pies

Wyprawka dla psa powinna się składać przede wszystkim z dobrze dobranej karmy. Wybór jest dość duży, dlatego opiekunowie psów mogą mieć małe problemy z wyborem właściwej karmy. Dokładne informacje na temat składu oraz wartości odżywczych znajdują się na etykiecie, dlatego zawsze warto ją czytać.

Wybór rodzaju karmy dla psa

Dwie podstawowe rodzaje karm dla psów to oczywiście karmy mokre oraz suche. Można jeszcze spotkać karmy półwilgotne, ale są one zdecydowanie mniej popularne. W tym artykule wyjaśniamy jaka karma sucha dla psa czy mokra będzie lepsza. Warto mieć na uwadze, że można je ze sobą łączyć.

Mokra karma dla psa

Karma mokra jest chętniej zjadana przez psy, ponieważ przypomina ona naturalną zdobycz. Psy to mięsożercy, dlatego takie jedzenie jest dla nich najbardziej naturalne. Karma mokra polecana jest również psom ze skłonnością do nadwagi lub otyłości, ponieważ ma niższą gęstość kaloryczną. Warto dodać, że zawiera też dużo wody, dlatego w znacznym stopniu wypełnia dzienną część zapotrzebowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów miniaturowych.

Sucha karma dla psa

Karma sucha dostarcza jednak znacznie więcej energii od karmy mokrej, dlatego może stanowić doskonałe źródło pokarmu. Pomaga również mechanicznie usuwać osad nazębny, dlatego łatwiej jest zachować zdrowie w jamie ustnej. Warto również mieć na uwadze, że jest łatwa w przechowywaniu i niezwykle praktyczna, ponieważ można ją zabrać ze sobą wszędzie.

Gotowe karmy cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród właścicieli zwierząt. U niektórych opiekunów pojawiają się jednak wątpliwości, ponieważ boją się, że niektóre karmy mogą szkodzić zdrowiu pupila. Trzeba pamiętać, że karmy suche są produkowane w skomplikowanym i wieloetapowym procesie. Podlega on kontroli oraz precyzyjnej regulacji. Zboża oraz mączki mięsne i mięsno – kostne to główne surowce wykorzystywane podczas produkcji karm suchych. Specyficzna tekstura karmy suchej jest możliwa do osiągnięcia dzięki obróbce cieplnej przeprowadzanej w tak zwanym ekstruderze. Zapewnia to również bezpieczeństwo mikrobiologiczne.

Właściciele psów chętniej kupują pełnoporcjowe karmy suche, ponieważ są wygodne do podawania i dostarczają dużo energii. Opiekunowie mogą być spokojni, ponieważ pies dostanie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewnią mu zdrowy rozwój. Mięso oraz surowce pochodzenia zwierzęcego są z reguły wykorzystywane do produkcji karm mokrych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przeważnie pochodzą one z tych samych źródeł, co produkty spożywane przez ludzi. Schemat produkcji jest zbliżony do produkcji karmy suchej.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem zoologicznym Zoopers.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here