Alkoholizm w Polsce

Czy wiesz, że nawet 3 miliony Polaków potwierdza, że ma problem z alkoholem, a nawet dwa razy więcej mieszkańców naszego kraju jest w rodzinie, w której takowy występuje? Pod względem nadużywania produktów wysokoprocentowych jesteśmy w czołówce.

Problem alkoholowy w Polsce

Każdego roku na leczenie z uzależnienia od alkoholu zgłasza się nawet 800 tysięcy Polaków, potwierdza terapeuta od uzależnień alkoholowych. Niepokojące jest natomiast to, że co roku liczba alkoholików wzrasta, niestety tylko nielicznym udaje się zwalczyć ten problem. Co więcej, kłopotem jest ogromna nieświadomość naszych rodaków w zakresie walki z piciem. Wciąż większość osób, które żyją z alkoholikami, nie zgłasza się na leczenie, a przecież problem ten dotyczy także ich. Alkoholizm musi być w końcu traktowany jako poważna choroba, która może być wyleczona tylko wtedy, gdy terapię podejmą wszyscy domownicy, także ci niepijący.

Tylko w ciągu jednego roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na walkę z nadużywaniem alkoholu przez obywateli Polski blisko 10 mld złotych. To wciąż zbyt mało, aby skutecznie radzić sobie z problemem, bo o jego całkowitym wyleczeniu i tak nie może być mowy.

Kto pije alkohol?

Zatrważający jest fakt, iż w każdym miesiącu przynajmniej raz upija się ponad 44% polskich nastolatków. Najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo, później wódka, a najrzadziej alkoholik sięga po wino. Statystyczny Polak po raz pierwszy próbuje alkoholu w wieku 14 lat.

Częściej po alkohol sięgają mężczyźni, aniżeli kobiety, ale to panie szybciej zauważają problem z nadużywaniem trunków i zwracają się po pomoc.

Statystyki są naprawdę niepokojące. Okazuje się, że przeciętny, dorosły Polak wypija w ciągu roku ponad 10 litrów czystego alkoholu. Dane te nie mogą być jednak szczegółowe, prognozy mówią o nawet 13 litrach wypijanego alkoholu w skali roku przez mieszkańca naszego kraju. Więcej wypijają jedynie Rosjanie, Czesi oraz Niemcy.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Czy da się samodzielnie walczyć z alkoholizmem? Z całą pewnością nie, natomiast połową sukcesu jest samo przyznanie, że problem rzeczywiście istnieje. Tylko osoby, które chcą otrzymać pomoc, otrzymają wsparcie i mogą rzeczywiście funkcjonować bez picia.

Konieczne jest jednak profesjonalne leczenie. W Polsce oferowane są różnego rodzaju terapie indywidualne oraz grupowe, jak również leczenie w ośrodkach zamkniętych.

Sama terapia jest uzależniona od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz stanu zdrowia alkoholika. Różny jest też czas jej trwania. Najczęściej nie pomaga jedna seria leczenia, alkoholik zwykle wraca do picia i problem pojawia się znowu.

Alkoholizmu nie należy bagatelizować. Zastanawiać powinna już jedna lampka wina, ale wypijana każdego dnia do kolacji. Jeśli trunek alkoholowy jest wypijany nie ze względu na okazję czy jego wyborny smak, ale w ramach radzenia sobie ze stresem, bezsennością czy złym samopoczuciem albo depresją, pojawia się problem, który wymaga wsparcia terapeutów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here