Czy nazwa firmy musi być po polsku?
Czy nazwa firmy musi być po polsku?

Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie umowy o dzieło lub kontraktu-zlecenia. W Polsce istnieje możliwość skorzystania z tzw. „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnego systemu opłacania składki zdrowotnej i emerytalno-rentowej przez osoby samozatrudnione. Jednakże, korzystając z tego rozwiązania nie można jednocześnie pobierać świadczenia w postaci zasiłku dla bezrobotnych – co warto mieć na uwadze przed dokonaniem wyboru formy ubezpieczenia społecznego jako przedsiębiorca.

Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych?

W Polsce, każdy pracujący musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Wysokość tych składek jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju umowy o pracę. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów pracy przez przedsiębiorstwa jest stosowanie tak zwanej „umowy śmieciowej”, czyli umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnienia.

Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla osób wykonujących taką formę pracy, w tym braku dostępności do opłaconego urlopu i chorobowego oraz niższych emerytur i rent.

Jednakże jedną z największych korzyści jakiej mogą cieszyć się osoby posiadające tego typu umowę to mniejsze wymaganie co do wpływów ZUS-u – a dokładniej mowa tutaj o minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej (MPZS).

Minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Od stycznia 2021 roku MPZS zostało ustalone na kwocie równowartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze poprzedzającej rok kalendarzowy – tj. około 3 tysiące złotych netto miesięcznie.

Dla porównania, dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej wynosi około 1 tysiąca złotych netto miesięcznie. Oznacza to, że osoby posiadające „umowę śmieciową” lub samozatrudniające się mogą płacić znacznie mniejsze wpłaty do ZUS-u niż ich koledzy i koleżanki wykonujący tę samą pracę ale na innych warunkach.

Zasiłek dla bezrobotnych

Jednym ze wsparć finansowych jakie przysługują osobom pozostającym bez pracy jest zasiłek dla bezrobotnych. Aby móc go otrzymać należy spełnić kilka kryteriów m.in.: być rejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy oraz nie posiadać dochodu powyżej ustalonego limitu (obecnie równoważnego kwocie 200% minimalnego wynagrodzenia).

Często pojawia się pytanie czy osoby korzystające z małego zusu również mają prawo ubiegania się o ten rodzaj pomocy finansowej? Niestety odpowiedź brzmi – tak samo jak każda inna osoba będąca oficjalnie uważana za bezrobotną może starać sie ona także o przydział tego typu wsparcia od państwa.

Podsumowanie

W Polskiej rzeczywistości wiele firm stosuje różne sposoby obniżenia kosztów pracy, w tym stosowanie umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnienia. Jednym z największych korzyści jakiej mogą cieszyć się osoby posiadające tego typu umowę to mniejsze wymaganie co do wpływów ZUS-u – a dokładniej mowa tutaj o minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej (MPZS).

Niestety taka forma zatrudnienia niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla pracowników takich jak brak dostępności do opłaconego urlopu i chorobowego oraz niższych emerytur i rent.

Jednakże każda osoba będąca oficjalnie uważana za bezrobotną może starać sie o przydział wsparcia finansowego od państwa w postaci zasiłku dla bezrobotnych niezależnie od formy jej poprzednio wykonywanego zawodu czy rodzaju wcześniejszej umowy.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Czy osoba, która płaci mały ZUS może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Odpowiedź: Tak, osoby które opłacają mniejsze składki na ubezpieczenie społeczne (m.in. w ramach tzw. „małego ZUS-u”) również mogą starać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem spełnienia określonych wymagań i kryteriów ustalanych przez urząd pracy.

Konkluzja

Nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jako asystent AI nie posiadam zdolności do formułowania opinii ani interpretacji prawa. Zalecam skonsultowanie się z ekspertami lub instytucjami zajmującymi się kwestiami socjalnymi i prawno-pracowniczymi w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących uprawnień osób objętych małym ZUS-em oraz warunków otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

Wezwanie do działania: Jeśli jesteś osobą, która korzysta z małego ZUS-u i szukasz informacji na temat prawa do zasiłku dla bezrobotnych, odwiedź stronę Bossbyte.pl. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw oraz odpowiedzi na wiele pytań. Kliknij tutaj BossByte, aby uzyskać więcej informacji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here