W Polsce kontynuacją tego nurtu i pomysłu jest obóz hobby horses – gromadzi on latem wszystkich zwolenników tego sportu czy też zabawy, umożliwia im wspólne poznanie się, niesamowitą zabawę nad jeziorem czy nad morzem.

Obóz hobby horses odbył się w Polsce pierwszy raz na Mazurach w 2020 roku i zdobył uznanie uczestników. Tworzone są teraz kolejne edycje, a uczestnicy szyją głowy koni, ozdabiają je, a razem z wychowawcami stawiają profasjonalne tory przeszkód na zawody konikowe. Obóz hobby horses to nie zabawa – jest traktowany zupełnie serio przez młodych jeźdźców. Zwycięstwo w zawodach to nie byle co – medale i nagrody się naprawdę liczą, a każdy o nie zabiega jak może. Liczy się sprawność, szybkość, spryt, ale też umiejętność współpracy z własnym konikiem – czyli potrzebne tu są długie godziny ćwiczeń na podwórku wiosną, by latem w zawodach naprawdę zabłysnąć! Kadra obozu dała się wciągnąć w nowy sport – z wielkim entuzjazmem budują, kibicują, przygotowują i sprawdzają jakość przeszkód na zawody, a nawet sami próbują zdobyć mistrzostwo w jeździe!

Nad morzem i nad jeziorem jest organizowany obóz hobby horses 2022, tu spotykają się fani tego sportu. Każde dziecko na wyjazd zabiera swojego ulubionego, własnego konika – czyli kukiełkę – głowę konia na specjalnym kiju.

Każdy konik jest inny, więc obóz hobby horses to także prawdziwa rewia końskich piękności. Dziewczynki szyją im uprzęże, zakładają wstążeczki, ozdoby, czeszą potargane grzywy, aby konik wyglądał najpiękniej. Rekordzistki mają nawet różne komplety uprzęży na zmianę, zależnie od okoliczności. Niektóre dzieci w swoich domach mają już po kilka koników i prawdziwym dylematem dla nich jest to, który koń pojedzie na obóz hobby horses.

Podczas wakacji w ośrodku wczasowym spotykają się fani i fanki koników. Zwykle większość stanowią dziewczynki, ale chłopcy też się zdarzają. Obóz hobby horses to okazja do zapoznania się, do nawiązania nowych przyjaźni, fun clubów, profili w mediach społecznościowych, czy wymiany doświadczeń jeśli chodzi o tworzenie koników i zawodów jeździeckich dla nich.

Obóz hobby horses to nie byle jaka sprawa – dzieci traktują ten sport bardzo poważnie, a każdy sukces czy porażka są istotne, więc drodzy rodzice, nie bagatelizujcie zawodów konikowych czy konieczności naprawy uprzęży – to są ważne kwestie.

Co należy ze sobą zabrać na obóz hobby horses i kiedy się zapisać? Jeśli chodzi o rzeczy, to głownie zabieramy właśnie głowę konia na kiju i sportowe ubrania i buty. Reszta rzeczy to tak, jak na każdą inną kolonię, nie trzeba mieć nic szczególnego. Jeżeli zaś chodzi o moment zapisu, to na obóz hobby horses odbywający się latem, należy się zapisać najpóźniej w kwietniu, gdyż wtedy jeszcze jest wybór miejsc, terminów i rodzajów wyjazdów. W maju, czerwcu i lipcu też czasem zdarzają się wolne miejsca, ale lepiej nie czekać na ten ostatni moment i zaklepać miejsce już jak najwcześniej. Tak naprawdę oferty sa w sprzedaży już od listopada. Przy zapisie płaci się zaliczkę, a resztę kwoty dopłaca się przed wyjazdem.

Organizator zawsze przesyła rodzicom listę rzeczy do spakowania, informacje wyjazdowe, a także dokładne informacje o zbiórce i opiekunach.

Obóz hobby horses jest z reguły przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, więc uczestnicy cały czas są pod opieką kadry – zarówno podczas transportu kolonijnego autokarem, jak też na kolonii.

Dzieci jadące na obóz hobby horses są ubezpieczone i mają całodobową opiekę lekarską, są pod opieką wykwalifikowanych wychowawców, instruktorów i kierownika, a na plaży – również pod opieką ratownika.

Koszt obozy to około dwóch tysięcy złotych, czyli porównywalnie do wszelkich innych, zwykłych kolonii i obozów. Na obóz hobby horses dziecko przyprowadza i odbiera rodzic – opiekun prawny. Na wyjeżdzie możliwe są diety i podawanie koniecznych leków, w niektórych wyjazdach mogą też uczestniczyć za zgodą organizatora dzieci niepełnosprawne. Obóz hobby horses nie musi być wyzwaniem finansowym dla rodziny, gdyż jest kilka sposobów dofinansowań kolonii – z zakładu pracy rodzica, bonem turystycznym, są też różnorodne zniżki (na przykład dla rodzeństwa czy na Kartę Dużej Rodziny).

Na obóz hobby horses rodzice mogą dziecko zawieźć samodzielnie na miejsce wypoczynku, albo można też wykupić dojazd kolonijny, z grupą, wtedy dziecko wsiada w autokar w swoim miejscie i już razem z kolegami jedzie na miejsce do ośrodka. Czasem rodzice zastanawiają się która z tych opcji jest lepsza dla ich dziecka. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Większość dzieci korzysta z kolonijnego, zorganizowanego dojazdu z grupą – takie rozwiązanie się sprawdza dobrze, gdyż uczestnicy już w autokarze się poznają i integrują, zapoznają z kadrą i pozbywają stresu – gdy dojadą już na miejsce, zwykle czują się już dość pewnie, a czasem już mają nawet koleżankę, z którą chcą mieszkać. Jest to bardzo dobry wstęp jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, bo nie ma tych chwil rozstania w osrodku, kiedy rodzic nie wie, czy jeszcze chwilę zostać, czy może już lepiej pojechać… Jeżeli chodzi o starszych uczestników, forma dojazdu na obóz hobby horses nie ma aż takiego znaczenia, bo starsze dzieci poradzą sobie świetnie w każdej sytuacji.

Obóz hobby horses to wspaniała przygoda, świetna okazja do pamiątkowych, niezapomnianych zdjęć, ale także duża dawka ruchu i sportu na lato. To bardzo ważny spekt, że dzięki zajęciom z konikami dzieci są cały czas w ruchu, a więc zdrowo i wesoło wypoczną, pozbędą się stresów dnia codziennego i wrócą w pełni sił, gotowe na dalsze wyzwania.

Zobacz nasze obozy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here