12 tydzień ciąży

Gdy kończy się pierwszy trymestr ciąży…

12 tydzień ciążyZakończenie pierwszego trymestru ciąży to inaczej jej dwunasty tydzień, który kończy niebezpieczny czas możliwego wystąpienia poronienia, a także zapowiada stopniowe ustępowanie uciążliwych dla kobiety objawów, do których należą z całą pewnością nudności czy przewlekłe zmęczenie.

Rozwój dziecka

Na tym etapie rozwojowym mierzy około siedmiu centymetrów oraz waży od dwunastu do dziewiętnastu gram. Rozwijające się dłonie i stopy mają wymiar około centymetra. Charakterystycznym dla dziecka jest to, iż staje się bardzo aktywne choć ta jego aktywność nie jest jeszcze odczuwana przez matkę. Ruchliwość polega na tym, że dziecko nabywa sprawności i zaczyna się odpychać rękoma od ścian macicy, co potocznie określa się mianem skakania. Na tym etapie rozwoju dziecka dochodzi już do wykształcenia się zewnętrznych narządów płciowych, jednakże nie są one do rozpoznania podczas badania USG.

W dwudziestym pierwszy miesiącu ciąży rozwija się u dziecka otwór odbytowy oraz powstają gruczoły, które będą służyły do wytwarzania śliny. Jest to etap, gdy kończy się rozwój strun głosowych, a rozpoczyna czas intensywnego kostnienia żeber i kręgów. Swoją prace podejmują nerki dziecka, które wyprodukowany mocz odprowadzają do płynu owodniowego. Wydalany przez nerki mocz ma skład podobny do płynu owodniowego, a jego połykanie i wydalanie ma do spełnienia ważną funkcję, bowiem przygotowuje nerki dziecka do prawidłowego ich działania w kolejnych etapach ciąży, jak i czasu po narodzeniu dziecka.

Charakterystycznym jest także to, że kora nadnerczy rozpoczyna ważny dla dziecka proces wydzielania hormonów, a wytwarzający się odruch połykania sprawia, iż zaczynają pojawiać się pierwsze, jeszcze mało regularne, cztery rodzaje ruchów, a mianowicie: unoszenia klatki piersiowej, ssania, nabierania wód płodowych, a także ich wypierania.

Bardzo często na tym etapie rozwojowym dziecko nabywa stałą umiejętność ssania kciuka, a także reagowania na wszelkie bodźce zewnętrzne, co powoduje u niego potrzebę spontanicznego poruszania się.

Ten czas, trwający do osiemnastego tygodnia, jest także bardzo ważny dla mózgu dziecka, który rozwija się intensywniej niż w poprzednich tygodniach. Każda mama musi pamiętać, że koniecznym jest, szczególnie na tym etapie rozwojowym ciąży, powstrzymywanie się od jakichkolwiek substancji mogących mieć negatywny wpływ rozwój mózgu. Bezwzględny zakaz spożywania dotyczy: alkoholu, papierosów oraz leków, których podawanie nie było konsultowane  lekarzem prowadzącym ciążę.

Innym wyznacznikiem dwunastego tygodnia ciąży jest zakończenie się formownia bardzo wielu narządów dziecka, w tym jelit, w których zaczynają występować pierwsze ruchy robaczkowe, co ma bezpośredni związek z przygotowywaniem się maleństwa do pobierania pokarmu.

Zmiany w organizmie mamy

Zmiany w organizmie mamyDwunasty tydzień ciąży to także wiele zmian dotyczących funkcjonowania przyszłej mamy. Jedną z nich jest powiększenie się macicy, która znacząco zaczyna wystawać ponad spojenie łonowe, przy czym u bardzo wielu kobiet na tym etapie ciąża jest jeszcze niezauważalna.

Poprawnym dla większości kobiet w ciąży jest ustępowanie dokuczliwych dolegliwości i poprawa samopoczucia, co ma również związek ze zwiększającą się ilością energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania. Jedną z uciążliwych dolegliwości, która przestaje męczyć kobiety w ciąży, jest częste oddawanie moczu powiązane z uczuciem parcia na pęcherz.

Energia, którą odzyskuje organizm przyszłej mamy, jest pożytkowana między innymi na tworzenie się łożyska, bardzo potrzebnego do funkcjonowania dziecka na dalszych etapach ciąży. W literaturze medycznej czytamy również, że w dwunastym tygodniu ciąży u wielu matek następuje znaczne wyostrzenie się zmysłów, co powoduje wrażliwość na zapachy, ale także dostrzeganie nowych smaków. Wyostrzenie się zmysłów staje się szczególnie niebezpieczne w przypadku zwiększonej wrażliwości na zapachy, gdyż bardzo często kobietom w ciąży przeszkadzają zapachy gotującego się jedzenia czy intensywnych perfum, co może prowadzić do: nudności, pogorszenia samopoczucia czy nawet omdleń. W związku z tym osoby przebywające w otoczeniu kobiet w ciąży, jak i one same muszą pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, co dotyczy szczególnie czasu sprzątania intensywnymi środkami chemicznymi, jak i gotowania potraw, szczególnie wrażliwych dla nosa, na przykład: fasoli, kapusty oraz kalafiora.

Inną, charakterystyczną dla dwunastego tygodnia ciąży zmianą, jest pojawianie się nadmiernej wydzieliny pochwowej, co ma swoje źródło w zmieniającym się poziomie stężenia hormonów w organizmie kobiety. W związku z tym musi ona w sposób szczególny zwiększyć dbałość o swoją higienę, co dotyczy także konieczności zakładania bardzo cienki podpasek lub chłonnych wkładek. Wydzielina pochwowa musi być obserwowana przez kobiety, gdyż każda zmiana jej koloru, konsystencji, a także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, gdyż mogą być objawem wielu niebezpiecznych stanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here