Czy 30 lat to za późno na pierwsze dziecko?
Czy 30 lat to za późno na pierwsze dziecko?

W Polsce istnieje wiele różnych grup społecznych, które zarabiają na różnym poziomie. Jednakże pytanie o liczbę osób w Polsce, które zarabiają 10 tysięcy złotych miesięcznie jest trudne do jednoznacznej odpowiedzi ze względu na brak dokładnych danych statystycznych. Warto jednak zauważyć, że taka kwota wynagrodzenia przekracza średnią krajową i stanowi znaczącą część dochodu dla większości Polaków.

10 tysięcy złotych – ile osób w Polsce zarabia tyle?

W Polsce, jak w każdym kraju na świecie, zarobki są jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia. Wiele osób marzy o tym, aby osiągnąć poziom wynagrodzenia rzędu 10 tysięcy złotych miesięcznie – ale ile takich ludzi faktycznie jest?

Według danych GUS za rok 2020 mediana wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiła około 5 tysięcy złotych. Oznacza to tyle samo osób zarabiających mniej niż te kwota co więcej.

Jednakże warto pamiętać że dane dotyczą tylko pracowników etatowych i nie obejmują samozatrudnionych oraz wolnych zawodów (np lekarzy czy prawnikow). Z kolei według raportu „Polska Praca” opublikowanego przez firmę Sedlak&Sedlak dla roku poprzedniego a więc jeszcze sprzed pandemii koronawirusa , ponad milion Polaków miało dochód przekraczający dziesięciokrotność minimalnego krajowego tj. powyżej dziewiczo piędziesieciu siedmiu set złotych netto .

Nie można jednak zapominać o różnicach regionalnych – choćby między Warszawą a resztą kraju. Według badań portalu pensjoMetr.pl już kilka lat temu prawie trzech procent mieszkańców stolicy deklarowało zarobki powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. W innych miastach takie wynagrodzenie było rzadkością.

Warto również zwrócić uwagę na to, że poziom dochodów w Polsce jest silnie uzależniony od wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Osoby posiadające wysokie kwalifikacje oraz pracujące w branżach wymagających specjalistycznej wiedzy mogą liczyć na znacznie lepsze warunki finansowe niż osoby wykonujące prace niewymagającej dużego nakładu umysłowego czy fizycznego.

Nie można także zapominać o tym, że wiele osób decyduje się na pracę za granicą – zwłaszcza tam gdzie płaca minimalna przekracza dziesiątki euro dziennie . Według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej już ponad dwa miliony Polaków mieszka lub pracuje za granicami kraju (dane sprzed pandemii). Często są to ludzie mniej wykwalifikowani ale nie tylko , którzy szukając pracy zagraniczne podejmują ryzyko opuszczenia rodzinnego domu by móc utrzymać siebie i swoją rodzinę .

Podsumowując: ile osób faktycznie zarabia około 10 tysięcy złotych miesięcznie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ze względu różnorodność branż, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Jednakże dane wskazują na to że jest ich stosunkowo niewielu – ale z pewnością są tacy którzy osiągają takie wynagrodzenie . Warto jednak pamiętać o tym, że poziom dochodów nie powinien być jedynym kryterium oceny jakości życia czy satysfakcji z pracy.

Pytania i odpowiedzi

Pytanie: Ile osób w Polsce zarabia 10 tys. złotych?

Odpowiedź: Według danych GUS z 2019 roku, około 2% pracowników w Polsce miało wynagrodzenie powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, że jest to grupa niewielka – mniej niż pół miliona ludzi spośród ponad dwudziestu milionów aktywnych zawodowo Polaków.

Konkluzja

Nie jestem w stanie dokładnie określić, ile osób w Polsce zarabia 10 tysięcy złotych miesięcznie. Jednakże według danych GUS z 2019 roku średnia pensja brutto wynosiła około 5,3 tysiąca złotych i tylko niewielka grupa pracowników osiąga tak wysokie dochody.

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile osób w Polsce zarabia 10 tysięcy złotych i znajdź oferty pracy na https://www.zlecenia.pl/.

Link tagu HTML :
Znajdź oferty pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here