Nauka przez zabawę — czy to może się udać?

Zabawa dla dzieci jest formą poznawania zupełnie nowego dla nich świata. Jest to niesamowicie ważny etap w ich życiu, a rolą rodzica w tym czasie jest wsparcie całego procesu. Jeżeli więc zastanawiacie się jak nauka i zabawa łączy się w jedno — zapraszamy do lektury artykułu.

Apetyt na świat

Dziecko z natury jest bardzo aktywne i wszędzie go pełno. Czasami może być to irytujące, ale nie powinniśmy w to ingerować — jest to sposób na poznawanie nowego dla niego świata. Zamiast zakazywać, postarajmy się o zapewnienie bezpiecznych warunków do eksploracji. U małych dzieci ważne jest, aby nie miały w zasięgu rączek ostrych przedmiotów oraz rzeczy, które mogą spaść i wyrządzić krzywdę. Sprawdź również stabilność szafek w pomieszczeniu, w którym będzie przebywać dziecko. Ponadto, zabezpiecz dostęp do półek chemią oraz lekarstwami — są to jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu dla dziecka.

Pamiętaj również, aby nie było w pobliżu:

  • Ciężkich przedmiotów,
  • Gorącej herbaty, kawy,
  • Małych rzeczy, które może wziąć do buzi
  • Wystających przedmiotów na wysokości głowy dziecka.

Nie zapomnij o zabezpieczeniu gniazdek, tak aby nie mogło nic włożyć do środka,

Wszystko w swoim czasie

Uczenie się jest procesem, który zachodzi niemal automatycznie, owszem można dziecku trochę pomóc, ale nie należy forsować za wszelką cenę nauki np. czytania. Właściwym podejściem jest dopasowanie nauko-zabawy do wieku i rozwoju dziecka. Jeżeli więc uważasz, że to jest ten odpowiedni moment na naukę pisania, wymyśl zabawę, która będzie dla niego ciekawa i dopasowana do możliwości. Jako wstęp do nauki pisania można użyć kredki i prosić o rysowanie szlaczków. Aby poznało literki możesz posłużyć się kolorowymi książeczkami z historyjkami bądź wierszykami.

A więc jak pomóc dziecku w nauce pisania oraz czytania?

  • Nie forsuj nauki, samo musi tego chcieć,
  • Nie staraj się spędzać na takiej aktywności zbyt długo czasu, po pewnym czasie i tak się znudzi i nic nie zapamięta,
  • Dopasuj zabawo-naukę do możliwości dziecka,
  • Wykorzystaj kredki, książeczki, kartki — osiągniesz lepszy efekt niż puszczenie bajki w TV.

Kiedy zacznie zadawać pytania

Istnieje bardzo dużo anegdot, mówiących o śmiesznych, a czasami bardzo poważnych pytaniach zadawanych przez dzieci. Chyba każdy rodzic przeżył choć jedną taką sytuację, kiedy nie wiedział co odpowiedzieć. Jest to zupełnie normalne — w końcu nie musimy znać się na wszystkim. Najlepiej w takim momencie powiedzieć prawdę, że nie wiemy, ale zaraz to sprawdzicie — w czasach internetu to żaden problem.

Dzieci w tym wieku dużo obserwują i dlatego mają tyle pytań. Dlatego ważne jest zapewnienie im takiej rozrywki, w której będą mogli zaspokoić swoją ciekawość. Może to być wycieczka do lasu lub Karkonowski spacer w chmurach. Czechy i Polska organizują wycieczki po górach z przewodnikami, jest to doskonała okazja dla dzieci do zadawania pytań.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się w różnym tempie. Nie staraj się na siłę edukować malca — z pewnością w pewnym wieku sam będzie łakomy wiedzy, a Ty jako rodzic przyjdziesz mu z pomocą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym jest septorioza?
Następny artykuł12 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here